Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 31 46 50 51 52 53 54 55 56 61 75 » Na konec
12.06.2011 - posunout se o milimetr V testu mi vyšlo, že jsem těžký prokrastinátor. Ano, myslím si to taky, zřejmě se to celý můj život stupňuje a dnes stojím před posledními dveřmi. Co bude za nimi sice přesně nevím, ale že to vypadá na průšvih, to jsem si jistá. Investovala jsem do vlastní firmy, vyhlídky stále nejsou zlé, ale já kolabuji, kličkuji nekonečný slalom, už ani nežiji normální život, nechala jsem to dojít příliš daleko, dokonce už lžu a podvádím své okolí...Zároveň mám spoustu energie a chuti se s tou "slepou uličkou" poprat. Dokázala jsem vyrovnat se smrtí manžela, vychovat dítě, které právě končí VŠ, sama, bez cizí pomoci přestat kouřit, dokázala jsem v pohodě zhubnout o 10 kg za půl roku, rozejít se s partnerem, který mě systematicky deptal, vzpamatovat se z povodní, které mi vzaly komplet celou živnost...možná jsem po tom všem prostě jenom vyhořela?! Ale kde se bere pořád ta energie a jak bych ji mohla pro svou záchranu využít? Nechci to vzdát ani náhodou, ale jsem momentálně bezradná. Nevím, kde začít, z kterého konce se věci chopit a konečně už zažít povzbudivý, třeba i malinký úspěch, krok vpřed. Děsí mě ta úzkost. Bývala jsem radostný člověk. Pomozte mi, prosím.
Dobrý den,

z Vašeho popisu toho, co jste všechno musela překonat, je vidět, že jste velmi silná žena, která v životě prožila spoustu těžkých období, zároveň ale píšete, že cítíte, že máte méně energie dále se životem bojovat. Bohužel z vašeho popisu je velmi těžké stanovit, co všechno přesně k Vaší aktuální únavě přispělo. Možná to souvisí s tím, že jste se vždy zaměřila na řešení těžkých situací a věnovala málo energie péči o sebe, kterou ale člověk v těchto těžkých životních obdobích potřebuje. Ve Vaší situaci bych Vám asi doporučila sezení s psychologem, kde byste více mohli zmapovat, co všechno za vaší aktuální životní únavou stojí, a jak získat do dalšího života více energie.

s pozdravem

Petra Holcnerová
22.05.2011 - zlom? Dobrý den,
studuji VŠ. Až do čtvrtého ročníku vše bez problémů, ale poslední rok školy se dostavil jakýsi zlom - zkoušky jsem raději odkládala, vše se mi učilo hůř a hůř, o psaní diplomky nemluvě. Pak jsem si školu o rok prodloužila, protože jsem na pár měsíců odjela do zahraničí. Jelikož už mi ve škole zbývají jen státnice a diplomka nastoupila jsem do zaměstnání. Tam je vše v pořádku, ale státnice už jdu na druhý pokus, a stejně se neučím i když vím že pak už bude jen poslední záchrana.A navíc si za rok navíc budu muset zaplatit. Je možné že se prokrastinace objevila ve výše zmíněném "zlomu"...že mozek už toho měl dost? Se zařizováním a organizováním zahraniční cesty problém nebyl, vše jsem si zařídila hned a šlo to jako po másle. V práci zatím taky s úkoly problém nemám, ačkoli povaha moji práce je mozková aktivita než fyzická námaha. Tedy mozek používám stejně jako kdybych se měla učit. Tak proč to v práci jde ale studium ne...
Dobrý den,
to, co popisujete jako zlom, může být typickým projevem prokrastinace. Jak píšete, už v posledním ročníku jste měla tendence odkládat. Prokrastinaci "prospívá" určitá volnost a časová neohraničenost – zahraniční cesta měla jistě nějaký přesný termín, kdy se musela uskutečnit a do kdy bylo potřeba vše zařídit, a v práci Vám asi také šéf netoleruje pozdní odevzdání práce, zatímco dokončení studia na VŠ je jen na Vás a lze ho odkládat i několik let – zde může Vaše odkládání vesele bujet. Nicméně ne navždy. A sankci v podobě platby za studium už jste také dostala. Myslím, že pro Vás je v tuto chvíli klíčové uvědomit si priority a zhodnotit, co je z dlouhodobého hlediska výhodné (mít teď relativní pohodu a peníze a nebo v budoucnu podstatně lepší pracovní uplatnění?). Když víte, co chcete, každá situace se dá řešit – pokud např. nemáte kapacitu pracovat i studovat zároveň, lze v práci požádat o snížení úvazku nebo o mimořádnou dovolenou či studijní volno, abyste státnice zvládla. Konkrétní postupy, jak překonat nechuť pustit se do toho, najdete na našich stránkách zejm. ve svépomocné aplikaci, ale první krok jste už udělala tím, že jste se na nás obrátila – je vidět, že si svůj problém uvědomujete a to je dobrý začátek. Přeji hodně zdaru v životě a hlavně ve studiu.
Jaroslav Vacek
Na začátek « 1 16 31 46 50 51 52 53 54 55 56 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky