Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 31 40 41 42 43 44 45 46 61 75 » Na konec
26.09.2013 - jak dodělat vysokou? Dobrý den,

tak jako asi většinu studentů, i mně trápí určitá forma prokrastinace, bohužel mám stavy, kdy bych se rozkrájela pro splnění úkolu a stavy, kdy je pořád odkládám. v Současné době sedím na několika židlích najednou, kvůli nedostatku času na dopsání diplomové práce jsem si na semestr přerušila studium, už my zbývá jí jen dopsat a obhájit státnice, což je ten problém, nějak se k tomu nemohu přinutit a zčínám vyšilovat až teď, když mi zbývají dva poslední měsíce a víc jak polovina práce přede mnou. Do toho mě ještě trápí fakt, že jde o můj poslední bezplatný semestr, volno si brát v práci moc nemůžu,jelikož jsem si našla byt a potřebuji platit nájemné, z další strany na mě tlačí rodina a považují mě už nejspíš za největšího lepmpla na světě, při každé příležitosti mi to také dávají najevo. Bohužel se vždy vyskytlo něco, kvůli čemu jsem se plně nemohla soustředit na práci a teď, když už by vše mělo pominout mi zbývají jen dva měsíce, 60 stran a já nevím jak s tím hnout. Z práce po 8 hodinách chodím unavená, je potřeba uvařit, věnovat se příteli a mně už nezbývá energie. Jak s tím?
Dobrý den,

je vidět, že toho máte nyní opravdu hodně. Doporučuji si stanovit priority a těm se věnovat a věci, které aktuálně nehoří nechte být na delší dobu. Pokud je dokončení školy pro vás priorita, tak si zkuste stanovit několik hodin týdně, kdy se budete věnovat psaní diplomové práce. Berte to tak, že budoucí dva měsíce pro vás asi budou hodně náročné, ale pak budete mít klid.
Držím palce.
s pozdravem

Petra Vondráčková
22.08.2013 - Udržení motivace Dobrý den,

když se mi nějaký odložený úkol přihlásí a je nutné ho vyřešit, zvládám to a pracuji v kuse, soustředěně. Jenže jakmile pomine největší "nebezpečí" = uhasím největší požár, okamžitě se u mě dostaví konejšivý pocit, že je už všechno v pořádku a silná motivace, která působí v akutním fázi průšvihu, je ta tam. Prosím vás o radu, jak udržet tu motivaci, případně co dělat proti tomuto stavu. Je potřeba se vnitřně udržovat v nepohodě, která mě bude nutit něco dělat? Děkuji
Dobrý den,

právě popisujete tzv. excitační typ prokrastince, který se projevuje tím, že lidé oddalují úkoly, aby zažili někdy i příjemný vzrušující pocit při jejich dohánění na poslední chvíli.
Jedním z opatření proti dohánění věci na poslední chvíli může být to, že si dobře zapamatujete nepříjemnosti, které máte s doháněním na poslední chvíli spojené, budete si je více připomínat a motivovat se tím, že když věci uděláte včas, těmto nepříjemnostem se vyhnete.
Vedle toho byste se měl zaměřit také na prevenci, že si úkol předem rozvrhnete do malých částí a budete je průběžně plnit. V tomto případě jde jen o to nahradit starý zvyk dělání věci na poslední chvíli novým zvykem, že věci nebudete řešit na posledních chvíli ale průběžně. Je potřeba trochu sebedisciplíny, ale uvidíte, že když se o to budete pokoušet, tak vás to odmění klidnými večery před termíny odevzdání úkolů.
s pozdravem

Petra Vondráčková
Na začátek « 1 16 31 40 41 42 43 44 45 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky