Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 31 35 36 37 38 39 40 41 46 61 75 » Na konec
04.02.2016 - prokrastinace x lenost Dobrý den,

stejně jako ostatní, odkládám důležité věci. Přestože je mi přes třicet, tak si dodělávám školu a vše je na poslední chvíli, teď už část povinností ani to. Odkládam i věci ohledně sebe - sport, aktivity, sociální kontakt. Prostě pokud to nemá nepřeložitelný termín, valim to před sebou. Takhle to dělám roky a jsem čím dál nešťastnější a začínam mít zdravotní problémy - obezita, žaludeční problémy, záchvaty úzkosti. Po zkoušení všeho a to vždy s dočasným zlepšením sklouznu zpátky a teď už mám chuť to zabalit, protože už ani nevim co zkusit dalšího. Tak jsem našel Vás a posílám dotaz - na koho se obrátit a jak/ s čím na něj přijít? Pročítal jsem odpovědi ostatním a vždy píšete obraťte se na psychoterapeuta nebo psychologa. Ale na kterého, je jich tolik. Jsou všichni stejní? A co jim tam mam říkat - že jsem lenoch a sám s tim nepohnu? Za odpověď předem děkuji. Honza
Dobrý den,
díky za zajímavý dotaz. Psychologové a terapeuti rozhodně nejsou všichni stejní, ačkoliv má jejich snažení stejný cíl (ulevit od problémů, pomoct), jejich přístup a metody bývají relativně hodně odlišné. Jsou to lidi a někteří Vám prostě sednou a jiní ne. Pokud jste odhodlaný se svým problémem něco udělat a kontaktovat nějakého odborníka, vyberte si toho, kdo je Vám sympatický a na koho máte dobré reference, a uvidíte, zda Vám sedne. Každý terapeut je ale jen průvodce, cestu změny musíte projít sám, tak nečekejte, že budete "uzdravený" po jednom či pár setkáních a navíc bez vlastního přičinění jen díky péči daného odborníka.
A co jim říkat? Řekněte, co Vás trápí a buďte upřímný, oni už se Vás doptají. Čím víc budete v terapii sám sebou, tím spíš Vám bude prospěšná. Klidně můžete začít tím, že nevíte, kde máte začít...
Držím palce.
Jarda Vacek
22.01.2015 - prokrastinace Dobrý den,
můj bratr trpí prokrastinací patrně od mládí. Svou neschopností vyřizovat věci a dotahovat věci do konce to dotáhl tak daleko, že je bez práce, a reálě mu hrozí exekuce a bezdomovectví. Navíc díky psychickým problémům má těžkou nadváhu. (zatím jestě) bydlí v Písku. Existuje v tomto regionu nějaké odborné pracoviště, kam bychom se mohli obrátit? Co byste doporučili jako komplexnější léčbu? Děkuji.
Dobrý den,
takto na dálku z krátkého popisu je v podstatě nemožné udělat jakékoliv závěry a formulovat doporučení. Nemusí se totiž jednat o prokrastinaci, může to být hlubší problém. Pokud chcete bratrovi pomoci, asi nejdůležitější je ho motivovat k tomu, aby sám vyhledal nějakou odbornou pomoc. Na začátku to může být jen snaha o řešení toho problému, který ho aktuálně nejvíce pálí - pokud bude chtít, řešení dalších oblastí v životě se přirozeně nabalí. Můžete se o tom, "jak na něj", poradit s odborníkem. Psychiatr, psycholog, adiktolog či terapeut by mohli být vhodným startovním bodem.
Komplexní péči by měli být schopní zprostředkovat tyto organizace:
http://www.arkadacentrum.cz/
http://www.poradna-psychologie-zavislosti.cz/
Držím palce, ať se věci pohnou k lepšímu.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 16 31 35 36 37 38 39 40 41 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky