Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 7 8 9 10 11 12 13 21 41 61 81 97 » Na konec
25.02.2020 - Alkoholizmus Dobrý den,

manžel chodí denně na pivo po dobu nejméně 15.let. Je mu 61 let. Doma nekomunikuje, po požití se mu mění nálada. Je alkoholik? Děkuji
Dobrý den,
na Vaši otázku nelze odpovědět jednoduše ano či ne. Ke stanovení diagnózy závislosti je potřeba odborné vyšetření, a i sebelepší popis chování Vašeho muže jeho osobní návštěvu nenahradí. Zkusím odpovědět obecně. Pravidelná denní konzumace alkoholu po dobu několika let je určitě jedním z varovných příznaků škodlivého užívání nebo závislosti, ale sama o sobě ještě problém nemusí znamenat. Po požití se mění nálada prakticky u všech uživatelů, koneckonců právě to je důvodem, proč lidé alkohol užívají. To, že doma nekomunikuje, může být způsobeno i něčím jiným, než tím, že je pod vlivem alkoholu nebo závislý. Otázka, zda je Váš muž alkoholik, mi ostatně nepřijde tak důležitá, jako to, jak se Vám s ním žije, zda nemáte strach o jeho zdraví, o sebe nebo o váš vztah jako takový. Pokud si na nějakou z těchto otázek, ať už v souvislosti s pitím Vašeho muže nebo bez této souvislosti, odpovídáte ano, pak je asi čas zamyslet se nad nějakými možnostmi, které máte, abyste dosáhla změny jeho chování a necítila se jím ohrožená nebo kvůli tomu nešťastná. Osobní návštěva poradny nebo adiktologické ambulance by pro Vás mohla být dobrým odrazovým můstkem.
S pozdravem
Jarda Vacek
22.02.2020 - Je to problém? Dobrý deň,
poprosila by som radu, poprípade návrh riešenia.

Jedná sa o manžela (30r).
Cca 5rokov dozadu začal mať zdravotné problémy. Dlho mu nikto nevedel povedať diagnózu, posielali si ho od dverí ku dverám, nakoniec lymská borelióza, dlhodobo neliečená prešla do stavu dlho liečenej, na rôznych kombináciách liekov bol skoro 2roky aby nakoniec boli všetky výsledky a vyšetrenia spochybnené a všetko sa hodilo na panickú poruchu a pravú obsesiu.
Osobne si myslím, že zhoršený psychický stav je následkom, nie príčinou.
V období kedy bol na antibiotikách, antimykotikách a xy ďalších tabletkách a injekciách, začal piť viac, ako sa mi pozdávalo (jeho pečeň mi robila starosť), keď sme mali debaty na túto tému, vravel, že určité symptómy ho tak netrápia, faktom bolo, že lepšie spal, bol veselší a tak som, priznám sa, zatvárala oči a nesúhlasila len mlčky. Boli dni, kedy nepil vôbec, cez leto "pivká na smäd", cez zimu "domáce k čaju", jednoducho keď nemal po zdravotnej stránke úplne zlý deň, kedy nevedel ani z postele vyliezť, vtedy si trošku dal.
V podstate prešli 3 roky a situácia je taká, že po práci ide na pivko, kým mu ide spoj domov, to sú 2-3 ks v rámci ¾ hodiny, cez leto do večera stihne minimálne ďalších 5. V chladné dni je ich menej, ale tvrdý alkohol ich kompenzuje. Každý deň od pondelka do piatku. Ojedinele to preženie a nejde do práce. Cez víkend o trochu viac, veď budík nezvoní a začína sa hneď po zobudení. Posledné mesiace máva okná, nevie o čom bola debata, kto bol účastníkom (pravdou je, že krátkodobú pamäť mal zlú od začiatku zdravotných problémov), opakuje aj 4x v rámci dňa jednu a tú istú vec, býva podráždený, keď si vypije, čo predtým nebolo, máva neadekvátne reakcie.
Aby som nepopísala len jednu stránku mince, komunikujeme spolu až na výnimky veľmi pekne, smejeme sa, sexuálny život je v poriadku, o dom a záhradu sa stará, hygienu nezanedbáva.
Debatili sme pokojne, debatili sme s krikom, debatili sme s plačom, debatili sme xy krát a výsledok je stále rovnaký: viem, že mám problém a mal by som ho riešiť. Ale skutek utek. Myslím, že bez pomoci to už asi ani nepôjde.
Takže čo? Dohodnúť termín na vyšetrenie? Dokopať ho napríklad ultimátom k liečeniu? Nechať to tak? Možno mám ja zlú optiku, keďže vôbec nepijem a problém nemá. Popravde už neviem, preto by som rada objektívny názor.
Ak som sa neadekvátne rozpísala, ospravedlňujem sa.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Dobrý den,
ať už Váš muž pije tak či onak, pokud Vám to vadí, problém to je, i když zatím zejména Váš. Píšete, že chcete znát objektivní názor, ale ten já nepovažuji za zásadní, protože jde o Váš subjektivní život, který je teď ohrožený, je zatížený strachem o zdraví Vašeho muže, strachem o manželství, nebo možná strachem z budoucnosti, z nejistoty či z vlastního selhání. Svému muži nejvíce prospějete tím, že se budete starat o své vlastní štěstí a budete se chtít těchto strachů nějak konstruktivně zbavit. Nejste povinna jim čelit po zbytek života, navzdory tomu, že jste si svého muže dobrovolně vzala.
Ačkoliv nelze pouze z Vašeho popisu cokoliv diagnostikovat, popisované množství konzumovaného alkoholu, občasné absence v práci, nebo zmíněná okénka nasvědčují tomu, že takové pití už problémy přináší, a že se pravděpodobně budou prohlubovat, pokud nedojde ke změně. Jestli chcete dosáhnout změny jeho chování, musíte zvolit takovou strategii, aby se z Vašeho problému stal problém Vašeho muže. To, že sám připouští, že jeho pití problém je, je celkem dobrým východiskem pro další kroky. Je potřeba, aby si to nejen rozumově uvědomoval, ale aby to i pocítil a plně prožil. Neomlouvejte ho, nezachraňujte ho, nijak nezmírňujte neblahé následky jeho pití, nechte ho takříkajíc spadnout na hubu. Promyslete si, jak si představujete fungování vašeho vztahu, co přesně od svého muže chcete, aby dělal či nedělal, co jste a co nejste ochotná tolerovat a navrhněte nějaká pravidla. Ta by se měla týkat jeho chování, zejména tedy ve vztahu ke konzumaci alkoholu, a měla by být vymahatelná na základě domluvených sankcí, ke kterým jste ochotna případně přistoupit. Nevyhrožujte ničím, co nebudete schopna naplnit. Vyšetření a případné léčení, třebas ambulantní, mi přijde jako smysluplná podmínka dalšího pokračování vztahu.
Na závěr chci jenom zopakovat, že teď jste to Vy, kdo potřebuje vyřešit problém. Pokud budete potřebovat probrat svůj postup podrobněji, obraťte se na naši ambulanci či jiné adiktologické služby osobně.
Přeji dobrá rozhodnutí a pevné nervy
Jarda Vacek
Na začátek « 1 7 8 9 10 11 12 13 21 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky