Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 26 27 28 29 30 31 32 46 61 75 » Na konec
20.05.2019 - drogová závislost Dobrý den, jsem babička vnuka, který je závislý na marihuaně a prášcích. Od svých 14 let kouří a navštěvuje stále psychologická a psychiatrická zařízení. bere léky na psychiku, ale nevím přesně jaké.Také někdy pije alkohol. Vyzkoušel toho už hodně, na psychiatrii, naposledy teď v květnu strávil nějakou dobu i v léčebně pro závislé, kde mu byl pobyt předčasně ukončen. Vrátil se domů a opět si koupil marihuanu i prášky.
Bude mu v tomto roce 18 let a má pouze základní školu. Není schopen se ani vyučit, jednak proto, že je stále někde v léčení a pak se mu nechce učit. Přitom to byl, jako dítě, chytrý kluk.
Už jsem z toho zoufalá, a tak vás prosím o radu či pomoc, jak svého vnuka vrátit zpět do normálu.
Předem děkuji
St. Valášková
Dobrý den,

slyším, že vám na vnukovi opravdu záleží a máte o něj starost. Děkuji, že jste se na nás obrátila.
Mnoho informací o této problematice lze nalézt na stránkách projektu Prevence pro rozumné rodiče ( http://prevence.sananim.cz/ ). Tento web je velice hezky přehledný a může Vám odpovědět na spoustu otázek.
Další možností je návštěva v Pedagogicko psychologické poradně, kde se s těmito problémy také zabývají.
Doporučila bych vytrvat v léčbě a najít vhodná řešení s odborníkem, zde můžete najít zařízení podle vašeho regionu: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

Když ho nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnil, je třeba nějak změnit postoje a chování jeho okolí, tedy rodiny. Pokud ani to nepomáhá, je důležité, abyste se vy sama smířila s danou situací a vyhledala pomoc pro sebe. Vnuk za chvíli bude dospělý člověk a pokud své chování nebude chtít změnit, vy s tím bohužel nic neuděláte. Je důležité, abyste vnuka nechala se osamostatnit a nepodporovala ho v jeho chování tím, že u vás bude mít zázemí, finanční či jinou podporu atd. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché.

Vám, stejně jako všem dalším blízkým, kteří trpí, doporučuji osobně vyhledat nějakou poradenskou či psychoterapeutickou oporu. Jednak můžete najít konkrétní postupy a strategie, jak na Vašeho vnuka, jednak potřebujete sami pohladit po duši a podpořit v nelehké situaci.

Doufám, že Vám tyto informace pomohou v dalších krocích.

S pozdravem za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
24.04.2019 - Alkohol Dobrý den, zažívám trauma s maminkou a její závislostí na víně. Maminka pije každý den, je za jeden večer schopná vypít i 3 litry vína. Už to trvá příliš dlouho a nevím co s tím mám dělat, s mým bráchou jsme uvažovali o protialkoholické léčebně, jenže to nejde máme ještě mladšího brášku, který bohužel nemá otce, takže nemohu připustit aby šel do dětského domova. S maminkou jsme zkoušeli mluvit, řešit to s ní. Slíbila že nebude pít přes týden. Vstává každý den do práce a jezdí autem. Svůj slib hned po 3 dnech porušila a znovu začala. Osobně si myslím že v tom utápí žal a nevydařenou lásku. Mamka je po požití vína agresivní na všechny, má halucinace, vidí nereálné předměty a bytosti, padá často na zem i před mladším bráchou je mu teprve 9 let, vůbec si neuvědomuje co dělá, pozdě v noci si pustí muziku na plné pecky a budí tím sousedy v baráku. Druhý den si samozřejmě nic nepamatuje. Už nevíme co s ní, promlouvání do duše nepomohlo, vyhrožování protialkoholickou léčebnou také ne, schovávání flašek od vína také nepomohlo, ani když jí o to prosily její vlastní rodiče tak neposlechla. Jediný člověk co na ní platil nám nedávno zemřel. Chvilku jsme mysleli že v tom utápí smutek ale ono to bylo hrozné i před úmrtím. Mám strach o její zdraví a hlavně o psychiku mého brášky. Ani já, ani starší bratr nemůžeme být s nimi pořád, oba chodíme do práce a nebydlíme s nimi. Děkuji za odpověď
Dobrý den,

moc se omlouváme za prodlevu s odpovědí, dotaz nám zapadl.

Je dobře, že situaci chcete řešit. Je zřejmé, že Vám na mamince velice záleží.
Situace s Vaší maminkou nemá jednoduché řešení. Pokud nebude ona sama chtít udělat změnu, Vy ji pravděpodobně nepřinutíte. Samozřejmě by byla na prvním místě léčba, ústavní či ambulantní (mapa pomoci, kde můžete nalézt potřebná zařízení: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/) a také vyhledání psychiatrické pomoci kvůli objevujícím se halucinacím a jiným negativním psychickým stavům.

Naříkání, vyhrožování ani vydírání nepomáhá, pomůžou jedině činy. Když ji nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnila, je třeba nějak změnit postoje a chování jejího okolí, tedy rodiny. Doporučoval bych spíš strategii tvrdé lásky ze strany celé rodiny a blízkých, ideálně se dohodnout na jednotném postupu všech v rodině: vyjádřit obavy o zdraví, nabídnout podporu směrem k abstinenci, stanovit pravidla soužití zahrnující zejména žádoucí chování ve vztahu k alkoholu (abstinence, suchý dům, pravidelné docházení terapie či hospitalizace) a důsledné netolerování jejich případného nedodržování. Měla byste s ní o jejím pití mluvit. Toto všechno nemusí problém vyřešit. Je třeba se připravit na to, že s ní půjdete do konfliktu, a že to bude nepříjemné jak Vám, tak jí. Když byste ji jen přemlouvala nebo argumentovala logicky, ničeho nedosáhnete. Pokud chcete, aby se změnila, musíte jí jeho pití znepříjemnit. Nelze to tolerovat, přehlížet, omlouvat, pak se nic nezmění.

Píšete, že se situace už nedá snášet. Nemáte povinnost ji snášet, soužití s pijanem je zničující a pokud nic nezabírá, je potřeba zachránit alespoň bratra. Nemohl by váš 9ti letý bratr jít do péče někomu z rodiny např. vám nebo rodičům maminky? Dětský domov je krajní případ, obraťte se prosím na sociální a právní poradnu v tomto ohledu, určitě se najde řešení. Vyrůstat v takovém prostředí může být pro bratra zničující. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché, ale Vaši maminku probere pouze nějaká akce, která ji vystaví skutečnému nepohodlí a ohrožení, které si díky alkoholu a péči neuvědomuje.
A Vám, stejně jako všem dalším blízkým, kteří kvůli jejímu pití, výbuchům vzteku a psychickému teroru trpí, doporučuji osobně vyhledat nějakou poradenskou či psychoterapeutickou oporu. Jednak můžete najít konkrétní postupy a strategie, jak na Vaši maminku, jednak potřebujete sami pohladit po duši a podpořit v nelehké situaci.

Doporučuji Vám se obrátit osobně na nějakého specialistu (AT ambulanci, poradnu nebo kontaktní centrum) v okolí, kam můžete zajít pro konkrétní radu, jak přesně postupovat. Kontakty najdete zde https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=8#result

Pokud vaše maminka nebude spolupracovat a nebudu mít zájem o pomoc či léčbu, je důležité, abyste se Vy sama smířila s danou situací, případně vyhledala pomoc pro sebe. Může Vás to stát spoustu sil.


Držím pěsti. Hodně sil.
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 16 26 27 28 29 30 31 32 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky