Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 82 109 114 115 116 117 118 119 120 133 » Na konec
13.06.2015 - závislost na alkoholu Dobrý den, pozoruji, jak se má dcera 26let. postupně propíjí k závislosti...pracuje v hospodě. místo toho aby po zavření měla "alkoholiků" plné zuby a šla domů ...vše , co vydělala propije v jiné hospodě non stopu .... často neví, co dělala, co se stalo, má i zdravotní problémy se srdcem, gynekologické problémy, vztahové , je nespolehlivá, nezodpovědná...často říká, že by s tím ráda "něco" udělala, ale že neví, kde začít...absolvovala sezení u psycholožky a ta nám sdělila , že je to porucha osobnosti, kterou zapíjí zdárně alkoholem a že mám hledat pomoc v oboru adiktologie...existuje v Praze nějaká klinika, ambulance apod. kam bychom se mohly obrátit ???
Dobrý den,
na stránkách http://www.drogy-info.cz/index.php/map/ najdete Mapu pomoci, tam se podívejte po AT ambulanci nebo ambulantním programu, který je pro vás dostupný.
Potom můžete s odborníky osobně probrat další postup. Pokud má Vaše dcera chuť se svým pitím něco dělat, může to zkusit ambulantně docházením k lékaři či terapeutovi, kdyby to nevyšlo, existuje i možnost hospitalizace (v Praze na Klinice adiktologie U Apolináře nebo v PN Bohnice). Pokud ke změně zatím není připravena, pak může terapeut pomoci Vám celou situaci zvládnout, abyste se z toho takříkajíc "nezbláznila" a mohla být pro svou dceru opravdovou oporou, pokud se rozhodne se sebou něco udělat.
Porucha osobnosti, o které píšete, je častou komplikací u pacientů, kteří se se závislostí léčí, ale není to nic, co by léčbu znemožňovalo.
Díky za dotaz a drřím palce, ať najdete toho pravého terapeuta, který pomůže Vám a Vaší dceři.
Jarda Vacek
05.04.2015 - alkohol Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Jsem přesvědčená, že manžel (34 let) pije víc, než je vhodné. Vypije každý víkend cca 10-15 piv (12°), někdy i 20, v týdnu nepije tolik, tak 1-2 piva denně, některý den možná vůbec. Celkově minimálně 20 piv týdně, někdy i víc. „Tvrdý“ alkohol moc nepije. Pije jen doma, do hospody chodí málo. Agresivní není, pod vlivem alkoholu neřídí, ráno nepije, normálně chodí do práce, v podstatě na něm není poznat, že víc pije. Největší problém je, že si vůbec neuvědomuje, jak je jeho každodenní konzumace alkoholu riziková. Nedá se s ním o tom mluvit, přijde mu to úplně „normální“. Když o tom mluvíme, jsem za „hysterku“, on slíbí, že to omezí, ale jen kvůli mně, protože on je přesvědčený, že jeho pití je v pořádku. Výsledkem je jen to, že to přede mnou víc schovává, ale neomezí to. Tento stav trvá minimálně 3 roky. Navíc má vysoký tlak a i proto není vhodné, aby tolik pil. Vím, že určit, zda je někdo alkoholik nebo ne, nelze z takovéhoto popisu, ani já to netvrdím, ale domnívám se, že taková konzumace alkoholu minimálně není zdravá a je velmi pravděpodobné, že dřív nebo později skončí závislostí. Potřebovala bych především potvrdit, že je moje přesvědčení správné a že jeho pití je značně rizikové. Dále bych potřebovala poradit, jak dál postupovat, když on si svůj problém vůbec nepřipouští.
Dobrý den,
rozhodně Vám dávám za pravdu, že způsob pití Vašeho muže je rizikový. Je to ale také bohužel ze statistického hlediska relativně častý způsob, jak čeští muži pijí, proto asi ono "normální". Je to opravdu tak, jak píšete - takové pití může mít negativní důsledky na tělesné i duševní zdraví, ohrožuje váš vztah i vaše společné životní štěstí. Jestli se dřív nebo později vyvine závislost je otázka spíše akademická (ano, je to možné, ale není to jisté), z praktického hlediska je to ale jedno, užívání alkoholu může být škodlivé i bez rozvoje závislosti. Zdá se, že první negativní následky se již objevují - vadí to Vám a patrně to ohrožuje Vaši důvěru v manžela, ve vztah a může to přinášet obavy o společnou budoucnost. Rozvoj závislosti je plíživý a postižený si dlouho neuvědomuje, že mu užívání alkoholu už více bere než dává, a proto je úplně typické, že si svůj problém vůbec nepřipouští, dokud nepřijde razantní rána či pád. Doporučuji Vám, abyste si pro odpověď na otázku, jak dál postupovat, zašla na osobní konzultaci k nějakému odborníkovi na závislosti (psychiatr, psycholog, terapeut). Rozhodnutí, co všechno chcete v životě s Vaším mužem snášet, je na Vás. Zároveň jste nejspíš tou osobou, jejíž chování může jeho chování ve vztahu k alkoholu ovlivnit nejvíc, i když za ně samozřejmě nejste zodpovědná. V této chvíli je pití Vašeho muže hlavně Váš problém, a to ze zcela jednoduchého důvodu - protože on to jako problém prostě nevnímá, takže jste to zatím jen Vy, kdo s tím může něco dělat.
Přeju Vám hodně lásky a trpělivosti, které jsou pro překonání problémů ve vztazích, do kterých vstoupí alkohol, vždy potřeba.
S pozdravem Jarda Vacek
Na začátek « 1 28 55 82 109 114 115 116 117 118 119 120 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky