Pro osoby blízké
Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
-
10.04.2019 - Alkohol
Dobrý den, máme velký problém s naší maminkou. Už dříve měla problém s alkoholem ale nebylo to tak hrozné. Zatímco poslední půlrok se to s ní stupňuje, už pije každý den, dřív si alkohol schovávala a teď už ani to nedělá, netají se tím. Nejhorší je, že za všechno podle ní můžeme já a sestra, podle ní žádný problém s alkoholem nemá, po všech příbuzných ze sebe dělá chudinku jak ona že nic nemůže a my jsme ty zlý, volá opilá našim přítelům a vyčítá různé věci (třeba že kvůli nám má nízký/vysoký tlak, nejedeme za ní, atd.). Já mám skoro tříletého syna kterého jsem tam občas dávala ale po tom co ho hlídala opilá jsem řekla, že nebudu nic riskovat. Samozřejmě jsem hned ta špatná že z ní dělám alkoholika a syna jí dávat nechci, jenže jsem těhotná v 7.měsíci a taky teď potřebuji klid. Sestra s jejím přítelem se snažili ji pomoct, objednali ji k psycholožce s tím, že tam půjde jednou si popovídat a uvidí. Nešla tam. Maximálně si všem stěžovala, že z ní chtějí udělat blázna. Taky si teď našla novou zálibu v tom, že když se jí "líbí" někde něco u popelnic tak to prostě donese domů i kdyby to bylo na dně popelnice. Se sestrou každá bydlíme jinde, mamka bydlí v domě s babičkou kde tráví hodně času i její brácha. Ale oni dva jsou ve fázi kdy se jí zastávají, krejou jí a tak. Hrozně by jsme ji chtěli pomoct, je to naše maminka ale nedá si říct. Proto se obracím o radu jak na takového člověka.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den -
Dobrý den,
moc se omlouváme za prodlevu s opovědí.
Situace s Vaší maminkou nemá jednoduché řešení. Z toho co píšete slyším, že Vám na ní velice záleží, avšak nemáte jednotný postoj rodiny, který by ji mohl pomoci. Pokud nebude ona sama chtít udělat změnu, Vy ji těžko přinutíte, zvláště v situaci, kdy ji jiní podporují. Bylo by vhodné s ostatními členy rodiny vážně promluvit o jednotném postoji k ní. Změna osobnosti je někdy nevratná a nastávají i psychické problémy, samozřejmě i zdravotní. Snaha ji přinutit by Vás stála hodně energie, kterou potřebujete věnovat sobě. Naříkání, vyhrožování ani vydírání nepomáhá. Když ji nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnila, je třeba nějak změnit postoje a chování jejího okolí, tedy ve Vašem případě Vás, nejlépe ale i celé rodiny. Pokud ani to nepomáhá, je důležité, abyste se Vy sama smířila s danou situací a vyhledala pomoc pro sebe. Vy ani Vaše rodina nemáte povinnost situaci snášet, je to opravdu zničující a pokud nic nezabírá, je potřeba zachránit alespoň sebe. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché.
Vám, stejně jako všem dalším blízkým, kteří trpí, doporučuji osobně vyhledat nějakou poradenskou či psychoterapeutickou oporu. Jednak můžete najít konkrétní postupy a strategie, jak na ni, jednak potřebujete sami pohladit po duši a podpořit v nelehké situaci.
U nás v ambulanci pořádáme každou středu v 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky, kde se dozvíte potřebné informace a situaci můžete detailněji probrat s kolegou či zkuste vyhledat takovouto službu ve Vašem okolí.
Držím pěsti.
Kateřina Rokosová - 01.04.2019 - Co dělat? Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Moje sestra je závislá můj odhad asi 15let, odmítla se léčit, dlouho pila tajně, než to prasklo. Nyní je v nemocnici po úraze, kdy spadla opilá a přivodila si krvácení do mozku. V nemocnici je už 7 týden, prošla si delíriem, měla halucinace, třes atd. Teď už není přikurtovaná, na otázky odpovídá i adekvátně, ale ještě je tam nějaká zmatenost. Na úraz si nepamatuje. O pití nemluví, nevím, jestli se třeba stydí, že si to třeba konečně uvědomila. Já sama nevím, jestli o tom začít mluvit. Co když to začne popírat? Předpokládám, že zázrak ve smyslu, že by na to pití zapomněla neexistuje. Myslím, si tedy, že asi si nějak uvědomuje, že pila, ale nechce o tom mluvit. Což si myslím, že je špatně, nebo se mýlím? Mám za to, že by se o tom mělo mluvit a nějak ji přesvědčit k léčbě. Děkuji Vám za Váš čas.
-
Dobrý den,
moc se omlouváme za prodlevu s odpovědí, dotaz nám zapadl.
Je dobře, že situaci chcete řešit. Je zřejmé, že Vám na sestře velice záleží.
Situace s Vaší sestrou nemá jednoduché řešení. Pokud nebude ona sama chtít udělat změnu, Vy ji pravděpodobně nepřinutíte. Naříkání, vyhrožování ani vydírání nepomáhá, pomůžou jedině činy. Když ji nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnila, je třeba nějak změnit postoje a chování jejího okolí, tedy rodiny. Doporučoval bych spíš strategii tvrdé lásky ze strany celé rodiny a blízkých, ideálně se dohodnout na jednotném postupu všech v rodině: vyjádřit obavy o zdraví, nabídnout podporu směrem k abstinenci, stanovit pravidla soužití zahrnující zejména žádoucí chování ve vztahu k alkoholu (abstinence, suchý dům, pravidelné docházení terapie či hospitalizace) a důsledné netolerování jejich případného nedodržování. Pokud nic neuděláte, určitě ji nepomůžete. Měla byste s ní o jejím pití mluvit. Je třeba se připravit na to, že s ní půjdete do konfliktu, a že to bude nepříjemné jak Vám, tak jí. Když byste ji jen přemlouvala nebo argumentovala logicky, ničeho nedosáhnete. Pokud chcete, aby se změnila, musíte jí jeho pití znepříjemnit. Nelze to tolerovat, přehlížet, omlouvat, pak se nic nezmění. Doporučuji Vám se obrátit osobně na nějakého specialistu (AT ambulanci, poradnu nebo kontaktní centrum) v okolí, kam můžete zajít pro konkrétní radu, jak přesně postupovat. Kontakty najdete zde https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=8#result
Pokud sestra nebude spolupracovat a nebudu mít zájem o pomoc či léčbu, je důležité, abyste se Vy sama smířila s danou situací, případně vyhledala pomoc pro sebe. Může Vás to stát spoustu sil.
Držím pěsti.
Kateřina Rokosová