Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 82 102 103 104 105 106 107 108 109 133 » Na konec
13.08.2016 - partnerovo pití Dobrý den,
mám problém. Můj partner (33let), s nímž mám 16m syna, už od začátku našeho vztahu dost pije. Zpočátku na kolejích to k tomu životu tak nějak patřilo, ale později už jsem v tom spatřovala problém. Pije vše - pivo, víno, vodku, whisky, pálenky, cokoliv je. V minulosti už jsme několikrát řešili, že si přede mnou schovával lahve s tvrdým alkoholem do nejrůznějších skrýší, přeléval si je do méně nápadných lahví... Jeho rodiče si před ním alkohol zamykají, protože jim v minulosti, když jsme u nich byli na návštěvě vše tajně vypil - několikrát. Dnes mi volali moji rodiče, že když jsme u nich byli na návštěvě (asi 3 dny) zmizel jim asi litr domácí pálenky. zdá se mi to dost trapné. Nedavno zas vypil jeho sestře nějaký alkohol po jejích narozeninách... Já sama v podstatě nepiju (teď navíc kojím, takže vůbec ne), ale nějaké pivo, víno trochu bych neřešila. O přiteli jsem přesvědčená, že pije denně. Problém je, že já na něm ani nepoznám, že pil, chová se celkem normálně, není agresivní, nemotá se... jen pak všude nacházíme lahve od Žubrovky... když ho konfrontuji s tou lahví, řekne, že si to musí schovávat, protože ho nenechám pít normálně (to ale není pravda - kdyby šel s kamárády na pivo a i toho panáka si dal, ale on pije doma sám a tajně a hodně). Navíc pracuje mimo domov a vidíme se jen o víkendech, takže když není pod kontrolou, určitě se nešetří. Dále jsem zjistila, že ráno vypije 2 dcl vína (nebo i panáka tvrdého) a za nějakou dobu na to řídí auto - prokazatelně ve dvou případech, věřím ale tomu, že se to děje častěji. Co s ním? On si žádný problém nepřipouští - zdánlivě se nic neděje. Já se ale bojím, abych se jednou neprobudila, vedle takového toho "ošklivého, pomočeného..." alkoholika. Jaké jsou rizika dlouhodobého rizikového pití? Myslíte, že by ho rozhovor s nějakým terapeutem mohl motivovat k léčbě? A jak se k němu máme chovat my, jako rodina - být na něj "zlý" a nekompromisní ohledně jeho pití a nutit ho začít to řešit, nebo čekat, jestli se k nějakým zásadním problémům časem propije a začne sám chtít hledat řešení. Omlouvám se za sloh a děkuju za odpověd.
Dobrý den,
bohužel popisujete chování typického problémového pijáka, z něhož se může časem stát závislý, pokud už tedy není. Ptáte se na rizika dlouhodobého pití, ale těch je tolik a jsou celkem dobře známá, že Vám zde napíšu jen to, že kromě rozvoje závislosti, což je sama o sobě těžko léčitelná nemoc často s fatálními následky, jde o poškození jater, mozku, srdce a dalších orgánů, na psychické rovině hrozí rozvoj deprese a demence, ze sociálního hlediska ztráta zaměstnání a klíčových vztahů... A co máte dělat? Nechtějte zachránit svého přítele, on se musí zachránit sám, Vy zachraňte sebe. V této chvíli myslete zejména na to, jak zajistit bezpečí a dobré podmínky pro život pro své dítě. Jedině pokud budete odhodlaná prosazovat zájmy své a svého dítěte, můžete svému partnerovi opravdu pomoct. Pokud partner není ochoten terapeuta vyhledat, jste to Vy, kdo terapeuta opravdu potřebuje, protože Vy žádáte o pomoc. Váš partner se musí chtít změnit, jinak má každá návštěva u odborníka jen minimální smysl. A aby se chtěl změnit, musí pocítit, že to takhle dál nejde. A Vy jste ten, kdo mu to může dát pocítit. Ten postoj se nazývá "tvrdá láska", já bych mu nedával přívlastek "zlý", ale spíš důsledný. Buďte nekompromisní ohledně pití, dohodněte se na sankcích za porušení stanovených podmínek. Ale nevyhrožujte ničím, co nedokážete splnit, pak to ztrácí smysl. Doporučuji Vám knihu Jana Jílka Ze závislosti do nezávislosti. A doporučuji Vám vyhledat odbornou pomoc, jejímž klientem budete ale nejprve Vy. Možná je i párová terapie.
Držím palce a přeju hodně vytrvalosti, není to lehká a bezbolestná cesta, ale když se změna podaří, může dojít k velkému prohloubení vašeho vztahu i životního štěstí.
Jarda Vacek
07.08.2016 - ALKOHOL? dOBRÝ DEN,CHCI SE ZEPTAT DŘÍVE MANŽEL PIL 4 PIVA 10,PAK 6 PIV 10,PAK 4 11 A DNES 6-8 11STUP.PIVA-.MYSLÍM SI,ŽE UŽ MÁ ZÁVISLOST,ALE NECHCE O TOM ANI SLYŠET.BEZ PIVA VYDRŽÍ JEN JEDEN DEN,JINAK ZAČNE BÝT POPUDLIVÝ A NERVOZNÍ.NIČÍ TO I NAŠE MANŽELSTVÍ A UŽ NEVÍM JAK DÁL,VADÍ MI JAK TO Z NĚJ SMRDÍ A DĚTEM TO ZAČALO VADIT TAKÉ.PORADTE CO SE DÁ DĚLAT?DĚKUJI
Dobrý den,
aby Váš manžel mohl své chování změnit, je třeba mu dát najevo, co konkrétně v jeho chování Vám vadí, říct mu, jak se cítíte, když to a to dělá.
Vhodné je také navštívit odborníka a s ním se o možnostech léčby pobavit. Pokud Váš manžel nemá zájem vyhledat terapeuta, jste to Vy, kdo terapeuta opravdu potřebuje, protože Vy žádáte o pomoc. Váš manžel se musí chtít změnit, jinak má každá návštěva u odborníka jen minimální smysl. A aby se chtěl změnit, musí pocítit, že to takhle dál nejde. A Vy jste ten, kdo ji to může dát pocítit. Buďte nekompromisní ohledně pití alkoholu, dohodněte se na sankcích za porušení stanovených podmínek. Ale nevyhrožujte ničím, co nedokážete splnit, pak to ztrácí smysl. Doporučuji Vám vyhledat odbornou pomoc. https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
S pozdravem
Lenka Richterová
Na začátek « 1 28 55 82 102 103 104 105 106 107 108 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky