Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 28 55 82 97 98 99 100 101 102 103 109 133 » Na konec
11.01.2017 - alkohol,tráva aj. Dobrý den, mám dotaz ohledne skupinové terapie. Jestliže klient dochazí na skupinu i psychiatrické konzultace a užívá medikaci ( respektive jen když nepije, takže nepravidelně) a přesto stále užívá své drogy, ikdyž ví, že nemá, tají to nebo zamlžuje, co se děje dál z pozice lékaře a skupiny? Díky za info Eva
Dobrý den,
Každá skupina má své specifické pravidla a postupy, takže nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na spoustě věcí, například jak dlouho užívání trvá, jestli se jedná o relaps nebo recidivu, jestli klient chce přestat, jaké je zaměření a cíl skupiny. Můžu takovému klientovi doporučit pouze otevřeně se postavit takovéto situaci, hledat její řešení. Jen tak může být léčba přínosná.
S pozdravem
Lenka Richterová
19.12.2016 - Závislost Dobrý den, Prosím Vás, mohl bych poprosit o radu, níže popíšu problém který vznikl.

Již rok užívám alkohol s kombinací se Zolpidemem.
Dávkování - 3-4 panáky vodky večer ve 21:30, následně zolpidem 2 tbl. Poté ještě jedna tbl zolpidemu.
Důvodem je nespavost. Toto mne uspí po dobu cca 3-5 hodin, poté celý proces opakuji. (v průběhu dne jsem toto nepraktikoval)
Doposud jsem neměl žádný problém, před zhruba 5 dni jsme koukali s přítelkyní na film, dostavil se silný pocit úzkosti
doprovázen silným strachem a intenzivním pocením. Přisuzoval jsem to tomu, že tělo vyžaduje alkohol, požil jsem cca 2 panáky vodky - bez odezvy.
šel jsem se projít ven, což celý stav ještě zhoršilo. Po příchodu domu jsem začal utlačovat tento stav alkoholem, to nijak nepomohlo, následně jsem aplikoval 20 mg zolpidemu a dál užíval alkohol, po 15 minutách nasazen opět zolpidem 20 mg, to se již projevilo zklidnění. a po nějaký době jsem usl.
Následující den jsem se rozhodl zjistit co tyto stavy vyvolává. Koupil jsem lahev vodky a pil jsem celý den, k uklidnění bohužel nedošlo, večer po vypití vodky opět nasazen zolpidem 20 mg, následně po cca 30 minutách ještě jeden zolpidem 10 mg, to vedlo k usnutí.

Následující den, jsem se rozhodl zkusit řešit pouze zolpidemem. V odpoledních hodinách nasazeno 30 mg zolpidemu, bez odezvy, více zolpidemu jsem aplikovat nechtěl.

Dnes jsem aplikoval jednorázově 30 mg Diazepamu, opět bez odezvy, pouze mírný pocit na spaní ale usnout se mi nepodařilo, jelikož nejsem schopen v klidu ležet. Trochu ale opravdu velmi trochu pomáhá chodit po bytě, nedokážu se vůbec na nic soustředit, koukat na TV nebo v klidu ležet, jen to chození a kouření cigaret jednu za druhou.

Chtěl jsem se tedy zeptat, zda by mohlo jít o abstinenční příznaky, nebo je dle Vašeho úsudku na vině něco jiného?
Zajímavostí je, že po probuzení se cítím normálně, žádné bušení srdce, pocení, strach a neklid. Posléze si vzpomenu na tyto stavy a opět se to rozjede
a nedá to pokoj dokud se nevyřídím cca 2 dc vodky a zolpidem k tomu a vydržet to celý den bez aplikace těchto látek do večera je naprosto šílené.

Mohla by být na vině také sugesce? Není mi totiž jasné že po probuzení je vše v normálu a až když si vzpomenu na předchozí dny rozjede se to celé znova. Téměř ve všech bodech se tyto problémy shodují s hyperaktivitou štítné žlázy, Ta se vyšetřením vyloučila.


Bojím se jít k lékaři a následné hospitalizace, protože tím bych si odřízl cestu napít se a užít zolpidem v těchto stavech
Momentálně vyřizuji protialkoholní léčbu, nejsem si však zcela jist, že právě zmíněné potíže způsobují to moje zlobení s alkoholem a Zopidemem
Mohu Vás tedy požádat o krátké vyjádření k tomu co jsem Vám napsal, případně doporučit nějakou radu?


Velice děkuji za jakoukoliv odpověd.
Přeji hezký den
Přeji hezký den,
Z uvedeného nejsem schopen „odhadnout“, protože jinak se to nedá nazvat, zda se jedná o odvykací stav, či nikoliv. Spíše si myslím, že ne, vzhledem k tomu, že stav nereaguje na užití dané látky.
Přesto bych s obtížemi při vysazení alkoholu a zolpidemu počítal.
Doporučil bych detoxifikaci na lůžku vzhledem k možným komplikacím.
Doporučil bych neřešit věc protialkoholní léčbou, ale komplexní léčbou závislosti, protože zolpidem je potřeba řešit a ne bagatelizovat.
Doporučil bych věc řešit právě detoxifikací při hospitalizaci, právě proto, aby došlo k odříznutí od alkoholu a zolpidemu, protože se jinak nehnete z místa.
Poloviční léčba – pouze alkohol a ponechat zolpidem není z mého pohledu možná, závislostní jednání, sebemedikace a závislostní vzorce užívání potom budou stále zachovány i s rizikem stoupající spotřeby léků a rozvojem tolerance.
Není mi jasné jakou protialkoholní léčbu vyřizujete, ale pokud je na mysli pouze ambulantní, tak bych stejně doporučil počáteční hospitalizaci na detoxifikaci a vysazení alkoholu i zolpidemu pod kontrolou, aby bylo jisté, že zolpidem není užíván.
Je to lék s návykovým potenciálem a promiskuitní sebemedikace léky – zooidem, benzodiazepiny je z mého pohledu vysoce riziková.
Tyto potíže může, ale netroufám si pouze z mailu usuzovat, vytvářet i carving – masivní touha a bažení, které se může projevovat tak, aby došlo k užití látky…
Hezký den
Dušan Randák
Na začátek « 1 28 55 82 97 98 99 100 101 102 103 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky