Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 21 41 61 81 99 » Na konec
25.07.2020 - Alkohol Jíž šest let mám přítele. Přítel pije denně pivo a tvrdý alkohol. Náš společný čas přizpůsobuje pití a často když jedeme na výlet místo aktivity skončíme u piva. Když to přežene a vypije příliš bývá agresivní. Zlomil mi nos byla u toho i policie. Nevím co mám dělat jsem permanentně ve stresu . V práci jsem před měsícem skolabovala bylo toho na mě moc. Nutí mě do alkoholu taky. Snažím se ho přesvědčit aby nepil ale vůbec mě nebere vážně. Jsou momenty kdy je ke mě hodný ale nikdy nevím kdy jak bude jestli stres nebo na aopak.Sestru mám na Pl umírá na alkoholickou cirhózu. Můj táta taky pil a já nevím jestli mám šanci svého partnera pokusit ještě předělat a nebo raději odejít a zapomenout i když je to těžké. Jaký je Váš názor je šance že se dá alkoholik napravit ? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.
Z vaší zprávy vyplývá, že se partnerovi alkohol zcela vymkl kontrole a bylo by pro něj nejlepší podstoupit léčbu. Domlouvání nepomáhá. Ani vyhrožování tím, co nedokážete splnit. Teď je pro Vašeho přítele alkohol možná důležitější než vlastní rodina, ale to se může změnit. Naděje na uzdravení je, a není úplně malá, i když je závislost obecně urputná a často smrtelná nemoc. Moje nejdůležitější rada zní: nezachraňujte manžela, postarejte se v první řadě o sebe a svou rodinu. Běžte se osobně poradit s odborníkem, protože teď máte problém Vy (Váš muž ho zatím nevnímá nebo ho možná i popírá), v této situaci si péči a podporu zasloužíte Vy. Pokud chcete s přítelem zůstat, vyžadujte od něj změnu chování a léčbu, ve vztahu k němu buďte důsledná a tvrdá, ale nezavrhujte ho jako osobu, pouze jeho pití a jiné (jasně stanovené) nepřijatelné způsoby chování. A vydržte to, nedejte na sliby a omluvy. Bude to bolet, ale pak se Vám uleví.
Kontakty na AT poradny najdete na Mapě pomoci: http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=12
Přeju hodně síly,
Kateřina Rokosová
Doporučuji Vám také knihu Jana Jílka: Ze závislosti do nezávislosti (spoluzávislí a nešťastní)
12.07.2020 - Matka je alkoholička Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně alkoholismu. Mé matce je 47 let a před 4 lety začala hodně pít potom, co jí umřela mamka. Od té doby se to akorát zhoršuje. Mně je 20 a studuji v zahraničí a mému bratrovi je skoro 17 a sám neví co s ní. Každý den si dá minimálně dvě lahve vína, někdy pije i přes den. Sama si ale nepřizná, že je alkoholička a pokaždé to na něco svede (jsem ve stresu, protože musím vyvenčit psa, vařit, jít do práce atd.). Mnohokrát jsem se snažila s ní o tom mluvit, ale každá konverzace vede akorát k hádce a dalším výmluvám. Jak můžu dále postupovat, když si sama nepřizná, že už to je špatné? Vždy, když je opilá tak je nepříjemná, stěžuje si na život nebo je naopak sentimentální, nepamatuje si co říká, všechno mnohokrát opakuje a ráno o ničem neví. Našla si přítele, který začal chodit do vinotéky s ní, což vůbec nepomáhá a jiné kamarády než odtamtud už prakticky nemá. Prosím o radu, jak můžeme postupovat dále a také o tipy, jestli máte vyzkoušené nějaké alkoholové sezení pro rodinné příslušníky? Děkuji moc a přeji hezký den
Dobrý den,

z toho, co píšete vyplívá, že závislost Vašeho partnera negativně ovlivňuje Váš vztah. Život s gamblerem je náročný a ve Vašem případě závislost narušuje důvěru, kterou ve vztahu máte. Je důležité, abyste si promyslela, co jste ochotná Vašemu vztahu obětovat a co už naopak ne. Zkuste myslet v první řadě na sebe. Váš partner si musí závislost nejprve sám přiznat a udělat rozhodnutí situaci změnit. Vy mu pomůžete tím, že své chování nastavíte tak, aby Váš partner se svou závislostí začal skutečně něco dělat a nebudete nést odpovědnost za Vašeho partnera. Nesnažte se přítele zachránit a zahlazovat jeho dluhy. Podstatné je, abyste svého partnera přestali finančně dotovat a ochránili se tak před případnými následky jeho nezodpovědného chování. Pokud za něj budete dál platit dluhy či platit celý chod domácnosti, nic ho nebude motivovat ke změně. Důležité pro Vás nejsou partnerovi sliby, ale to, jak se bude chovat. Tento proces bude náročný a vyžaduje po Vás vytrvalost a odhodlaní. To se Vám pak vyplatí. Sdělil mu můžete to, jaké to pro vás je, poskytnout mu Váš pohled na to, jak Vás partnerova závislost ovlivňuje, aniž abyste ho obviňovala. Můžete ho utvrdit v tom, že mu budete oporou. Pokuste se s přítelovými kamarády a babičkou vybudovat koalici a dohodnout se na společném postupu. Pokuste se nastavit jasná pravidla, které budete s partnerem konzultovat a v případě jejich porušení uplatníte dopředu dohodnuté sankce. Trvat můžete například na tom, aby si nechal výplatu vyplácet na Váš nebo babiččin účet. Buďte neústupná při dodržování pravidel. Pokud to myslí vážně, musí přestat lhát a nést za své chování zodpovědnost. Vyplácí se taky abstinovat od drog, jejich vplyvem by Váš partner mohl hráčství snadněji propadnout. Trvejte na tom, aby se partner obrátil na odborníka. S odborníkem můžete i Vy podrobněji prokonzultovat možnosti pomoci a konkrétní kroky ke změně. Můžete se taky edukovat o závislosti a soužití se závislým člověkem. Pro edukaci odporučuji například tyto knihy: Heinz-Peter Röhr: Závislost – Jak jí Porozumět a jak ji překonat, Karel Nešpor: Už jsem prohrál dost.

Přeji Vám hodně sil.
Markéta Hudačková
Na začátek « 1 2 3 4 21 41 61 81 99 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

POTŘEBUJEME PRÁVĚ TEBE!

Staň se součástí tvorby českých a slovenských norem pro metodu, kterou budou používat psychologové a psychiatři v praxi a výzkumu. Pomoz nám vyplněním online formuláře, který zabere 20-25 minut: Osobnostní inventář pro DSM-5 a MKN-11 (PID5BF+M).