Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 29 57 85 105 106 107 108 109 110 111 113 140 » Na konec
19.12.2016 - Závislost Dobrý den, Prosím Vás, mohl bych poprosit o radu, níže popíšu problém který vznikl.

Již rok užívám alkohol s kombinací se Zolpidemem.
Dávkování - 3-4 panáky vodky večer ve 21:30, následně zolpidem 2 tbl. Poté ještě jedna tbl zolpidemu.
Důvodem je nespavost. Toto mne uspí po dobu cca 3-5 hodin, poté celý proces opakuji. (v průběhu dne jsem toto nepraktikoval)
Doposud jsem neměl žádný problém, před zhruba 5 dni jsme koukali s přítelkyní na film, dostavil se silný pocit úzkosti
doprovázen silným strachem a intenzivním pocením. Přisuzoval jsem to tomu, že tělo vyžaduje alkohol, požil jsem cca 2 panáky vodky - bez odezvy.
šel jsem se projít ven, což celý stav ještě zhoršilo. Po příchodu domu jsem začal utlačovat tento stav alkoholem, to nijak nepomohlo, následně jsem aplikoval 20 mg zolpidemu a dál užíval alkohol, po 15 minutách nasazen opět zolpidem 20 mg, to se již projevilo zklidnění. a po nějaký době jsem usl.
Následující den jsem se rozhodl zjistit co tyto stavy vyvolává. Koupil jsem lahev vodky a pil jsem celý den, k uklidnění bohužel nedošlo, večer po vypití vodky opět nasazen zolpidem 20 mg, následně po cca 30 minutách ještě jeden zolpidem 10 mg, to vedlo k usnutí.

Následující den, jsem se rozhodl zkusit řešit pouze zolpidemem. V odpoledních hodinách nasazeno 30 mg zolpidemu, bez odezvy, více zolpidemu jsem aplikovat nechtěl.

Dnes jsem aplikoval jednorázově 30 mg Diazepamu, opět bez odezvy, pouze mírný pocit na spaní ale usnout se mi nepodařilo, jelikož nejsem schopen v klidu ležet. Trochu ale opravdu velmi trochu pomáhá chodit po bytě, nedokážu se vůbec na nic soustředit, koukat na TV nebo v klidu ležet, jen to chození a kouření cigaret jednu za druhou.

Chtěl jsem se tedy zeptat, zda by mohlo jít o abstinenční příznaky, nebo je dle Vašeho úsudku na vině něco jiného?
Zajímavostí je, že po probuzení se cítím normálně, žádné bušení srdce, pocení, strach a neklid. Posléze si vzpomenu na tyto stavy a opět se to rozjede
a nedá to pokoj dokud se nevyřídím cca 2 dc vodky a zolpidem k tomu a vydržet to celý den bez aplikace těchto látek do večera je naprosto šílené.

Mohla by být na vině také sugesce? Není mi totiž jasné že po probuzení je vše v normálu a až když si vzpomenu na předchozí dny rozjede se to celé znova. Téměř ve všech bodech se tyto problémy shodují s hyperaktivitou štítné žlázy, Ta se vyšetřením vyloučila.


Bojím se jít k lékaři a následné hospitalizace, protože tím bych si odřízl cestu napít se a užít zolpidem v těchto stavech
Momentálně vyřizuji protialkoholní léčbu, nejsem si však zcela jist, že právě zmíněné potíže způsobují to moje zlobení s alkoholem a Zopidemem
Mohu Vás tedy požádat o krátké vyjádření k tomu co jsem Vám napsal, případně doporučit nějakou radu?


Velice děkuji za jakoukoliv odpověd.
Přeji hezký den
Přeji hezký den,
Z uvedeného nejsem schopen „odhadnout“, protože jinak se to nedá nazvat, zda se jedná o odvykací stav, či nikoliv. Spíše si myslím, že ne, vzhledem k tomu, že stav nereaguje na užití dané látky.
Přesto bych s obtížemi při vysazení alkoholu a zolpidemu počítal.
Doporučil bych detoxifikaci na lůžku vzhledem k možným komplikacím.
Doporučil bych neřešit věc protialkoholní léčbou, ale komplexní léčbou závislosti, protože zolpidem je potřeba řešit a ne bagatelizovat.
Doporučil bych věc řešit právě detoxifikací při hospitalizaci, právě proto, aby došlo k odříznutí od alkoholu a zolpidemu, protože se jinak nehnete z místa.
Poloviční léčba – pouze alkohol a ponechat zolpidem není z mého pohledu možná, závislostní jednání, sebemedikace a závislostní vzorce užívání potom budou stále zachovány i s rizikem stoupající spotřeby léků a rozvojem tolerance.
Není mi jasné jakou protialkoholní léčbu vyřizujete, ale pokud je na mysli pouze ambulantní, tak bych stejně doporučil počáteční hospitalizaci na detoxifikaci a vysazení alkoholu i zolpidemu pod kontrolou, aby bylo jisté, že zolpidem není užíván.
Je to lék s návykovým potenciálem a promiskuitní sebemedikace léky – zooidem, benzodiazepiny je z mého pohledu vysoce riziková.
Tyto potíže může, ale netroufám si pouze z mailu usuzovat, vytvářet i carving – masivní touha a bažení, které se může projevovat tak, aby došlo k užití látky…
Hezký den
Dušan Randák
23.11.2016 - abstinenční příznaky alkoholismu Dobrý den,

druhý den abstinuji od alkoholu - předtím jsem požívala 1 - 1, 5 l vína denně, občas méně. Zřejmě pocituji obvyklé příznaky jako třes, nevolnost, horko, zima, pocení. Žádné halucinace či změny vnímání se neobjevily. Největší problém je pocit, že mohu ztratit vědomí, k čemu jsem měla několikrát blízko včera večer. Dnes ráno jsem požila diazepam 10, mohu tento pocit na omdlení ještě nějak zmírnit? At jsou to čaje, cola, cukr, káva....?
Děkuji
Dobrý den,
je fajn, že jste se rozhodla ke změně a přestala jste pít alkohol. Při náhlém vysazení alkoholu ale hrozí nepříjemné abstinenční příznaky, které už zažíváte. Největším rizikem je ale rozvoj tzv. deliria tremens, což je život ohrožující stav, který se může objevit velmi náhle po několika dnech (2-4) po vysazení alkoholu, a který si jako postižená nemusíte vůbec uvědomovat. Příznaky, kterých se obáváte (halucinace, změny vnímání, ztráta vědomí, omdlení), jsou pro delirium tremens na duševní úrovni typické. Anxiolytika jako diazepam mohou subjektivní stav při vysazení alkoholu opravdu zlepšovat, nicméně nelze je brát jako univerzální lék na všechny možné příznaky, metabolickému rozvratu s rizikem smrti, který v deliriu tremens hrozí, nemusí zabránit. Jejich užívání bez přímé indikace lékařem může navíc vést k rozvoji další závislosti. Proto bych Vám doporučil obrátit se raději hned na lékaře, určitě tedy v případě jakéhokoliv zhoršení stavu. O svém stavu pokud možno informujte svoje blízké a nezůstávejte o samotě, aby Vám mohl někdo v případě ztráty vědomí či jiného ohrožení okamžitě pomoct.
Držím palce, ať následující dny přežijete ve zdraví a ať Vám odhodlání skoncovat s alkoholem vydrží.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 29 57 85 105 106 107 108 109 110 111 113 140 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky