Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 8 9 10 11 12 13 14 21 41 61 81 97 » Na konec
22.02.2020 - Je to problém? Dobrý deň,
poprosila by som radu, poprípade návrh riešenia.

Jedná sa o manžela (30r).
Cca 5rokov dozadu začal mať zdravotné problémy. Dlho mu nikto nevedel povedať diagnózu, posielali si ho od dverí ku dverám, nakoniec lymská borelióza, dlhodobo neliečená prešla do stavu dlho liečenej, na rôznych kombináciách liekov bol skoro 2roky aby nakoniec boli všetky výsledky a vyšetrenia spochybnené a všetko sa hodilo na panickú poruchu a pravú obsesiu.
Osobne si myslím, že zhoršený psychický stav je následkom, nie príčinou.
V období kedy bol na antibiotikách, antimykotikách a xy ďalších tabletkách a injekciách, začal piť viac, ako sa mi pozdávalo (jeho pečeň mi robila starosť), keď sme mali debaty na túto tému, vravel, že určité symptómy ho tak netrápia, faktom bolo, že lepšie spal, bol veselší a tak som, priznám sa, zatvárala oči a nesúhlasila len mlčky. Boli dni, kedy nepil vôbec, cez leto "pivká na smäd", cez zimu "domáce k čaju", jednoducho keď nemal po zdravotnej stránke úplne zlý deň, kedy nevedel ani z postele vyliezť, vtedy si trošku dal.
V podstate prešli 3 roky a situácia je taká, že po práci ide na pivko, kým mu ide spoj domov, to sú 2-3 ks v rámci ¾ hodiny, cez leto do večera stihne minimálne ďalších 5. V chladné dni je ich menej, ale tvrdý alkohol ich kompenzuje. Každý deň od pondelka do piatku. Ojedinele to preženie a nejde do práce. Cez víkend o trochu viac, veď budík nezvoní a začína sa hneď po zobudení. Posledné mesiace máva okná, nevie o čom bola debata, kto bol účastníkom (pravdou je, že krátkodobú pamäť mal zlú od začiatku zdravotných problémov), opakuje aj 4x v rámci dňa jednu a tú istú vec, býva podráždený, keď si vypije, čo predtým nebolo, máva neadekvátne reakcie.
Aby som nepopísala len jednu stránku mince, komunikujeme spolu až na výnimky veľmi pekne, smejeme sa, sexuálny život je v poriadku, o dom a záhradu sa stará, hygienu nezanedbáva.
Debatili sme pokojne, debatili sme s krikom, debatili sme s plačom, debatili sme xy krát a výsledok je stále rovnaký: viem, že mám problém a mal by som ho riešiť. Ale skutek utek. Myslím, že bez pomoci to už asi ani nepôjde.
Takže čo? Dohodnúť termín na vyšetrenie? Dokopať ho napríklad ultimátom k liečeniu? Nechať to tak? Možno mám ja zlú optiku, keďže vôbec nepijem a problém nemá. Popravde už neviem, preto by som rada objektívny názor.
Ak som sa neadekvátne rozpísala, ospravedlňujem sa.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Dobrý den,
ať už Váš muž pije tak či onak, pokud Vám to vadí, problém to je, i když zatím zejména Váš. Píšete, že chcete znát objektivní názor, ale ten já nepovažuji za zásadní, protože jde o Váš subjektivní život, který je teď ohrožený, je zatížený strachem o zdraví Vašeho muže, strachem o manželství, nebo možná strachem z budoucnosti, z nejistoty či z vlastního selhání. Svému muži nejvíce prospějete tím, že se budete starat o své vlastní štěstí a budete se chtít těchto strachů nějak konstruktivně zbavit. Nejste povinna jim čelit po zbytek života, navzdory tomu, že jste si svého muže dobrovolně vzala.
Ačkoliv nelze pouze z Vašeho popisu cokoliv diagnostikovat, popisované množství konzumovaného alkoholu, občasné absence v práci, nebo zmíněná okénka nasvědčují tomu, že takové pití už problémy přináší, a že se pravděpodobně budou prohlubovat, pokud nedojde ke změně. Jestli chcete dosáhnout změny jeho chování, musíte zvolit takovou strategii, aby se z Vašeho problému stal problém Vašeho muže. To, že sám připouští, že jeho pití problém je, je celkem dobrým východiskem pro další kroky. Je potřeba, aby si to nejen rozumově uvědomoval, ale aby to i pocítil a plně prožil. Neomlouvejte ho, nezachraňujte ho, nijak nezmírňujte neblahé následky jeho pití, nechte ho takříkajíc spadnout na hubu. Promyslete si, jak si představujete fungování vašeho vztahu, co přesně od svého muže chcete, aby dělal či nedělal, co jste a co nejste ochotná tolerovat a navrhněte nějaká pravidla. Ta by se měla týkat jeho chování, zejména tedy ve vztahu ke konzumaci alkoholu, a měla by být vymahatelná na základě domluvených sankcí, ke kterým jste ochotna případně přistoupit. Nevyhrožujte ničím, co nebudete schopna naplnit. Vyšetření a případné léčení, třebas ambulantní, mi přijde jako smysluplná podmínka dalšího pokračování vztahu.
Na závěr chci jenom zopakovat, že teď jste to Vy, kdo potřebuje vyřešit problém. Pokud budete potřebovat probrat svůj postup podrobněji, obraťte se na naši ambulanci či jiné adiktologické služby osobně.
Přeji dobrá rozhodnutí a pevné nervy
Jarda Vacek
17.02.2020 - Manžel alkoholik Dobrý den,
s manželem jsme spolu 11 let a vždy sem tam pil. Máme 2 děti a poslední roky chodí z práce rovnou do hospody a domů chodí až večer, kdy jdou děti spát. Začíná být hodně podrážděný a na děti jen nadává. Jeho maminka je také alkoholička. Manžela přemlouvám, aby to začal řešit, ale vždy se uzavře do sebe a nekomunikuje. Jsem z toho strašně vyčerpaná, protože on si závislost nepřipouští a nechce to nijak řešit. Je lepší s dětmi odejít? Nechci, aby to děti do budoucna ovlivnilo.
Dobrý den,
odpověď je velmi jednoduchá: ano. Vaše obavy o budoucnost dětí sdílím. Zkuste s ním ale nejprve promluvit. Nepřemlouvejte ho, to nefunguje. Řekněte mu, že se bojíte o sebe, o děti, o jeho zdraví, a že už nejste ochotná takový život s ním snášet. Pojmenujte konkrétně, jaké jeho chování Vám vadí, a pak navrhněte nějaká pravidla, podle kterých by to mohlo doma fungovat, abyste se tolik nemusela bát. Pokud bude ochoten na tato pravidla přistoupit, pak je třeba důsledně trvat na jejich dodržování a jakékoliv porušení netolerovat. V tom případě musíte uplatnit domluvené sankce, z nichž tou nejzazší bude odchod s dětmi a rozvod. Zní to tvrdě, je to tvrdé, ale prospějete tím sobě, jemu a hlavně dětem.
Zkuste se jít osobně poradit do adiktologické ambulance, zde pár tipů:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=3&st=&r=13&d=&c=#result
Přeju dobrá rozhodnutí, trpělivost a vytrvalost.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 8 9 10 11 12 13 14 21 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky