Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 28 29 30 31 32 33 34 46 61 75 » Na konec
28.03.2019 - marihuana Dobrý den , před 5 lety jsem vyhodila svého syna z bytu. Nechodil do školy, poté ani do práce, kouřil každý den marihuanu, mám ještě mladší dceru. Teď je na ulici vyhublý, bezdomovec, mám výčitky, že jsem to udělala, vždy, když přijde o něco požádat, jsem na dně, nevím co mám dělat. Má dvouletou podmínku za napadení, ublížení na zdraví. Nejradši bych se odstěhovala, ale kvůli dceři nemohu. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
situace, když se závislost vyskytne v rodině, nemá jednoduché a bezbolestné řešení. Udělala jste rozhodnutí, jehož následky na Vás teď doléhají. Minulost a tedy ani Vaše tehdejší rozhodnutí už nelze vrátit a nemá smysl přemýšlet nad tím, co by kdyby. Vy jste ze svého syna závislého bezdomovce neudělala, to bylo zase jeho rozhodnutí vydat se touhle cestou, neposlouchat Vaše rady a nedodržovat pravidla soužití. Existují způsoby, jak můžete svému synovi pomoct, ale pokud budete jednat na základě výčitek svědomí, nebude to pomoc efektivní. Odstěhování je spíš jen zdánlivě dobrý prostředek, jak se vyhnout synovi a dotěrným myšlenkám na vlastní selhání a vinu, ale není to řešení. Potřebujete se dát sama dohromady, porozumět svým pocitům, přijmout zodpovědnost za své činy a najít rovnováhu mezi svými přáními a možnostmi. Pak budete i pro svého syna někým, kdo mu může skutečně pomoci. Dokud žijeme, existuje naděje ne změnu. Zkuste tu změnu udělat. Poohlédněte se po psychoterapeutovi, který Vám pomůže začít.
S pozdravem
Jarda Vacek
25.03.2019 - ALKOHOLISMUS Krásný den přeji, prosím vás o názor a případně radu, jak dát alkoholikovi najevo, že by měl přestat pít. Před necelým půl rokem jsme se poznali s mým nynějším přítelem (39 let) v podstatě hned zprvu jsem zjistila, že bude mít problém s alkoholem. Dnes už vím, že pije 6-8 piv denně. Nežijeme spolu, ale když trávíme víkendy pohromadě většinou si otevírá první pivo už po ránu. V týdnu, kdy chodí do práce pije až večer. Je zajímavé, že na něm nikdy není poznat, že by pil (neopíjí se, jen si zřejmě udržuje hladinku). Ani z jeho dechu není pivo cítit, ale občas mám pocit, že cítím alkohol z jeho kůže. Upozorňuji, že to není nijak agresivní opilec, ale i tak bych řekla, že nedokáže žít bez alkoholu. Sama jsem mu sdělila, že s alkoholikem sdílet život nebudu. Dostalo se mi odpovědi, že s tím něco udělá, ale nepozoruji žádnou změnu. Vlastně ani nevím, jak dlouho takto pije, ale určitě to bude přes 2 roky a v minulosti měl problém i s tvrdým alkoholem. Práci má stabilní a pití ho zatím v jeho zaměstnání nijak neovlivňuje-pokud vím. Prosím vás o názor je-li schopen pití omezit sám nebo by měl někam zajít. Jde mi i o jeho zdravotní stav – jak dlouho je schopné tělo vydržet pravidelný nápor alkoholu, aniž by se to projevilo na zdraví. Vážím si vaší odpovědi a děkuji. K.
Dobrý den,

moc se omlouváme za prodlevu s odpovědí, dotaz nám zapadl.

Je dobře, že jste si problému všimla a řešíte ho. Je těžké takto na dálku určit, zdali se jedná o závislost, ale je to velmi pravděpodobné. Chápu, že máte o přítele starost, je možné, že se ale situace bude nadále zhoršovat i přes vaši snahu. Zdravotní následky jsou samozřejmě akutní i dlouhodobé, projevy se mohou objevit dříve či později, je to velice individuální, doporučuji vyhledat dotaz "zdravotní následky pití alkoholu" na internetu. Je možné nechat si u praktického lékaře provést jaterní testy. Avšak mám pocit, že přítel alkohol nevnímá jako problém. Doporučovala bych toto: vyjádřit obavy o zdraví, nabídnout podporu směrem k abstinenci, stanovit pravidla soužití zahrnující zejména žádoucí chování ve vztahu k alkoholu (abstinence, suchý dům, pravidelné docházení terapie či hospitalizace) a důsledné netolerování jejich případného nedodržování.Může vás to stát spousty energie a bez výsledku. Pokud se přítel nerozhodne pro změnu či léčbu sám, je těžké ho přinutit. Naříkání, vyhrožování ani vydírání nepomáhá. Nemáte povinnost situaci snášet, soužití s pijanem je zničující a pokud nic nezabírá, je potřeba zachránit alespoň sebe. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché.

Kontakty na odborníky si můžete vyhledat na http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/.
U nás v ambulanci pořádáme každou středu v 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky, kde se dozvíte potřebné informace a situaci můžete detailněji probrat s kolegou.

Držím pěsti.
Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 16 28 29 30 31 32 33 34 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky