Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 29 30 31 32 33 34 35 46 61 75 » Na konec
20.03.2019 - alkohola Dobrý den,
úplně nevím čím začít je toho mnoho a nevím jestli napíši vše a spávně.
Můj můž má velký problém s alkoholem, vždy si rád dal ale teď asi 5 let to vzalo větší obrátky.
Nechce slyšet samozřejmě o tom že má problém, situace došla tak daleko že ted v lednu jsme se museli odloučit a bydlí jinde.
Máme dvě děti, které s náma bydlí ve spol. domácnosti, a já už musela i kvůli nim aby jej neviděli tak jak by neměli.
Svého muže velmi miluji a šancí jsem mu dala nespočet, teď kdy situace začala být neunosná už bylo i fyz.napadení jsem musela něco razantního udělat aby věděl, že to myslím vážně a že pokud nepřestane úplně pít přijde o vše milované co v životě má.
Ale samozřejmě já naivně myslela že jej to někam posune a ne!!!
Veškerou vinu přehazuje na mě vůbec si nepřipouští že by pochybyl i když prostřední syn o něj asi už nenávratně přišel a není to pro něj motivace.
Má účetní firmu a je velmi šikovný v tom jen ho to podnikáná ničí a není povaha co to zvládne je velký slaboch, do toho jsem já onkologický pacient už 4 roky a to jej zřejmě taky semlelo.Na vše mě nechá samotnou a ještě tu vinu přehodí na mě.
Pije hlavně pivo a když to jeněkde v hospodě někdy to proloží i tvrdým alkoholem.
Nepije hned od rána jelikož musí fungovat ve firmě i když poslední dobou si klidně dělá doma home office aby nemusel přestat pít.
Prokládá to s lexaurinem a jeste do nedávné doby i s antidepresivy, neudrží někdy moč a někdy ani stolici.
Moc bych si přála aby tu byl zase pro nás je to jiank velmi hodný a starostlivý člověk, ale jeho změna osobnosti už je opravdu razantní.
Do léčebny nepujde jelikož není samozřejmě aloholik...píši vám to opravdu ve zkratce, protože je toho mnoho co se děje.
Co by jste mi radil, děkuji požina
Dobrý den,

moc se omlouváme za prodlevu s opovědí.

Situace s Vaším manželem nemá jednoduché řešení. Pokud nebude on sám chtít udělat změnu, Vy ho nepřinutíte. Změna osobnosti je někdy nevratná a bohužel je výrazný i nástup demence, za který alkohol zodpovídá. Snaha ho přinutit by Vás stála zbytečně hodně energie, kterou potřebujete věnovat sobě. Naříkání, vyhrožování ani vydírání nepomáhá, pomůžou jedině činy. Když ho nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnil, je třeba nějak změnit postoje a chování jeho okolí, tedy rodiny. Pokud ani to nepomáhá, je důležité, abyste se vy sama i děti smířili s danou situací a vyhledali pomoc pro sebe. Vy ani Vaše děti nemáte povinnost situaci snášet, soužití s pijanem je zničující a pokud nic nezabírá, je potřeba zachránit alespoň sebe, je dobře, že jste se odstěhovala. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché.

Vám, stejně jako všem dalším blízkým, kteří kvůli jeho pití, agresivitě a nežádoucímu chování trpí, doporučuji osobně vyhledat nějakou poradenskou či psychoterapeutickou oporu. Jednak můžete najít konkrétní postupy a strategie, jak na Vašeho manžela, jednak potřebujete sami pohladit po duši a podpořit v nelehké situaci.

U nás v ambulanci pořádáme každou středu v 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky, kde se dozvíte potřebné informace a situaci můžete detailněji probrat s kolegou.

Držím pěsti.
Kateřina Rokosová
28.10.2018 - Říct dětem o závislosti otce? Dobrý den,
můj muž odchází na delši dobu-půl roku nebo více na detox a poté do komunity na druhý konec republiky. Důvodem je jeho závislost na heroinu.Máme spolu dvě děti,dcera 10 a syn 5 let.Nevím zda a případně jakým způsobem jim sdělit důvod tak dlouhé nepřítomnosti.K dětem se i přes své problémy a naše hádky choval pěkně, problém byla hlavně jeho častá nepřítomnost a nedodržování slibů,pozdní příchody.Jeho závislost začala asi před dvěma roky. Dcerka je inteligentní,citlivá osůbka,občas až příliš zodpovědná, často večer nemůže usnout,ale je tajnůstkář a ne se vším je ochotná se svěřit.Bojím se,abychom jí prostou pravdou nepřidělali velké starosti,ale také tuším,že lhaní by nebylo namístě.Navíc časem nám budou umožněny i návštěvy.Těch se teđ děsím.
Prosím poraďte,termín odjezdu se neúprosně blíží.
Díky za vaše stránky.
Dobrý den,
Děkuji za dotaz. To, že se Váš muž rozhodl pro léčbu a má vaši podporu je důležitý krok a líbí se mi, že o tom takto přemýšlíte. Jak sama píšete ve věku 10 a 5 let už děti spoustu věcí samy vnímají a nějak si je vysvětlují, a proto Vás chci podpořit v rozhodnutí o tom s nimi mluvit. Zdá se, že vaší dceru něco trápí a mluvit s ní otevřeně nebo jí pomoc najít prostor, kde by mohla mluvit, mi připadá jako krok dobrým směrem. Rozhodně to není jednoduché a je možné hledat podporu u různých zařízení. Například Anima nabízí poradenství pro rodinné příslušníky lidí se závislostí nebo rodinou terapii, ale také pracují skupinově nebo individuálně s dětmi lidí se závislostí. Je tedy možné se na ně obrátit: http://anima-terapie.cz/ Další možností jsou různé pedagogicko-psychologické poradny.
Ohledně návštěv v terapeutické komunitě bych Vás ráda uklidnila. Bude tam přítomný personál komunity, před vaším příjezdem budete komunikovat s manželem o tom, co vás tam čeká. Často to může být i důležité zjištění, co tam váš muž vlastně dělá a jak to tam vypadá.
Přeji hodně sil
Lenka Richterová
Na začátek « 1 16 29 30 31 32 33 34 35 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky