Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 23 45 67 89 108 » Na konec
02.01.2021 - alkoholik Dobrý den,

žiji s partnerem, který je alkoholik. Nyní začal docházet na ambulantní léčbu. To je možná dobrá zpráva. Ale já vlastně nějak nevím jak s ním mluvit. Moje naštvanost už asi dosáhla nejvyššího bodu. Nevěřím mu už. Nejhorší na tom je, že má partner v péči syna (z prvního vztahu), který potřebuje opravdu výraznou péči. Trpí několika vadami aj. Matka o chlapce nejeví zájem a v případě toho, že bych ho vyhodila ze svého bytu nemá se synem kam jít. Nechtějí mu pomoci ani jeho rodiče a synovi také ne. Vadí mi hrozně, že má přesné nálady (co jsem si nastudovala o alkoholismu) alkoholika. Vše mu trvá, k ničemu se nerozhoupe a když tak to trvá půl dne, je apatický, sebelítostivý, neví co by měl, nic ho nebaví, nekonečný pesimista. Mám pocit, že mám v domácnosti další dítě akorát. A vůbec nevím jak se k těm jeho náladám postavit. Psycholožka v ambulantní léčbě mu doporučila nějaké věci a dodržovat určitý harmonogram, ale v době kovidu nevím jak ho např fyzicky zatížit. ..Když je vše zavřené a není kam jít třeba plavat nebo fitko (bavil ho box) Doma ho moc nedonutím. Já nyní začnu po dovolené chodit do práce a nevím co bude doma dělat. Mám obavu, že když mu řeknu aby vymaloval kuchyň tak to bude dělat "rok" protože nad ním nebudu stát neustále. Nevím s kým si o tom promluvit nebo jak postupovat a co dělat vůbec. Nemám náladu ho za nic chválit jak mu radí paní doktorka :( asi je to ve mě už moc. Nechci aby se synem skončil na ulici a ani aby syn skončil v dětském domově, protože v momentální situaci se o něj fakticky nepostará. Ale nyní nějak nevím jak zvládnout ty jeho nálady, ten pesimismus a vše.
Dobrý den,
život s alkoholikem není jednoduchý, ani když se léčí. Abstinence sama o sobě totiž neznamená ani vyléčení ani zlepšení kvality života, nezřídka dokonce vede k rozpadu vztahu. Možná se ve Vás pere láska s lítostí, i únava se vztekem. Rozhodla jste se pomáhat, ale sama už cítíte vyčerpání. Máte ale také právo své rozhodnutí kdykoliv změnit, máte právo na vlastní šťastný život. Doporučuji Vám, abyste se sama obrátila na terapeuta či psychologickou poradnu, a s jejich podporou zvážila, jakou cestou se v životě dáte. Nemusíte své rozhodnutí udělat hned, ale zároveň nemusíte trpět náladami a pasivitou svého partnera donekonečna. Pokud se situace ani po nějaké době nezmění k lepšímu, a Vy se třeba rozhodnete vztah ukončit, terapie Vám pomůže k nelehkému rozhodnutí dojít, porozumět vlastním pocitům, rozlišit co je Vaše a co partnerova zodpovědnost, a unést tíhu odpovědnosti vlastní. Teď jste Vy tím, kdo potřebuje podporu. Pokud máte svým blízkým pomoci, musíte být sama fit, ale pokud se rozhodnete obětovat své psychické zdraví druhým, neprospějete tím ani sobě, ani jim, ale je to Vaše volba, na kterou máte právo.
Držím palce pro nelehkou dobu. Za poradnu Jarda Vacek
02.01.2021 - Jak přesvědčit alkoholika aby šel na léčbu Dobrý den,
můj bratr (48 let) je závislý na alkoholu. Jako rodina bychom se rádi obrátili na odbornou pomoc - vědět, jak s takovým člověkem jednat, jak ho přesvědčit , aby přijal svou nemoc a šel se léčit. Bratr žije v současnosti u rodičů a rodiče to velmi trápí. Mohla bych vás , prosím, poprosit o nějaký kontakt na nějakou podobnou instituci v okolí Valašského Meziříčí? Děkuji moc za odpověď. Soňa Böhmová
Dobrý den,
bratrovi nejvíc prospějete tím, že nebudete jeho pití tolerovat a nastavíte jasné hranice toho, za jakých okolností s ním budete v kontaktu, v případě Vašich rodičů ochotni sdílet bydlení. Pokud byste si nechali zničit vlastní životy, nebudete schopni mu pomoct vůbec.

Zkuste se podívat sem:
http://jsmenaceste.cz/mosty/alkohol-a-nealkoholove-drogy

Ve ValMezu je také psychiatrická ambulance, na kterou se můžete zkusit obrátit.

Nemocnice Valašské Meziříčí, a. s.
AT ambulance
MUDr. Vladimír Kocourek
Tel.: 571758753

Za online poradnu Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 23 45 67 89 108 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky