Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 31 46 58 59 60 61 62 63 64 72 » Na konec
27.01.2011 - Lenost, nebo nějaký blok? Dobrý den,

už od mala mám problémy s včasným plněním povinností. Ať už to byl úkol na ZŠ, který sem dělal v neděli večer, přestože jsem o něm věděl od čtvrtka, nebo dokončení projektu na střední škole den před termínem, přestože na to byl měsíc čas. Nikdy jsem tomu nepřikládal váhu a bral to spíš jako "normální věc". Většinou jsme vždycky termín splnil, ale bylo to opravdu na chlup.
Nyní situaci hodnotím s pohledu pracovního. Ve firmě kde pracuji rovněž dostávám termínové úkoly. Moje práce není manuální a živím se tzv. hlavou. Stav bych popsal asi takto. Dostanu zadání úkolu s termínem do 10 dnů. První den se řešení věnuji. Zjistím, že to není až zase tak složité a své tempo zvolním. Do toho si přiberu další projekt, protože ten prvně zadaný je vlastně v pohodě a jeho zhotovení mohu odložit. I co se týče toho druhého (přibraného) není v tom vlastně žádný problém a jeho vyhotovení nezabere dlouho. Jak se blíží data odevzdání, začínám být nervozní. Teprve ve chvíli, kdy už mi "teče do bot" se začnu úkolům věnovat na plno.
Paradoxem je, že úkol s plánem na týden mám pod tímto tlakem hotov třeba za den. Opět většinu termínů stihnu v čase, ale nikdy ne dřív. Před každým plněním úkolu si říkám: "Mám na to týden, udělám to hned ze začátku komplet a pak už to jen doladit.". Ovšem opak je pravdou a všechno je to znova při starém.
A toto se netýká jen pracovních záležitostí. Např. reklamaci nefunkčího DVD jsem odkládal tak dlouho, až jsem málem prošvihl záruční lhůtu.
Zatím se mi nestalo, že bych něco neměl včas, nebo způsobil problémy. Ale řešení situací "na poslední chvíli" vyvolává stres a nervozitu, která pak působí na mě i mé okolí.
Když jsem slyšel prvně o prokrastinaci a vyplnil si zdejší dotazník, vyšel mi těžký prokrastinátor. To mě trochu zarazilo. Chci se proto zeptat, jestli jsem jen "lenoch" nebo "nemocný" :-) Pokud se z mé výpovědi ukáže, druhá možnost, jak v tomto případě postupovat? Existuje nějaká léčba, nebo metody k řešení?

Děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den,

z Vašeho dotazu je zřejmé, že Vaše prokrastinační tendence ztěžují život Vám i Vašemu okolí. Mluvíte o velké časové prodlevě mezi rozhodnutím úkol dokončit a jeho skutečným dokončením, ačkoli jeho obtížnost nepřesahuje Vaše schopnosti. Ptáte se, zda se tedy ve Vašem případě jedná o „lenost“ nebo „nemoc“. Nejsem si jistý, že je nezbytné Vaše problémy takto ostře označovat. Problém s prokrastinací termínovaných úkolů často souvisí se špatnou organizací času a nízkou motivací. Pokuste se dobu potřebnou ke zdárnému splnění úkolu realisticky odhadnout, lépe naplánovat a organizačně rozdělit na menší časové úseky. Pro práci s motivací je vhodné přesné stanovení priorit a krátkodobých cílů (např. nejdůležitější úkol dne). Přeji mnoho úspěchů ve Vašem dalším snažení.

S pozdravem

Petr Novák
23.01.2011 - Prokrastinace jako druh závislosti? Mě by zajímalo, proč téma prokrastinace našlo místo na stránkách jinak věnovaných závislosti. Cítím, že diagnóza věčného prokrastinátora na mě přesně sedí, dokonce se mi zdá, že se jedná o dědičné tendence, které jsem mohl pozorovat i u své maminky - ani jeden z nás nebyl zpravidla schopen své problémy řešit důraznou akcí nebo závažným rozhodnutím. Ale nepozoruji u sebe žádné silné tendence k závislosti na omamných látkách apod. V čem má být ta souvislost? Děkuji předem za vysvětlení.
Dobrý den,

prokrastinace není sama o sobě řazena mezi závislostní chování, ale může být spojena s užíváním návykových látek nebo závislostním chováním na informačních technologiích. Například se v odborné literatuře uvádí, že nepříjemné stavy z prokrastinace a jejích důsledků může člověk „zvládat“ prostřednictvím užívání návykových látek nebo jiným závislostním chováním jako je patologické hráčství nebo závislost na internetu nebo naopak radost ze splnění nějakého úkolu si může umocnit užitím návykové látky. Na druhou stranu samotná závislost na nějaké psychoaktivní látce nebo její škodlivé užívání může vést k chronické prokrastinaci. Výzkum zaměřený na výskyt chronické prokrastinace u psychiatrických klientů zjistil, že právě u škodlivého užívání alkoholu nebo drog se chronická prokrastinace v porovnání s ostatními diagnózami, vyskytuje nejčastěji.

s pozdravem

Petra Holcnerová
Na začátek « 1 16 31 46 58 59 60 61 62 63 64 72 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky