Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 16 31 46 61 75 » Na konec
17.12.2021 - závislot na lécích na spaní a antidepresivech dobrý den,moje maminka od mého dětství trpěla čas od času na deprese a úzkosti. Neustále nás z ničeho obvinovala a vyčítala i přesto ,že jsme se celá rodina stále snažili jí pomáhat ve všech směrech. Začala různě věštit kyvadlem a psát si mrtvými a pak už to šlo špatně... nechodila do práce , zadlužila se a celé noci jen psala podle kyvadla co jí různě diktovali podle ní ní ti mrtví. Odehnala od sebe všechny kdo jí měli rádi. i přesto jsme se stále snažili ji pomáhat a i její dluhy zaplatili a ale stále to bylo málo a jak celé noci nespala tak pak už nemohla spát a začala brát různé léky na spaní které si sháněla po známých a pak si je nechávala předepisovat ,jenže jí nestačil jeden ale už ani pět za noc a do toho je začala kombinovat s léky na uvolení páteře a svalů a analgetika... vytvořila si takovou závislost ,že pak není schopná přes den fungovat, má špatný tlak a motá se je omámená... všechno to svádí na jiné nemoci ,které ale nemá... vyhledává různé lékaře ,sama si diagnostikuje nemoci ,které ale nemá... když jí lékař řekne ,že je v pořádku je zlá a začne slovně útočit a hledá další jiné lékaře. Její obvodní lékař jí několikrát napsal doporučení na hospitalizaci na psychiatrii ale to ona neakceptuje .K žádnému psychiatrovi ji dobrovolně nedostaneme .Je den ode dne horší a horší hodinové telefonáty s ní jsou horší a horší ,mluví úplně s cesty .Lidem které venku potkává zpívá písničky a říká básničky. Bylo mi řečeno ,že pokud není nebezpečná okolí nebo sobě nemůžu nic dělat. Poradíte mi prosím co já můžu udělat abych jí nějak pomohla a vyléčila se? Děkuji Smolíková Lucie
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Pravdou je, že pokud není Vaše maminka nebezpečná sobě nebo okolí, nejde léčbu nařídit (doporučovala bych ústavní detoxifikaci a následnou léčbu závislostí v kombinaci s léčbou psychických problémů). Může se stát, že přes veškeré Vaše snahy bude maminka nadále setrvávat v odmítání odborné pomoci i samotného uvědomění problému. Motivace k léčbě musí vycházet právě od ní samotné.
V takovém případě je nutné zajistit, aby její problém s léky neohrožoval Vaše nejbližší, Vás i případně jiné příbuzné. Situace, kterou prožíváte, si jistě promítá negativně do Vašeho života. V případě, že budete potřebovat si ulevit, doporučuji se obrátit na zařízení poskytující individuální terapii nebo skupiny pro rodinné příslušníky. Skupiny pro rodinné příslušníky nabízí adiktologické ambulance nebo jiná zařízení pro léčbu závislosti, naleznete je na mapě pomoci, jejíž link přikládám: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=15&d=&c=#result

U nás probíhá skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké každou středu od 15:00, můžete přijít bez objednání.

S přáním hodně sil
Kateřina Rokosová
12.12.2021 - Manželka alkoholička Dobrý den,
chtěla bych poradit - kamarád má manželku alkoholicku. Kvůli alkoholu přišla o jednu práci, nedali jí to do záznamu, pak před pár měsíci o papíry a dnes ji na hodinu vyhodili poté, co v práci nadýchala a ještě to bude mít v záznamu. Žena pořád vidí všechno špatné na manželovi a svůj problém si nechce připustit. Mají čtyři děti a ztráta příjmu pro ně může mít existenční dopad. Kamarád je bezradný a neví, co má dělat... Jelikož dělá na směny, neumí si ani představit, že by manželka nastoupila na léčení, protože neví, jak by to sám s dětmi zvládl... Můžete mi poradit, jak mu mám pomocí? Kam by se měl obrátit? Bydlí kousek od Vrchlabí.

Děkuji.
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz. Situace Vašeho kamaráda není jednoduchá. Doporučuji, aby problémy manželky nepřehlížel, začal jednat a zmírnil tak negativní dopady na rodinu. Doporučte mu, aby manželce popsal své obavy o dopadech jejího pití na osud celé rodiny, pokud možno bez výčitek nebo výhružek. Pomáhá přímo sdělit možnosti řešení, které on sám bude považovat za smysluplné.

Pokud není možná dlouhodobější ústavní péče, lze využít krátkodobější pobyt na detoxifikační jednotce (seznam najdete zde https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ ). Další formou péče jsou denní stacionáře, kde lze docházet na terapeutický program trvající určitou dobu, program probíhá obvykle v pracovních dnech. Další formou je péče ambulantní, zde bych doporučila nalézt adiktologickou ambulanci v místě bydliště a obrátit se na pomoc přímo tam (Mapa pomoci - drogy-info.cz).

Může se stát, že manželka bude i nadále odmítat podstoupit odbornou péči a své potíže s alkoholem bagatelizovat. V tom případě je možné se dohodnout na koalici v rámci širší rodiny, pokud je taková pomoc od širší rodiny možná. Existují také skupiny pro rodinné příslušníky závislých, kde je možné v této situaci najít úlevu a přijít na další možná řešení.

Přeji hodně sil,
za adiktologickou ambulanci, Zuzana Pavelcová
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 16 31 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky