Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 29 57 85 108 109 110 111 112 113 114 140 » Na konec
22.09.2016 - Alkohol Dobrý den,

prosím o názor, zda myslíte, že jsem schopna zvládnout kontrolované pití.
Alkohol požívám od mládí, již možná 27 let. V rodině jsme se mu nikdy nevyhýbali. Dost často jsem alkoholem řešila nějaký problém. Jediné delší období, kdy jsem alkohol nekonzumovala, bylo těhotenství a zhruba rok na mateřské. Občas jsem udělala několikatýdenní až dvouměsíční pauzu, abych se ujistila, že nejsem závislá. Před dvěma roky zkrachovala firma, ve které jsem pracovala 20 let, zlomila jsem si nohu a začala se stýkat s přítelem, který alkoholu také dost holdoval. Bylo období, kdy jsme několikrát týdně vypili litrovku tvrdého i nějaké víno, nebo pivo. Postupně jsme tyto "dýchánky" omezili na zhruba 2 x týdně a s daleko menším množstvím alkoholu. Poslední dobou jsem pila sama doma denně od 0,5 litru až po litr vína denně. Alkohol mi až na menší zapomenutí velké problémy nezpůsoboval. Do práce chodím včas, pracuji zodpovědně, o dceru, domácnost i sebe se starám. Zdravotní problémy také nemám, všechny výsledky z krve jsou v pořádku. Jediný problém byly častější hádky s partnerem a občasná nejistota v tom, co přesně jsem já, či on říkali.
Od 15. 9. 16 se snažím požívat alkohol kontrolovaně: z osmi dnů jsem 5 dnů neměla ani kapku, a 3 x jsem měla zhruba 1,5 skleničky vína.
Ještě prosím o odpověď, zda by při kontrolovaném pití vadilo, kdybych si např. jednou za měsíc dovolila vypít víc, než tu 1,5 skleničku vína.
Předem moc děkuji za odpověď a hlavně za to, jak pomáháte.
J.
Dobrý den, díky za důvěru.
Je moc dobře, že si uvědomujete, že pravidelné pití alkoholu ve větších dávkách může mít škodlivé následky. Samo o sobě to sice nestačí, ale jako začátek cesty ke změně je to nutná podmínka. Neexistuje žádná přesná definice kontrolovaného pití co do množství a frekvence užívání alkoholu. Jde o to, aby byla možná zdravotní rizika (a nejde jen o závislost jako takovou) minimalizována a Vy jste žila naplněný a šťastný život. Pro někoho ale kontrolované pití nemusí být ideálním řešením a může to být spíš trápení - když po alkoholu opravdu hodně toužíte, myslíte na něj celý den, těšíte se na svou sklenku a pak si ji tedy konečně dáte, ale ona Vás tak docela neuspokojí, protože je jen jedna..., tak je to spíš život v napětí, střídání očekávání a zklamání, a to je spíš peklo než ráj. Stejně tak se můžete celý měsíc těšit na tu pořádnou pařbu, jenže pak je rychle pryč a Vy se probouzíte opět s kocovinou...
Doporučuji Vám, abyste na tu změnu nezůstávala sama, mj. proto, že je to takříkajíc běh na dlouhou trať. Určitě Vám pomůže, když bude Váš přítel vědět o Vašem rozhodnutí a když Vás v něm podpoří min. tím, že Vás nebude strhávat ke konzumaci a ideálně tak, že s Vámi bude držet basu a pití omezí stejně jako Vy. Zkuste taky zajít osobně do AT poradny a domluvte se třeba i na pravidelném docházení. Jestli to se změnou myslíte vážně, je třeba vytrvat a každá podpora se hodí.
Jarda Vacek
22.08.2016 - Jak zmírnit abstinenční příznaky Dobrý den.
Má sestru, která si léčila psychické problémy z neúspěchů na vysoké škole alkoholem..během roku se s ní stala alkoholička. Nyní jsme na to my, jako rodina přišli, se vším souhlasí, vážnost situace si uvědomuje. Zkoušela nyní sama přestat, bohužel těžké abstinenční příznaky se dostaví již druhý den, kdy přestala pít..a z toho má ona veliké obavy..deprese, úzkost, křeče / brnění v končetinách, slabost, návaly horka/ chladu, noční můry..atd.
Co jsem vyčetl..tak tyto stavy by měli trvat cca 4-5 dnů... Dá se to nějak zmírnit ?? Na psychiatrii mají volno všude nejdříve příští týden..

Budu moc rád,za každou radu :-)
Dobrý den,
abstinenční příznaky při vysazení alkoholu u závislého mohou být nejen nepříjemné, ale i životu nebezpečné. Při těžkém průběhu se může vyskytnout tzv. delirium tremens, které může skončit až smrtí. Vyabstinování (detoxifikaci) bych doporučil raději pod lékařským dohledem, ale pokud s tím Vaše sestra již začala, buďte ji nablízku a dohlížejte na ni. V případě komplikací okamžitě přivolejte lékaře. Váš popis abstinenčních příznaků sedí, ale průběh je individuálně velmi odlišný. Bohužel neexistuje žádný volně dostupný prostředek, který by je mírnil. Doporučuji klid, dostatek tekutin a podporu. Pozor ale na pokračování léčby - i když absťák po pár dnech odezní, je třeba věnovat se terapii závislosti jako takové, nejedná se pouze o tělesnou složku a odbourání alkoholu, ale o řešení příčin a následků pití v psychoterapii. Kontakty na ambulance naleznete v mapě pomoci.
http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=15#result
Držím palce a přeji vytrvalost celé rodině.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 29 57 85 108 109 110 111 112 113 114 140 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky