Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 82 109 115 116 117 118 119 120 121 133 » Na konec
04.04.2015 - alkohol Dobrý den,potřebovala bych poradit co mám dělat s manželem. Jsme spolu pres pět let a půl roku před seznámením byl manžel na odvykaci kůře a do ted abstinoval,tzn.ja ho znám jen jako abstinenta. Máme dvě male děti 2,5roku a 4mesice....a manžel se poslední měsíc 5xnapil alkoholu...2x doma,jednou v hospodě...kdy mi pak začal vykládat o kontrolovanem pití a jak ho zvládne a ted se včera večer opil a dnes dopoledne...cely den prospal a ted je zuřivý,boicha vecma,nadává...není to on. Je to 10hod.od požití alkoholu...a je furt mimo. Mam strach,ze se mu vrátila závislost...resp.muze se takhle rychle vrátit? Před těmito dvěma poslednimi "akcemi" mi tvrdil,ze celých pět let byl v napětí a začal mit nedávno deprese a uzkosti,což mi neřekl až po prvním napiti. Ruka,ze pít nechce,protože je šťastný,zklamal by vsechny,o práci by přišel a nechce zažít odvykacku...ze to byl horor. Nevim,kdo by mu mohl pomoci a jak se mam chovat....moc prosim o radu!
Dobrý den,
je dobře, že v této situaci hledáte odbornou pomoc. Závislost je nemoc, kterou většina odborníků považuje za trvalou a která se nedá tak úplně vyléčit, když už jí někdo onemocní. To ale neznamená, že se nedá zvládnout. Můžeme ji přirovnat k alergii nebo cukrovce, u kterých neumíme léčit příčinu a proto se vyhýbáním alergenům či pravidelným dodáváním inzulinu snažíme předcházet propuknutí příznaků nemoci. S alergií i cukrovkou lze vést zcela plnohodnotný život. Alergenem v případě nemoci Vašeho muže je alkohol a inzulinem by pak mohla být pravidelná individuální nebo skupinová psychoterapie či psychiatrická léčba. Pokud se Váš muž napil po pětileté abstinenci, závislost se mu nevrátila, tou totiž trpí stále, vrátily se mu prostě její příznaky, a je velmi pravděpodobné, že bez abstinence nabudou příznaky velmi brzy stejných měřítek, jako před léčbou (odvykací kůrou). Deprese a úzkosti, které popisujete, jsou se závislostí vždy provázané, proto bych Vašemu muži doporučil léčit je spolu se závislostí. Pokud se sebou chce něco dělat, ať se obrátí na specializovanou AT ambulanci nebo dostupnou psychiatrickou ordinaci. Myslím, že je pro něj ale abstinence nutností, u již rozvinuté závislosti navíc v kombinaci s depresemi a úzkostmi je kontrolované užívání alkoholu spíše málo účinné a může být i kontraproduktivní. Vám bych doporučil trvat na jeho léčbě a dodržování všech doporučení, které dostane od lékaře nebo terapeuta. Také bych Vám doporučil si o závislosti a závislých co nejvíc zjistit v literatuře (např. v knize Jana Jílka Ze závislosti do nezávislosti - spoluzávislí a nešťastní) a dbát o blaho a bezpečí své a svých dětí. Teď jste to Vy, kdo žádá o pomoc - osobní návštěva u odborníka na závislosti Vám prospěje, protože Vás pravděpodobně čeká nelehké období, a průvodce se v neznámé krajině za blbého počasí vždy hodí. Kontakty najde v Mapě pomoci zde: http://www.drogy-info.cz/index.php/map/
Držím palce a přeju hodně síly a optimismu.
S pozdravem Jarda Vacek
20.01.2015 - Závislost na alkoholu Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kam bychom se mohli obrátit a zda vůbec můžeme nějak zasáhnout při závislosti na alkoholu u člena rodiny, který sám nevyhledává odbornou pomoc, ale je si vědom své závislosti. Jedná se o užívání alkoholu takřka denně, většinou tak 14dní pití a pak následuje několikadenní nevolnost a to se stále opakuje.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
asi nejlepším místem, kam se obrátit, je nějaké specializované pracoviště, které se zabývá poradenstvím a léčbou závislostí. Na mapě pomoci http://www.drogy-info.cz/index.php/map/ můžete vyhledat dostupnou AT ambulanci, kde by Vám měli být schopní poradit, jak dál. Pokud byste nenašla žádnou AT ambulanci dostatečně blízko, lze se obrátit na pracoviště jakékoliv typu.
V tuto chvíli je třeba si uvědomit, že závislostí netrpí pouze zmiňovaný člen rodiny, ale přeneseně i Vy, a pokud on nechce svůj problém řešit, je to vlastně teď i Váš problém, Vy se kvůli němu trápíte. Proto jste to Vy a další členové Vaší rodiny, kdo potřebuje odbornou radu či pomoc. Myslím, že hlavně Vaším prostřednictvím lze také závislého člena rodiny motivovat k tomu, aby se sebou vůbec začal něco dělat.
Závislost je bohužel nemoc spíše se špatnou prognózou, která se často vrací a ničí život nejen závislému, ale i jeho nejbližším. Zkuste nejprve pomoci sobě, tím nejvíce prospějete i svému blízskému, který aktuálně není schopen či ochoten odbornou pomoc přijmout.
I proto Vám přeju pevné nervy a vytrvalost.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 28 55 82 109 115 116 117 118 119 120 121 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky