Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 31 46 59 60 61 62 63 64 65 75 » Na konec
07.02.2011 - Vysoká škola zbytečně nedokončená a dluhy Dobrý den,

mám bratra 26 let!, který se s velkými obtížemi držel na vysoké škole, přitom je chytrý (vše odevzdával po termínu), školu dělal o 2 roky déle a nakonec těsně před státnicemi musel odejít (nedonutil se - ani my jeho, odevzdat ani napsat bc práci), takže mu chybělo opravdu málo, byl krok od dokončení školy. Poslední půlrok tam ani nechodil, přitom jsme mu říkali, že mu každý den naskakuje dluh za placenou dobu studia. Takže je zadlužený všude možně.

Velmi rád pije (každý den), nepracuje, žije u mámy zdarma a na dluh a jen sedí na facebooku u pc nebo v hospodě za peníze kamarádů.

Problém je i dojít k zubařce, i když ho máma v jeho 26 letech objedná. Několikrát tam nepřišel a zubařka už ho nechce vidět, přitom ho bolel zub. Slíbí do očí, že něco udělá, někam půjde a vy rovnou víte, že to tk nebude, přitom v tu chvíli působí přesvědčivě. Atd atd.

Poradíte prosím, co s tím?
Dobrý den,

z toho co píšete je dost pravděpodobné, že za chováním vašeho bratra může být skrytý jiný problém. V jeho případě bych doporučovala konzultaci u psychologa, aby spolu více porozuměli tomu, co ho vlastně trápí. Pokud bratr odmítne vyhledat psychologa a vás nebo vaší matku také jeho chování trápí, doporučuji zkusit probrat vaši rodinnou situaci s psychologem nebo psychoterapeutem i bez vašeho bratra a možná, že společně přijdete na to, jak ho více namotivovat, aby psychologa naštívil sám.

s pozdravem

Petra Holcnerová
07.02.2011 - Ani ten nadpis tématu nedokážu vymyslet Zdravím, trpím těžkými depresemi, léčba nezabírá, nedávno jsem si přečetl článek o prokrastinaci a nějak jsem se v tom našel. Poslední dobou mám problémy s veškerou činností. Nedokážu se na nic soustředit, pokud mám něco spočítat, rozhodnout, nejde to, nevidím v ničem smysl a řešení. Například nejsem schopen se rozhodnout, co napsat do kolonek ve vašem online dotazníku. Jsem schopen zafungovat pouze ve velmi vypjatých situacích, kdy jde například o život. Když to jde, takové situace vyhledávám. To se cítím dokonce i šťastný a rozhodný. V běžném životě jsem téměř nepoužitelný a dostalo mě to do stavu, kdy jsem dlouhodobě téměř bez prostředků.
Dobrý den,

ano chronická prokrastinace bývá příznakem depresivní poruchy. Pokud píšete, že vaše léčba nezabírá, asi bych to probrala s vaším psychiatrem, včetně dalších možností léčby. Pokud nejste v psychoterapii, ve vaší situaci bych vám ji vřele doporučila.

s pozdravem

Petra Holcnerová
Na začátek « 1 16 31 46 59 60 61 62 63 64 65 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky