Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 28 55 82 109 133 » Na konec
01.08.2021 - Zavislost na alkoholu - urgentní problém Dobrý den,

prosím vás o radu a pomoc. Mám problémy s přítelem, z kterých jsem už strašně zoufalá a vyčerpaná. Nemám se s tím komu svěřit a mám pocit, že už to dál nezvládnu.
Přítel měl celý život problémy s alkoholem a marihuanou. Kvůli tomu jsme se rozešli a byli 5 měsíců od sebe. Pak jsme se k sobě vrátili a čekáme miminko. Přítel tvrdil, že se za tu dobu pauzy do do kupy a podstoupil léčení.
První 3 měsíce po návratu byli krásně. Ale teď z toho mám špatný pocit a mám podezření, že opět pije. On sám mi tvrdí, že ne a kdyby měl chuť, tak že mi to řekne.
Poslední dobou se často opakuje stejný scénář - když má u sebe přítel hotovost, jako zázrakem během dne zmizí. A když se přítel potom vrátí na zem, nastane peklo.
Pořád na mě útočí, že jsem mu nevěrné a že si s každým píšu. A i když jsem se kvůli tomu už dávno odstřihla od veškerých kamarádů (aby byl v klidu a nemusel žárlit), tak mě stále dokola obviňuje. A to opravdu hrubým způsobem. Kromě té žárlivosti má agresivní řeči i na mojí a jeho rodinu. Pořád mi říká, že si někoho najde, zmlátí ho a přivleče mi ho domů. Neustále hází věcmi a je na mě agresivní i fyzicky.
Nejhorší je, že když se jen trošku ozvu a začnu se bránit, tak jen zvýší svoji agresivitu. A také si nepamatuje, co říká a tím pádem na mě pořád řve, že za všechno můžu já a že na něj útočím pořád já.
Nedokáže pak ani chodit rovně a celková jeho motorika je jiná.
Uvedu příklad, co bylo dnes. Dopoledne jsme měli krasnou neděli. Pak jsem mu dala 500 Kč na rohlíky a poslala ho na nákup. A pak jako by se vrátil úplně jiný člověk. Hned jak si doma sednul, tak začal, že ho neustále podvadím, že je mi přednější rodina atd. Musela jsem mu ukázat telefon, aby ho zkontroloval. A pak po bytě lítal jak telefon, pak klíče a nakonec rozmlátil lampičku. A pořád to obviňování a vyhrožování, že někoho zmlátí, že se zabije a že odchází od nás pryč.
Prosím vás o pomoc, už nevím, co dál. Mám pocit, že padám do propasti a že jsem na to úplně sama. Jak jsem psala, kvůli němu jsem přerušila veškeré kontakty a mám spojení jen s rodinou. A to už se s ní taky bojím bavit, protože vím, že mu to jednou, až zase bude mít svůj den, bude vadit. Taky se bojím někam chodit. A když už jdu na procházku, tak musím potají, protože má pak pořád řeči a hned mě slovně napadá a žárlí.
Prosím Vás, co mám dělat? Chci s ním být a miluju ho. Ale takhle to dál nejde. Taky se bojím toho, že zůstanu sama s dítětem. To bych nezvládla.
Moc Vás prosím, můžete mi co nejrychleji odepsat, co dál a co si myslíte?
Dobrý den,
situace, kterou zde popisujete je velmi závažná. Těžko se určuje, zda agresivita Vašeho přítele pramení z domnělé závislosti na alkoholu, což často může být doprovodným jevem, nebo zda je to povahový rys. Každopádně není v pořádku, že na Vás útočí slovně i fyzicky a omezuje Vaši svobodu. Domácí násilí nemusí být jen to fyzické (které však také popisujete), ale i psychické, kdy Vás partner omezuje, psychicky a emočně vydírá atd. Chápu, že je těžké uvažovat o opuštění, ale píšete, že jste v očekávání. V současné době tedy už nejde jen o Vás, ale i o dítě. Lidé se těžko mění a je dost pravděpodobné, že se podobným způsobem bude časem chovat i k dítěti. Samozřejmě, že stoprocentně se to předurčit nedá. Je to velmi těžké rozhodování, možná že to nejtěžší, které kdy budete muset udělat, ale jsou možnosti, jak z tohoto kruhu vystoupit. Věřím, že Vaše rodina či přátelé by Vám ochotně pomohli stát na vlastních nohách. Píšete, že přítele milujete, ale zvažte, za jakou cenu. Zkuste se s přítelem pobavit o jeho závislosti a o tom, že Vám není jeho chování příjemné. Není však jisté, že na to uslyší nebo že se o tom bude vůbec chtít bavit. Vytipovat vhodný okamžik však musíte Vy. Každopádně níže Vám zasílám odkaz na pomoc lidem, kteří doma zažívají domácí násilí https://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-nasili-neziskove-organizace-poskytujici-pomoc-obetem-domaciho-nasili.aspx
a odkaz na Mapu pomoci, kde lze vyhledat zařízení pro léčbu závislostí dle Vašich preferencí a Vašeho bydliště https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/.
S přáním pevných nervů a pěkného dne
Iva Knížková
28.07.2021 - závislost alkoholu a deprese Dobrý den,
moc prosím o radu. Bratr má závislost na alkoholu, která nikdy nebyla léčena. V současné době je bez zaměstnání, veden na úřadu práce. Poslední měsíce přestal mít chuť k jídlu a výrazně zhubl, ztratil o vše zájem. Myslím, že má deprese. Nestojí o žádnou léčbu, ale občas jsou momenty, kdy by si dal říci a nechal se odvést za pomocí. Bohužel, zatím všechny léčebny a ambulance jsou na objednání a většinou musí být bez alkoholu, což v jeho situaci nelze zaručit. Myslím, že potřebuje odborný dohled při detoxu. Prosím co máme dělat...... sám nikam volat a objednávat se asi nebude ....lidi v depresi často život vzdávají ...proto mají blízké, kterým na nich záleží a
chtějí pomoci. Navíc si myslím, že když ucítí zájem tak začnou bojovat. Moc prosím za radu a děkuji za Váš čas.
Marta
Dobrý den,
příznaky, které popisujete, opravdu mohou značit depresivní nálady. Píšete, že ve většině případů o pomoc nestojí. To je bohužel velmi časté. Každopádně popisujete, že Váš bratr má i ty tz. světlé chvilky. V tuto chvíli je nejvhodnější začít jednat. Zároveň je opravdu potřeba se do zařízení předem objednat. Léčbu bez objednání těžko naleznete. V první řadě Vám doporučuji s bratrem o potížích mluvit a snažit se nenásilnou formou zvyšovat jeho motivaci (např. že může ustoupit deprese, žít naplněný život apod.). Bylo by dobré navštívit psychiatrickou ambulanci pro určení diagnózy (je to opravdu deprese?). I tam jsou však objednací lhůty velmi dlouhé. Každopádně můžete bratrovi nabídnout asistenci při volání či doprovodu do zařízení. Vzhledem k tomu, že Váš bratr je momentálně bez práce a jeho psychický stav ovlivňuje i fyzickou kondici, jeví se mi jako nejvhodnější podstoupit detox a poté pokračovat do léčby v ústavní formě. Vzhledem k tomu, že nepíšete, odkud pocházíte, tak Vám zde přikládám odkaz na Mapu pomoci, kde si dle Vašeho bydliště a Vašich preferencí můžete vybrat vhodné zařízení. https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/.
S přáním pěkného dne
Iva Knížková
Na začátek « 1 2 3 4 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky