Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 9 10 11 12 13 14 15 21 41 61 81 97 » Na konec
16.02.2020 - alokohol Dobrý den, nejspíš mám problém s alkoholem a ráda bych se ho zbavila...pití spíš doma po večerech - uvolnění po náročném dni - žádné velké opíjení. Chodím do práce, starám se o děti, ale rovněž studuji VŠ, tudíž dny mívám opradvu náročné. Nyní doržuji suchý únor a zjišťuji, že mám pocit, že to všechno bez té "pomocné berličky" nemůžu zvládnout...v práci jedu na 100%, ale doma pak je to horší. Mám špatnou náladu, jsem unavená, podrážděná, snažím se vše dělat, nicméně se ke všemu musím vnitřně hodně nutit a mám strach, že jednoho dne snad ani nevstanu z postele...No a na školu teď energii nemám vůbec! Říká se, že poté, co člověk přestane pít, se cítí lépe, má více energie atd. Mně je zatím děsně(psychicky) a to už nepiju asi 18. den a pořád marně čekám na to až mi teda bude líp... jak dlouho to ještě může trvat? Je nás víc co suchý únor držíme, ale ostatní jsou v pohodě...Bude mi vůbec líp???
Díky...K.
Dobrý den,
je dobře, že jste se rozhodla sama sebe podrobit takovému testu a nepijete. Pokud si tělo a mysl na alkohol zvykne, po jeho vysazení to trvá různě dlouhou dobu, než se nálada a energie vrátí do normálu. Za běžnou považujeme dobu kolem jednoho měsíce, ale jak hloubka pomyslného propadu, tak jeho délka, je velmi individuální. Pokud svůj život chcete změnit a vydržet nepít, doporučuji vyhledat osobně podporu psychologa, terapeuta či adiktologa, případně si zajít na psychiatrické vyšetření, zda skleslá nálada nepředstavuje příznak deprese (ale pozor, i psychiatr musí vědět o tom, že to nějak souvisí s alkoholem, když má stanovit správnou diagnózu a terapii).
Vydržte a bude líp. Abstinence je vždy prospěšná, i když není vždy příjemná.
Jarda ´Vacek
14.02.2020 - Alkoholismus Dobrý den,

mám problémy s mojí maminkou, která má očividně problém s alkoholem, ale nehodlá si to přiznat. Časté popíjení a návštěvy barů jsme jí s mladším bratrem (12) tolerovali několik let, ale dnes nad ránem přišla domů z baru s pořezaným obličejem (pravděpodobně spadla na zem a rozsekla si kůži o kámen), ale nedokáže si přiznat, že by to byla její chyba a tak tvrdí, že ji někdo napadl. Horší problém je, že máma je na dlouhodobé nemocenské a po návštěvě doktora jí nemocenskou pravděpodobně odeberou, protože v baru neměla co dělat. Po ztrátě nemocenské nebude mít z čeho platit nájem a majitel bytu nás pravděpodobně vyhodí. Já půjdu k příteli, ale co bude s malým bratrem? Šlo by nějak udělat, aby jí bylo nařízeno jít na léčbu, když tím vlastně ohrožuje své nezletilé dítě, které by jí mohlo být odebráno? Nemluvě o tom, že já mám před maturitou a musím kvůli ní a jejím problémům zůstávat doma.
Bojím se, co bude dál s mámou i bratrem. Protože to není první zranění, které si máma z "alkoholických výletů" přinesla. Bojím se, že to dojde mnohem dále a udělá si něco, co bude mnohem vážnějšího. Jenže ona si prostě problém s alkoholem nepřizná...
Dobrý den,
je mi líto, že Vám i Vašemu bratrovi maminka takto komplikuje život.
Nařídit léčbu může jen soud jako trest formou tzv. ochranného léčení, pokud daná osoba spáchá nějaký trestný čin. To je krajní možnost. Přimět někoho k tomu, aby si uvědomil, že má problém s alkoholem, je velmi obtížné. Je třeba ho v tom nechat vykoupat a nezahlazovat průšvihy, které svým pitím napáchal, aby si následky plně uvědomil. Není v rodině ještě někdo dospělý, kdo by Vám v tom mohl pomoct? Pokud máte zájem o svého bratra, zaměřte se na jeho prospěch. Vyrůstat s člověkem závislým na alkoholu je velmi nešťastné a pro další život nebezpečné. Existuje instituce OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí), která sídlí na obecním či městském úřadě a která dohlíží na to, aby děti vyrůstaly ve zdravém prostředí, a která má pravomoc a vlastně povinnost navrhnout soudu v případě, že je dítě "ve stavu nedostatku řádné péče anebo je-li život dítěte, jeho normální vývoj nebo jeho jiný důležitý zájem vážně ohrožen nebo narušen", odebrání dítěte a jeho umístění v ústavu nebo svěření do péče příbuzného. Toto byste mohla mamince připomenout a trvat na tom, že pokud se nebude řádně o bratra starat, můžete to na OSPOD nahlásit. Pokud přistoupíte k takovému stanovení podmínek, nevyhrožujte ničím, co nejste rozhodnutá splnit. Připravte se na to, že to bude bolestivé, a že ani bratr pravděpodobně nebude nadšený takovým řešením, ale jste v situaci, která nemá jednoduché a bezbolestné řešení. Každý z vás teď potřebuje nějakou podporu, ale Vy jste jediná, kdo je ochoten ji vyhledat a říct si o ni. Zkuste zajít do adiktologické ambulance a poradit se osobně na tom, jaká strategie by byla ve vašem případě nejlepší.
Zde najdete nějaké kontakty:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&r=12#result
Držím palce.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 9 10 11 12 13 14 15 21 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky