Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 31 46 61 67 68 69 70 71 72 73 75 » Na konec
11.01.2011 - Identifikace Dobrý den! V televizi jsem viděl reportáž na téma prokrestinace a popravdě řečeno jsem o této chorobě slyšel poprvé. Píši, protože sám odkládáním věcí na poslední chvíli a i teď bych se už měl věnovat studiu. Chtěl bych se Vás zeptat, jak mám poznat jestli jde opravdu o prokrestinaci nebo jen tedy o lennost?
Dobrý den,

termín prokrastinace je označení pro "chorobnou lenost", která už narušuje každodenní fungování člověka, například tedy tím, že mu hrozí nedokončení školy nebo odchod z práce díky opakovanému nedokončení pracovních úkolů ve stanovený termín.

s pozdravem

Petra Holcnerová
10.01.2011 - Prokrastinace Dobrý den,
dnes jsem narazila na tento pojem a zjistila jsem, že touto nemocí zřejmě trpím. Dříve jsem si své problémy spojovala spíš s depresemi nebo syndromem vyhoření. Ale zajímá mě jedna věc. Na ZŠ jsem byla vedena k perfekcionalismu ze strany otce, vše jsem musela mít hned hotové a odevzdané, vše nádherné a 100% správné. Taťka mě každý den zkoušel, zda umím probrané učivo, kontroloval úkoly apod. Na střední škole tomu bylo podobně. Teď jsem na VŠ a u rodičů už nebydlím. První ročník jsem absolvovala bez výraznějších problémů, ale teď v tomto semestru se ve mě jakoby něco zlomilo. Do ničeho se mi nechce, připadá mi to zbytečné, nemám nejmenší chuť něco dělat, chci mít klid od všeho. Chci se podívat do zahraničí, ale nemáme na to peníze, protože já studuji. Ačkoli jsem si našla víkendovou brigádu, stejně to moc peněz nedává. Zajímá mě, z čeho se u mě vyvinulo odkládání povinností. Jestli je to pozůstatek z dětství, kdy jsem vše musela mít všechno nejlepší a teď k tomu má mé podvědomí nějaký odpor nebo jen ještě neopadlo nadšení, že první ročník jsem tak nějak zvládla, tak ten druhý taky?
Dobrý den,
prokrastinace bývá spojována s nevhodnými výchovnými metodami rodičů v dětství. Jedním z příkladů nevhodného výchovného působení, které pak může vést k prokrastinaci, může být nadměrný perfekcionismus a důraz na 100% dokonalý výkon rodičů. Je klidně možné, že právě s odchodem od rodičů, kteří stále tlačili na váš dokonalý výkon, může do nějaké míry Vaše nynější nechuť k výkonu souviset. Je ale klidně možné, že se za Vaší aktuální nechutí skrývá i nějaký jiný problém, který není možné z Vašeho krátkého dotazu postihnout, a vyžadoval by delší pohovor s psychologem nebo psychoterapeutem. Prokrastinace totiž často bývá projevem jiných psychických problémů.

S pozdravem

Petra Holcnerová
Na začátek « 1 16 31 46 61 67 68 69 70 71 72 73 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky