Pro osoby blízké
Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
-
28.01.2013 - Prokrastinace
Dobrý den, jsem studentka třetího ročníku gymnázia. Už asi rok mám problémy s prokrastinací. Týká se to jen v oblasti školy. Mám vysoké cíle - již odmalička chci studovat lékařství. Ve škole prospívám s vyznamenáním, ale za tím stojí probdělé noci a doba spánku je každý den asi 5 hodin. Problém je v tom, že neustále odkládám učení se na pozdější dobu - to udělám o víkendu, na to se podívám radši ještě dneska,... ale nikdy to tak nedopadne a já se začínám učit třeba v 11 hodin večer, dokud se alespoň vnitřně neuspokojím, že si řeknu - něco jsem pro to udělala. Celý víkend tak odkládám a v neděli v noci začínám, i když jsem měla před tím spoustu času. Tak se to točí stále dokola - ve škole neodpočinutá, po škole musím jít spát a pak opět odkládám až na noc. Cítím se už vyčerpaná, nic mě nebaví, na nic nemám náladu. Prosím, poraďte mi, jak se s tímto mám vypořádat.
Děkuji za odpověď -
Dobrý den,
to, co popisujete, je typický způsob prokrastinování - velké cíle i chuť něčeho dosáhnout, ale neschopnost začít ve vhodnou dobu s konkrétní činností, která k cíli vede. Rozhodně v tom nejste sama, tenhle problém trápí mnoho lidí. Předpokládám, že jste si přečetla jednoduché rady na našich stránkách, jak se odkládání vyvarovat. Pokud ještě ne, začněte tam (https://poradna.adiktologie.cz/article/clanky-o-tematu-2/jak-s-prokrastinaci-bojovat/). Posouvání začátku učení do noci roztáčí bludný kruh únavy, neschopnosti se soutředit či zapamatovat si, malé efektivity učení, jeho protahování či odsouvání, a další únavy... Tenhle bludný kruh je třeba rozetnout, zbavit se výčitek svědomí a obnovit sebeúctu. Prvním a velmi důležitým krokem může být pravidelný denní režim (včetně jídla) s dostatkem spánku a odpočinku, a stanovení a dodržování určitých zásad, které Vám pomohou splnit to, co jste si předsevzala (např. nejdřív práce/škola, potom zábava). Změna režimu či zásad může být hlavně ze začátku subjektivně velmi obtížná, a výsledek v podobě energie a dobré nálady se nemusí dostavit ihned, ale i malé zlepšení stojí za to. Důležité je vytrvat.
Další směr, kterým byste se mohla vydat, je přehodnocení svých cílů a ideálů - jsou přiměřené a realistické, jsou opravdu Vaše? Občas býváme perfekcionisty a nebo chceme udělat radost druhým, čímž si paradoxně můžeme škodit...
Doporučuji Vám se poradit s psychologem, už jedna konzultace Vám může pomoci udělat si jasno v tom, co pro Vás osobně je nejvýhodnější strategií pro zvládnutí (právě té Vaší osobní) prokrastinace.
Díky za dotaz.
S přáním změny k lepšímu
Jarda Vacek -
07.12.2012 - Prokrastinace
Dobrý den,
jsem studentka,letos maturuji. Dr. mi diagnostikovala poruchu osobnosti,beru antidepresiva.Často mívám sebevražedné myšlenky.Kvůli velké absenci jsem podmínečně vyloučena,mám i sníženou známku z chování,takže šance,že bych se mohla dostat na VŠ,je takřka nulová.Byla jsem často nemocná a také jsem měla strach,že školu nebudu zvládat,tak jsem nástup do školy neustále odkládala.Cítím,že již pro mě nemá nic smysl.Mám problémy i v jiných oblastech života,myšlenky na sebevraždu jsou čím dál častější.
Myslíte,že trpím prokrastinací,nebo to vyplývá z mé již zmíněné poruchy osobnosti?
Děkuji Vám za odpověď -
Dobrý den,
Nejdříve bychom vám chtěly poděkovat za Vaši důvěru, s kterou jste se na nás obrátila. Pravděpodobně Vaše problémy vyplývají ze zmíněné poruchy osobnosti, a pokud máte nějaké pochybnosti, tak Vám doporučujeme konzultaci se svou ošetřující lékařkou. Vzhledem k vážnosti sebevražedných myšlenek a problémů v osobním životě, jak sama uvádíte, doporučujeme zároveň konzultaci s Vaší paní doktorkou o možnostech psychoterapie a pobytové léčby, která může Váš současný stav výrazně zlepšit.
S pozdravem,
Aneta Dolejšová, Bc. Tereza Hanousková