Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 17 33 49 65 77 » Na konec
03.10.2019 - Léčba alkoholismu Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s léčbou, protože pracuji v Německu a tudíž mám německé zdravotní pojištění, chtěl bych nastoupit v Čechách, ale nevím, zda mi to projde, děkuji za odpověď
Dobrý den,

pokud jste v zahraničí zaměstnán a účasten zahraničního zdravotního pojištění v rámci členského státu EU, nemůžete se současně účastnit zdravotního pojištění v jiném členském státu. Dle nařízení EP a rady (ES) č. 883/2004 a prováděcího předpisu platí, že osoba může v jednom časovém okamžiku podléhat právním předpisům v oblasti sociálního zabezpečení (kam spadá i zdravotní pojištění) pouze jediného členského státu. Účast ve více státech je nepřípustná, a to i tehdy, pokud byste se chtěl účastnit zdravotního pojištění jako samoplátce v rámci systému veřejného zdravotního pojištění. Roli nehraje ani to, že jste státním příslušníkem ČR. Nemůžete se tedy ani dobrovolně pojistit v ČR. Můžete zde čerpat jedině nezbytné léčení nebo plánované léčení s předchozím souhlasem příslušné instituce zdravotního pojištění v Německu. To by Vám event. umožnilo i plánovanou léčbu v ČR, pokud by německá strana souhlasila. V ČR můžete čerpat péči také jako samoplátce (ve smyslu přímé úhrady péče), a to bez předchozího souhlasu, pokud nebude požadovat po německé instituci náhradu nákladů.

Pokud je Vaše situace jiná či chcete-li znát další podrobnosti, doporučuji materiál VZP zde: https://media.vzpstatic.cz/media/Default/dokumenty/prirucka-pro-migrujici-osoby.pdf
Jinak je tato záležitost upravena u krátkodobě vyslaných pracovníků, dočasném provozování živnosti atd. (viz zde: https://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/posted-workers/faq/index_cs.htm )
Případné složitější situace doporučuji konzultovat přímo s příslušnou zdravotní pojišťovnou.

S pozdravem Hana Fidesová
03.10.2019 - Jak akceptovat míru svého pití Dobrý den,
byl by to dlouhý příběh, soustředím se na podstatné. Pít mi chutná. Ale ne vždy, většinou se nechám strhnout a po druhém pivu strhávám záklopku a piju a piju. Ne pokaždé, ale většinou. Jekylla a Hyda znám. po takovýchto večerech přicházím domů a jsem slovně agresivní. Dost často si něco nepamatuju. Pití je berlička, na druhou stranu mi chutná. Lze se dopracovat k řízenému pití (dvě piva a dost). Pokud ano, jaká je cesta? Děkuju.
Dobrý den,
také se pokusím odpovědět stručně. Je dobře, že se nad svým pitím zamýšlíte, jakákoli snížení spotřeby alkoholu s sebou nese menší riziko úrazů, konfliktů, trapných situací, ale i rozvoje nemocí, které mohou být velmi závažné. Kontrolované pití (třeba dvě piva a dost) je určitě možné, ale ne pro každého a ne vždy je výhodné. Pokud jste již překročil hranici závislosti, pravděpodobnost, že se Vám to podaří, je menší. Ačkoliv nejsme takto na dálku z jakkoliv podrobného popisu schopni poznat, zda se o závislost jedná, určité indicie tu jsou: neschopnost dodržet plánované množství, okénka, konflikty. To druhé ale se týká smyslu takového snažení: i kdyby se Vám podařilo kontrolovat vypité množství, budete pak spokojen? Budou Vám dvě piva "stačit" k uspokojení Vaší "žízně" - píšete, že alkohol je pro Vás jakousi berličkou? Bez toho, aniž byste podrobněji prozkoumal, jaký účel Vaše pití naplňuje, se Vám bude těžko hledat cesta ke změně, když nebude alkohol ničím nahrazen.
Pokud se o to chcete pokusit, můžete využít naši svépomocnou aplikaci, kde si kontrolované pití nastavíte jako cíl, a pokusíte se po určitou dobu dodržet svá předsevzetí. V aplikaci najdete i konkrétní tipy, jak na to.
Další možností je vyhledat AT poradnu či adiktologickou ambulanci, kde mohou provést přesnější diagnostiku, pomoci Vám překonat zejména nejnáročnější počáteční období, a navíc třeba podpořit Vaše odhodlání léky či psychoterapií. Existují totiž i léky snižující chuť na alkohol, které kontrolované pití mohou usnadnit.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=2#result
Držím palce,
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 17 33 49 65 77 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance