Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 30 59 88 117 144 » Na konec
14.12.2021 - Otec alkoholik - postup v případě nesamostatnosti Dobrý den,
můj otec, kterému je 67 let, pil vždy co si pamatuju (je mi 30 let), posledních 5 let je to ale jiné. Dříve si to připouštěl, ale kvůli práci fungoval normálně, teď co je v důchodu je ale mimo a připadá mu, že je to normální součást života a obhajuje si to např. slovy "myslím že ten alkohol funguje i jako dezinfekce proti covidu", vymýšlí hlouposti a názor mě a mé sestry nebere vážně, jako by nás ani neposlouchal. Už od mládí trpí lupénkou, kterou má prakticky po celém těle, nikdy mu ale žádná léčba nezabrala pořádně (lázně, hospitalizace v nemocnici - dehet, různé masti), takže teď má vlastní teorii, že se nebude sprchovat úplně celý, aby ho kůže svědila co nejméně. Takže na návštěvy lékařů kašle, včetně toho praktického, ani k zubaři nešel, když jsem mu sehnala kontakt na zubaře, který bere nové pacienty. Takže si nemaluju, že by byl ochotný podstoupit protialkoholní léčbu.
Nechce si nechat pomoct s úklidem u něj doma (já i sestra bydlíme jinde), když zmíníme, že mu tam přijdeme uklidit, začne být slovně agresivní. Zatím je samostatný, nakoupí si, nají se, dojde si na záchod. Oba mí prarodiče (jeho rodiče) ve věku 75-80 let měli infarkt/mrtvici, po které byli závislí na péči jak mého otce, tak mé tety (střídali se), pomoc s dojitím do koupelny, přebalování, atd. Zatímco babička byla za tuto péči spíše vděčná a nevzpouzela se, dědeček nesnášel, když ho někdo přebaloval a byl protivný, až agresivní.
Vzhledem k tomu, že si můj otec nechce nechat pomoct ve výše zmíněných věcech, děsím se toho, jak by se choval, kdyby se dostal do situace v jaké byli jeho rodiče. Na to já ani sestra nemáme nervy, nejsme typy lidí, co by se trpělivě staraly o někoho nemohoucího. Navíc já bych chtěla brzy založit rodinu a s malým dítětem si starost o takového člověka neumím představit.
Můj dotaz zní: Co se dá s alkoholikem dělat v případě, že se nebude moct sám o sebe postarat? Do domova důchodců by ho asi nevzali, existují jiné ústavy/zařízení?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Pokud se člověk závislý na alkoholu nezvládne sám o sebe starat a zároveň odmítá léčbu, jako jedinou variantu kromě osobní pečovatelky/pečovatele vidím domov se zvláštním režimem. V ČR né všechny tolerují aktuální závislost, je důležité si popřípadě projít všechny možnosti zvolit tu nejvhodnější.

Přeji hodně sil,

Vajdlová
05.12.2021 - Alkohol Dobrý den, mám dotaz. Začínám mít problém s alkoholem, je možné si vyhledat pomoc bez předešlého vyšetření a pokud se mi to podaří, jaké vyšetření mám očekávat? (z doktorů mám trochu strach)
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, ano, je to možné. V Praze bych Vám mohla doporučit adiktologické ambulance Sananim, Apolinář, Magdaléna, Prevcentrum. 1. sezení, takzvaný indikační vstupní pohovor, trvá většinou jako terapeutické sezení 50 minut a jde jen o zhodnocení Vaší situace formou rozhovoru. Určitě bych Vám doporučila obrátit se na odbornou pomoc a přesvědčit se o tom, že se není čeho bát. Váš strach z doktorů však může být pro Vás překážkou, proto mě napadá vyzkoušet nejdříve telefonickou pomoc - Národní linku pro odvykání, volejte bezplatně od pondělí do pátku od 10-18 hod. na číslo 800 350 000. Velmi službu doporučuji.

Držím pěsti, za adiktologickou ambulanci, Rokosová
Na začátek « 1 2 3 4 30 59 88 117 144 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky