Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 15 29 43 57 70 » Na konec
23.03.2021 - Otec alkoholik Dobrý den, otec je alkoholikem 15 let. Po rozvodu s mojí matkou a následném přestěhování se na byt, kde žije už cca 5 let sám, se mu stav zhoršil. Je cizinec a česky se nedomluví, a tak nemá žádné socialní kontakty, až na mě. V roce 2019 měl vážné zdravotní komplikace, kdy přestal úplně jíst a několikrát omdlel. V té době jsem pociťovala mírnou bezmoc, komunikovala jsem s jeho Dr. a snažila jsem se mu zařídit léčbu. Nebyla jsem úspěšná, protože léčba v ČR probíhá pouze v češtině a na léčbu v zahraničí jsem neměla finance. Protože je to můj otec, tak jsem se na něj nevykašlala, ač se to nabízelo. Psychicky mě to vyčerpávalo a připadala jsem si na pokraji sil, až na mého přítele jsem jinou podporu neměla. V tomto roce 2019 byl hospitalizován se zlomeninami žeber a díky bohu za to, protože v nemocnici vystřízlivěl a nabyl síly. Naivně jsem doufala, že se změní, protože po jeho pobytu v nemocnici vydržel 1 rok abstinovat a pravidelně docházel k praktickému lékaři i psychiatrovi. V roce 2020 začal znovu pít a dodnes se tak děje v měsíčních cyklech - pije - jedu za ním - seberu mu alkohol, peníze - přestane pít - je mu špatně - zotaví se, funguje normálně - začne pít.
Chtěla bych se zeptat, zda je nějaká šance, že se změní, a poprosit Vás o radu.
Cítím se bezvýchodně a jako hlupák, protože mám pocit, že využívá mé dobroty. Hodně mě to ovlivnilo a mám pocit, že kvůli němu nemůžu žít normální život.
Děkuji a přeji všem pevné zdraví - fyzické i psychické.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Nepíšete, jakým jazykem otec mluví. Fungují i psychologové, kteří mluví cizími jazyky, jedná se však o soukromé zařízení s přímými platbami. Většina z těchto odborníků v současné době nabízejí online konzultace.

Teoreticky šance na změnu existuje vždy, ze zkušenosti se závislými je to však málo pravděpodobné. Typicky potřebují nějaký náraz, změnu, něco, co je donutí změnit dosavadní chování (zdravotní stav, změna v rodině, úraz...). Můžete ho pro abstinenci povzbuzovat, zásadní je zde důslednost. Všechny hranice, které nastavíte, musíte být schopni dodržet. Jejich nedodržování a neplnění výhrůžek vede jen k prohlubování závislostního chování.
Vřele Vám doporučuji vyhledat péči především pro sebe. Píšete, jak je to náročné, proto neváhejte a kontaktujte psychologa/psychoterapeuta. Vaše stabilita je nutná pro Váš život, pro podporu otce, i v případě, že se rozhodnete ho dále nepodporovat.
Držím palce a přeji hodně sil,
za adiktologickou ambulanci Lada Broklová.
11.03.2021 - Přítel alkoholik? Dobrý den, přítel, se kterým jsem v dlouholetém vztahu, má velmi kladný vztah k alkoholu. Denně to je minimálně 8 piv a víc. Poznali jsme se opravdu v pubertě a samozřejmě se chodilo popíjet. Tím se obhajuje. Ano obhajuje své pití na denní bázi, pokud si dovolím mu namítnout, že už je to problém, jedná agresivně defenzivně. Už to graduje tak, že mi lže a chodí raději než domu popíjet ke kamarádům a rodině. Kde se nalívá i tvrdým. Což před lety opravdu nebylo. Vymlouvá se na náročné zaměstnání, že proč by si po práci nedal. Samozřejmě kvůli jeho výpitkám většinou přijde (nehledě na domluvenou dobu) ani nejí, vybulí se a spí. Když se ho narovinu zeptám kde byl a kolik toho vypil, proč mi lže, tak neodpoví nebo si vymýšlí. Jeho maminka (než zemřela) měla velký problém s alkoholem, byla alkoholička a on se jí snažil pomáhat, vyléval láhve a vnímal to. U sebe to nevidí. Taky si dám ráda pivo a nejsem abstinent, ale tohle mi přijde přes čáru. Nevím jakým způsobem to řešit.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. To, co zde popisujete, již pravděpodobně značí závislost. V první řadě bych Vám doporučila si s partnerem promluvit a sdělit mu Váš postoj, tedy, že Vám to vadí. Dále bych navrhovala pokusit se domluvit na snižování dávek. Pokud ale Váš partner nebude ochotný tento „experiment“ podstoupit, je namístě začít hovořit o tématu léčby. Bohužel však ale nelze pomoci člověku, který o pomoc nestojí. Píšete, že matka Vašeho partnera měla problémy s alkoholem. Je tudíž velmi pravděpodobné, že se zde projevuje jistá genetická zátěž. Vysvětlete partnerovi, že se momentálně cítíte v jeho kůži v době, kdy on pomáhal své matce. Možná na to uslyší a uvědomí si, že činí něco, co je již přes pomyslnou čáru. Každopádně Vám držím palce a níže zasílám odkaz na stránku, kde můžete hledat vhodné zařízení, pokud by došlo na téma léčby.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Za adiktologickou ambulanci
Iva Knížková
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 15 29 43 57 70 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky