Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 82 109 113 114 115 116 117 118 119 133 » Na konec
13.01.2016 - Alkoholové excesy Dobrý den, chtěl bych se poradit o dalším postupu. Od mládí mívám občasné alkoholové excesy, které se v posledním roce staly častější. Alkohol jinak piji málo a nemám problém abstinovat. Excesy mám 5-6x ročně, stává se to téměř vždy ve společnosti přátel z mládí nebo kolegů, kteří konzumují alkohol. Před lety jsem zkoušel úplnou abstinenci, což vedlo k vymizení tohoto problému. Poté jsem přešel na kontrolované pití a občasné excesy se vrátily. Excesům se chci vyhnout, ale obávám se, že kontrolované pití nezvládnu. Mám zvolit abstinenci nebo se případě obrátit na některou z AT poraden?
Dobrý den,
už z Vaší otázky je patrné, že svůj problém máte dobře zmapovaný. Ačkoliv nevím přesně, co myslíte těmi excesy (zda se jedná o jednorázové vypití většího množství alkoholu, nebo o pití v tahu pár dní za sebou či ještě delší dobu, nebo Vás "jenom" trápí chování pod vlivem alkoholu, za které se pak stydíte či Vám ho někdo vyčítá...), už z toho, že se tím vážně zabýváte, lze usuzovat, že jedná o škodlivou formu užívání alkoholu. Abstinence je jedna z možností, jak se těmto problémům vyhnout, a asi ta nejzdravější. Návštěvu AT poradny Vám určitě doporučuji, kolegové Vám mohou pomoci rozhodnout se pro tu či onu variantu a provedou Vás alespoň počáteční fází Vaší snahy o změnu. Pokud nezvládáte kontrolovaně pít sám, může se Vám to podařit v ambulantní péči, třeba i s podporou léků, které snižují chuť na alkohol a nebo snižují subjektivně vnímaný efekt již zkonzumovaného alkoholu, takže odpadá potřeba pít víc a víc, když účinek vysokých dávek alkoholu není tak příjemný. Za nejdůležitější ale považuji Vaše rozhodnutí změnit svoje chování a vyhnout se problémům s alkoholem. Pokud vytrváte a navštívíte AT poradnu, věřím, že se Vám to podaří.
S pozdravem Jarda Vacek
02.01.2016 - Alkohol Dobrý den,
od září jsem byl povýšen a paradoxně tato jinak pozitivní skutečnost stála u zrodu mého problému. Nová pozice je spjata s enormní psychickou zátěží, kterou někdy doprovází stavy úzkosti. Abych se dokázal uvolnit a vyspat, tak jsem začal večer denně konzumovat tři piva (12ky), následně v pátek či sobotu bývá toto množství ještě vyšší (cca 4-6 piv) vlivem účasti na různých akcích.
V posledních týdnech jsem začal registrovat, že se u mne začala vyskytovat zvýšená chuť na alkohol i během dne.
S problémem se stresem a úzkostí jsem se na konci roku svěřil bratrovi lékaři, který mi dal k dispozici Lexaurin a doporučil mi řešit zdroj stresu v práci.
Od nového roku jsem se rozhodl alkoholu zcela vyvarovat (s lexaurinem ho stejně nelze kombinovat), nicméně se dostavilo něco, co bych se nebál nazvat abstinenčními příznaky, které jsou patrné i přes nasazení Lexaurinu (2 tablety / 1,5 g / den). Jedná se o určitou malátnost, roztěkanost, ale zejména bolest hlavy. Toto všechno je doprovázeno chutí se napít alkoholu.
Toto mě vyděsilo a obávám se, že jsem si vybudoval závislost. Jsem pevně rozhodnut, že nyní budu nějakou dobu abstinovat, nicméně si nejsem jist, zda tuto situaci mám nějak řešit dál, nebo zda bude dostatečné pár měsíců počkat a následně opatrně zkusit, zda alkohol s mírou bude možné začít opět konzumovat... Děkuji za Vaši radu
Dobrý den,
jsem rád, že jste si své podezření nenechal pro sebe a rozhodl se ujistit se, jak na tom jste.
Určit, zda se jedná o závislost na alkoholu, z Vašeho popisu nelze, nicméně je to možné, a ve chvíli, kdy o tom sám uvažujete, tu už patrně určitý problém s užíváním alkoholu je. Lexaurin je velmi silný lék, který může pomoci překonat aktuální krizi, ale nelze ho bezpečně užívat dlouhodobě, i na něm si můžete vybudovat závislost a jeho působení je velmi podobné působení alkoholu. Pokud si přečtete příbalový leták, zjistíte, že Vámi popisované abstinenční příznaky jsou vlastně možné nežádoucí účinky tohoto léku. Osobně bych Vám nedoporučil ho užívat bez důkladnějšího vyšetření specialistou (psychiatrem).
"Řešit zdroj stresu v práci" je doporučení, kterým lze začít, nicméně to znamená obrátit se spíš k sobě a změnit svůj přístup než udělat nějaký vítr na pracovišti. Pokud osobně vyhledáte odborníka (začal bych psychiatrem, ten Vás může odkázat k psychoterapeutovi) a budete se řídit jeho radami, patrně relativně snadno současnou krizi i možnou závislost překonáte. To, zda a za jakou dobu bude bezpečné vrátit se ke konzulmaci alkoholu, proberte s ním.
S přáním všeho dobrého
Jarda Vacek
Na začátek « 1 28 55 82 109 113 114 115 116 117 118 119 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky