Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 29 57 85 106 107 108 109 110 111 112 113 140 » Na konec
28.10.2016 - Alkohol Dobrý den,
obracím se na Vás s velkou prozbou o pomoc.Jedná se o moji mamku.Problémy začeli asi před 3 lety,můj bratr dělal velké problémy (exekuce,půjčky )Mamka od té doby začela popíjet alkohol.Chodila relaxovat na zahrádku kde popíjela alkohol se sousedkou,domů chodila napitá.Často jsem zní začela cítit alkohol,pak se přestěhovali s tatkou na chalupu a mě přenehali s partnerem byt.Tatka jezdí domů velice pozdě kvůli práci,pokaždé když není domů,mamka telefonuje a vždy poznám že je v podnapilém stavu.Chová se uplně jinak,je hrozně milá,povídavá (jinak je spíše uzavřená do sebe)Hodně jsem jí začela pozorovat a opravdu nevím jak říct nebo se zeptat zda s tím nemá problém(s mamkou máme hezký vztah,ale ne otevřený!)nikdy jsem jí moc nesvěřovala,je hodně naladová takže se opravdu bojím na něco zeptat.Opravdu mám respekt a bojím se jak by to vzala.Asi se budete ptát proč jsem se nesvěřila tatkovi ale to opravdu nejde!Tatka je velmi výbušná osoba(vše řeší hned křikem)ale už se několikrát stalo že říkal že mu zmizla nějaká flaška.Rozhodla jsem se napsat hlavně po dnešní zkušenosti,mamka mi hídala syna,po návratu jsem zjistila že nám chybí půl flašky alkoholu(slivovice)ale nic jsem necítila takže si to musela někam přelít.Tatka už jí několikrát řekl jestli nějak nepije ale zase to hodí za hlavu,když přijede domů,ona už většinou spí takže opravdu asi nic netuší.Já se tím samozřejmně velmi trapím protože už nevím jak to mám řešit.Byla jsem sní vždy nejvíc v kontaktu takže jsem začla tušit že není něco v pořádku,myslela jsem že se to zlepší když měla tatka nějaké menší tušení(má z něj opradu veliký respekt a je to jediná osoba kterou poslouchá na slovo)tudíž se snaží popíjet když není doma.Řekla bych že má také tušení ale prostě tomu nechce jen věřit.Prosím Vás tedy o radu jak problém řešit moc děkuji s podzravem
Dobrý den,

jak sama píšete, bude potřeba být ve vztahu s maminkou otevřenější. Ujistěte ji, že ji milujete a na její užívání alkoholu se ji otevřeně zeptejte. Možná se také Vaše maminka cítí osamělá a tak vyhledává sousedku a alkohol, který ji umožní se uvolnit. Zkuste s ní trávit více času. Mluvte s ní o Vaších obavách o ni.
Přínosné by mohlo být probrat situaci s odborníkem (adiktologem, psychologem, psychiatrem). Pokud Vašem mamka nemá zájem vyhledat terapeuta, jste to Vy, kdo ho opravdu potřebuje, protože Vy žádáte o pomoc. Odkazy na zařízení můžete nalézt například zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?

S pozdravem

Tereza Čadová a Lenka Richterová
26.10.2016 - Pivní alkoholik Dobrý den,

Potřebuji poradit. Rok a půl žiji s přítelem, který se opravdu rád napije piva ..do hospody nechodí ale domu si kupuje obden 4-5 piv a o víkendu i 7. Ze začátku si kupoval basu piv a byl schopný ji za týden vypit. Nejhorší je ze nemá klapku takže pije dokud není na sr***ku. V noci se pak stane to ze se pomočí..řekla jsem mu že takhle to dal nejde ze jestli nepřestane pit tak půjdem od sebe. Sam se mi pak přiznal ze stim ma problém ze i jeho samotného to štve a jestli neprestane pit tak se pujde léčit. Ted to začal dělat tak ze pije když nejsem doma..Já pak přijdu z prace a je pomočená postel tak je mi hned jasný že neměl 2 piva. Furt slibuje ze přestane pit uplne ale abych to s nim vydržela a abych nad nim držela pevnou ruku aby si ani to jedno pivo nedal ale ja to neuhlidam když mám práci na směny a on dela jenom ranní. Po každý když se opije tak se mi druhý den omlouvá a naslibuje jak už nebude pit jenom abych od něj neodešla.Chtěla bych mu strašně pomoct, nechci od nej odejit ale už to trvá dost dlouho a ja nevim jestli po tomhle všem bych mu veřila.. Poradte mi prosim co mam dělat. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme, že jste se obrátila s Vašim problémem na nás. Pokud si Váš partner připouští, že problém s alkoholem má, můžete mu navrhnout, aby vyhledal odbornou pomoc, popř. problém alespoň zkonzultovat s odborníkem. Můžete se podívat na stránky http://www.drogy-info.cz/index.php/map/ kde najdete Mapu pomoci. Pokud si však partner problém nepřipouští a nebude chtít nic pro to udělat, tak Vy jste ta, co pomoc potřebuje a tak to můžete s odborníkem více probrat osobně.

Je důležité, abyste si stanovila hranice a pečovala o sebe, domluvte se na pravidlech a důsledcích, které by vyplynuly z jejich nedodržování. Sankce by měli být reálné a dodržované.

Dále bych Vám určitě doporučila, aby partner navštívil praktického lékaře kvůli Vámi zmíněnému pomočování. Může se totiž jednat o zdravotní problém, a proto by to chtělo komplexnější vyšetření.

S pozdravem

Zuzana Očadlíková
Na začátek « 1 29 57 85 106 107 108 109 110 111 112 113 140 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky