Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 31 46 56 57 58 59 60 61 62 75 » Na konec
13.02.2011 - Prokrastinace Dobry den,
udelala jsem si vas test z prokratinace, podle nehoz jsme tezky prokrastinator. Zkousela jsem pomoc svepomoci, zjistila jsem, ze jsem sama zkousela hodne veci, ktere doporucujete. Nikdy to ale nevydrzim dlouho. Je to jako bych se sama mucila. Nektere veci musim proste jen udelat. Ale nejak to nejde. Jsem studentka na VS. Mam relativne hodne samostatnych ukolu. Nejsem je schopna delat sama. Kdyz je nekdo za mnou, tak ano, ale nekdy to ani tak nejde, kousi si nehty, jim, mam bolesti hlavy, deprese. Mam docela dost problemy se sebevedomim. Mam strasny strach, ze me vyhodi, kdyz nebudu mit vysledky. A kdyz poradne nepracuju, tak je nemam. Nevim, jestli vlastne to co delam me bavi. Tedy vzdy kdyz udelam nejakou zkousku, tak vim, ze ano. Pak je ale vzdy utlum. Nevim, co mam delat. Byla jsem dokonce u terapeuta, ale nikdy jsme neresili primo prokrastinaci. Je to opravdu blby, ikdyz je na to termin, pripadam si spis lina, ale nechapu, proc neco nedelam.
Nejsou treba nejake skupiny, kde bych sdilela s ostatnimi, jak mi to nejde, nebo kde by poradili se svymi zkusenostmi.
Nechci narazit na dno, abych se mohla odrazit. Moc se bojim, ze se tak stane.
Diky za odpoved.
Dobrý den,

děkuji Vám, že jste se na nás obrátila. Z Vašeho dotazu je patrné, že zažíváte již nějakou dobu nepříjemné pocity a stavy. Ve Vaší situaci se velmi dobře orientujete, jste si vědoma, z čeho Vaše pocity pramení.
Pokusila jste se pro Vaší změnu něco udělat tím, že jste byla u terapeuta.
Doporučuju Vám obrátit se opět na nějakého klinického psychologa či psychoterapeuta, který by Vám pomohl se ve Vašem prožívání orientovat, pracoval by s Vámi na porozumění Vaší situaci a na hledání odpovědi na otázku, proč tomu tak je. Skupinová psychoterapie by Vám mohla přinést také užitek, nabízejí ji některé s pražských psychoterapeutických center. Už tím, že jste napsala dotaz aktivně řešíte svoji situaci a věřím, že v tom budete nadále pokračovat a úspěšné! Hodně štěstí a sil!

S pozdravem
Monika Nevoralová
12.02.2011 - Prokrastinace a únava Dobrý den,

zápasím s prokrastinací a rád bych se jí zbavil. Studuji při zaměstnání, takže se učím po práci. Často se stane, že přijdu z práce nebo ze školy hodně unavený a místo toho, abych se věnoval učení, odpočívám u televize a internetu, což prokrastinaci jen prospívá, protože to moje "odkládání" můžu na něco svést. Poslední dobou jsem se díky odhodlání dělat něco s tou svou "leností", i díky zkouškám, snažil učit i když jsem byl "vyšťavený", ale v podstatě to nepřineslo žádný pozitivní výsledek. Ve stručnosti, když jsem odpočíval, nestihl jsem se dostatečně naučit a snažil se to dohnat po nocích, čímž jsem byl nevyspaný a pracovní schopnosti šly rapidně dolů, když jsem se učil neodpočinutý, hlava odmítala většinu informací přijmout. Takže bych se Vás rád zeptal, jak bojovat s únavou a zároveň i s prokrastinací?

Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,

plně si uvědomuji, že studovat při zaměstnání je velmi obtížný úkol. Únava z práce může Vaši snahu velmi narušovat a zároveň prokazatelně snižuje efektivitu procesu učení. Je však důležité, aby se zmíněná únava nestala jen jakousi "výmluvou" k odkládání nepříjemných povinností a prokrastinaci. V tomto případě je velice důležité stanovení priorit a časového plánu. Čas, který máte na studium, je třeba co nejvíce zužitkovat. Máte-li úkolů více, rozdělte si je na ty, které nelze odložit a ty, které je možné udělat později. Začněte vždy nejdůležitějším úkolem. Pokud je to možné, svou činnost si rozdělte na menší úseky, které nezaberou tolik energie a času. Vše dělejte po menších krocích. Přeji Vám mnoho úspěchů v práci i ve studiu.

S pozdravem

Petr Novák
Na začátek « 1 16 31 46 56 57 58 59 60 61 62 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky