Pro osoby blízké
Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
-
11.10.2011 - Prokrastinace
Dobrý den,
můj přítel trpí silnou prokrastinací. Máme spolu plán, chtěli bychom vycestovat, později se třeba vzít se a mít rodinu.. Než toto vše budeme moci podniknout, je potřeba aby se zbavil nabrané práce a bohužel i nějakých dluhů. Na jeho prosbu, zda bych mu nepomohla s tímto problémem, připravila jsem mu takový seznam, aby měl denně na očích vše na čem pracuje. Úspěšně odevzdal jednu zakázku asi před měsícem, ale od té doby se zase občas věnuje věcem, které nejsou tak důležité. Nechci se stavět do pozice kontrolorky a stále mu připomínat, co má dělat, neovládám ani jeho obor, abych mu třeba připravila nějaký rozvrh. Když se domluvíme, že bude teď dělat nějakou práci tak se jí věnuje chviličku, a pak už zase dělá něco jiného, nebo čte zajímavé články na internetu. Vlastně chápu, že se mu to nechce dělat, ty resty jsou samozřejmě v úkolech, které ho vůbec nebaví a nemotivují. Ale hold je musí udělat, když už si je nabral, což moc dobře ví, ale někdy mi to připadá, jak kdyby měl v hlavě nějaký zkrat a vnitřní protest. Před každým odevzdáním se šíleně stresuje, když to nestihne, což je téměř vždycky, tak se omlouvá a ponižuje, jako by mu nedocházelo, že si tím naprosto podkopává reputaci. jenže on to ví. Nemluvě o tom, že mně to taky stresuje a někdy se i za to stydím. Nevím jestli jsem schopna mu tímto způsobem pomoci, jestli mám být přísnější a denně to s ním řešit nebo to bude mít spíš opačný účinek? Vím, že s tím strašně bojuje, a já mu chci pomoci, ale nevím už moc, jak na to. Potřeboval by nějaké dlouhodobější nadšení pro to, že až to vše udělá, strašně se mu uleví. Má to vždy pár hodin po tom, co to opět a znovu rozebereme. Ale pak to zase pomine.
Předem děkuji za Vaši radu. -
Dobrý den,
je od vás hezké, že takto vycházíte vstříc vašemu příteli ve zvládání jeho prokrastinace. Dokážu si představit, že by váš přístup mohl příteli částečně pomoci. Na druhou stranu mě z vašeho popisu situace napadá otázka, komu vlastně přítelova prokrastinace více vadí, zda vám nebo jemu samotnému? Při změně jakéhokoliv chování je velmi důležitá motivace samotného člověka, který problém má. Takže mě napadá, že když mu budete takto pomáhat, vlastně převezmete částečně zodpovědnost za jeho problémy na sebe, a partner bude mít o to menší prostor na to, aby se u něj rozvinula skutečná motivace se svým problémem něco udělat, což pak může mít negativní vliv na jeho boj s prokrastinaci.
s pozdravem
Petra Vondráčková
- 24.08.2011 - prokrastinace Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.....pracuji v sociální sféře a studuji VŠ (bohužel opakovaně, poté, co jsem po 4 letech nenapsala závěrečnou práci). Poslední měsíce pozoruji, že se nemůžu donutit k žádné činnosti, kterou bych dotáhla do konce, včetně školy (opět konec semestru a já nemám hotovo). Jen když na to pomyslím, začnu se klepat, zrychlí se mi tep a nemůžu spát. Vím, že bych měla, ale nedokážu se vnitřně donutit. Zvláštní ale je ten vnitřní klidný pocit, že to dopadne dobře. Asi to bude prokrastinace, ale moje otázka zní: kam bych se na to mohla jít zeptat, dá se prokrastinace diagnostikovat a dosáhnout odborné pomoci. Vím, že takto to nejde dál. Děkuji předem za Vaši odpověď.
-
Dobrý den,
to, co popisujete, je asi opravdu prokrastinace. Teď ale nezáleží na tom, jaké tomu dáme jméno, důležité je, co s tím.
V textu Jak s prokrastinací bojovat je spousta rad, které můžete využít:
https://poradna.adiktologie.cz/article/clanky-o-tematu-2/jak-s-prokrastinaci-bojovat
Jste asi v situci, kdy je potřeba udělat si z dokončení studia nejvyšší prioritu a v podstatě vše ostatní tomu podřídit. Důvody, proč dostudovat jsou asi zřejmé, ale když si je např. sepíšete na papír, může Vám to pomoct se sama motivovat. Přinutit se nad diplomkou sedět si můžete usnadnit např. vhodným time managementem. Rozdělte si psaní na malé kapitoly či odstavce na každý den, který Vám zbývá do termínu, a dokud danou část zhruba nenapíšete, nevěnujte se žádným jiným činnostem či odměnám. Seznam kapitol si můžete napsat na papír a postupně si je odškrtávjete, to je samo o sobě velmi uspokojující. Každá dlouhá cesta se skládá z malých krůčků.
V této souvislosti mě napadá, že velmi důležitý je také aktivní odpočinek a pravidelný denní režim - když velkou část dne prosedíte nad psaním, je dobré to kompenzovat tělesnou aktivitou, pak Vám to půjde mnohem snáz.
Možná, že na dokončení školy nezáleží jen Vám, ale např. i Vašim rodičům. Můžete je nebo jiného blízkého člověka zkusit zasvětit do svého plánu a požádat je o podporu v jeho dodržování. Takováto neformální externí kontrola může pomoct, ale jen Vy sama nejlíp víte, co na Vás platí.
Co se týká diagnostiky prokrastinace, lze využít např. náš dotazník, který je zde:
https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=6
Poradit by Vám měl umět kterýkoliv poradenský psycholog, určitě lze využít i bezplatné poradny na Vaší univerzitě.
Za celý tým poradny děkuji za dotaz a přeji úspěšné dokončení studia.
Jaroslav Vacek
P.S. Můžete využít i naši svépomocnou aplikaci, která Vám může pomoci dodržovat stanovaný časový plán psaní, a také se zorientovat v tom, co Vás brzdí a naopak motivuje.