Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 25 26 27 28 29 30 31 46 61 75 » Na konec
07.06.2019 - Otec a alkohol Dobrý den,
Chtěla bych vás poprosit o radu, s mojí matkou i bratrem vlastně celá naše rodina jsme zoufalá z otce. Otec nadměrné pije alkohol - vodku. Pije už několik let, je řidič z povolání ale už po druhé přišel o papiry, takže je bez práce, seká dluhy vyšetření u Doktora mu prokázalo zánět jater, alkohol si schovává všude možně (v autě na rezerve, ve ve sklepě,...) po alkoholu je zlý, a agresivní, a rád poukazuje na chyby druhých,chtel i spáchat sebevraždu když byl pod vlivem ale nakonec se vrátil domů doktor mu napsal antidepresiva takže i zneužívá prášky a do toho pije. Chybu nevidí, říká že to má pod kontrolou a když už se sním o tom chceme bavit, uteče od stolu. Matka ho odvedla na ambulantní léčbu, ale neúspěšně vždy se z ní opilý a je zlý. Matka mu různě vyhrožuje rozchodem, ale neúspěšně. Můžete nám prosím poradit co dál? Jak na něj a jak je možné že svůj problém nechce řešit?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
situace s vaším otcem nemá jednoduché řešení, konfliktům se rozhodně nevyhnete. Plané vyhrožování nepomáhá, pomůžou jedině činy. Když ho nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnil, je třeba nějak změnit postoje a chování jeho okolí, tedy především maminky i širší rodiny, tedy i Vaše. Žádný alkoholik nevidí chybu u sebe, a každý tvrdí, že má své pití pod kontrolou. Dokud nevystřízliví, není ani schopen to jinak vnímat.
Vy, ani Vaše maminka a bratr nemáte povinnost snášet soužití s někým, kdo vám ubližuje, je zlý a agresivní, a pokud nic nezabírá, je potřeba zachránit alespoň sebe. Stanovit pravidla, okolnosti, za jakých zůstane matka s otcem ve společné domácnosti, a pokud on nebude schopen nebo ochoten tato pravidla dodržet, odejít. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché, ale Vašeho otce probere pouze nějaká akce, která ho vystaví skutečnému nepohodlí a ohrožení, které si díky alkoholu a péči Vaší maminky vůbec neuvědomuje.
A Vám, stejně jako všem dalším blízkým Vašeho otce, kteří kvůli jeho pití, výbuchům vzteku a psychickému teroru trpí, doporučuji osobně vyhledat nějakou poradenskou či psychoterapeutickou oporu. Jednak můžete najít konkrétní postupy a strategie, jak na Vašeho otce, jednak potřebujete sami pohladit po duši a podpořit v nelehké situaci.
Držím palce.
Jarda Vacek
30.05.2019 - Přítel - alkohol Dobrý den,
mám dojem, že přítel začíná být závislý na alkoholu. Pije 1 až 2 piva každý večer. Při vysazení vydrží jeden den nepít, druhý den už baží. Omezil tvrdý alkohol, protože se párkrát stalo, že si dával panáka večer, když já už jsem spala. Jednou mi kvůli tomu lhal, tvrdil, že nepil. Když jsem na něj uhodila, přiznal se a slíbil, že se polepší.
Všimla jsem si, že pro pití piva nebo návštěvu hospody hledá záminku (těžký den, moc práce), když dojde ke konfliktu, většinou jsem za viníka já, že z něj dělám alkoholika, přitom závislý není. Zjišťuji, že přestávám mít nadhled nad situací, nevím, jestli přeháním, nebo už se opravdu jedná o závislost, ale přijde mi alarmující, že vydrží bez alkoholu maximálně jeden den. Opravdu si nemohu pomoci, ale domnívám se, že pokud téma závislosti na alkoholu vůbec přijde na přetřes, tak ten problém prostě existuje.
Moc Vám děkuji.
Dobrý den,
pro váš vztah není podstatné, zda je Váš přítel alkoholik nebo ne, ale to, že Vám jeho pití vadí. Vidím to v tomto smyslu stejně jako Vy, když píšete: pokud téma závislosti na alkoholu vůbec přijde na přetřes, tak ten problém prostě existuje. Jeho pití ohrožuje vzájemnou důvěru, společnou perspektivu a ubírá čas a prostor, který by mohl přítel věnovat Vám. Kromě toho je na místě i obava o jeho zdraví, ať už duševní, či tělesné.
Do vztahu patří vzájemné respektování potřeb a kompromis, a pokud on nerespektuje Vaši potřebu mít partnera střízlivého, důvěryhodného, perspektivního a zdravého, Vy do nekonečna ustupovat nemusíte. Měla byste si zkusit stanovit mantinely, za něž už dál nejste ochotna jít. Ideálně by to měla být vzájemná dohoda, ale pokud on není ochotný ke kompromisu (v čemž může jeho možná závislost hrát zásadní roli), může to být jen Vaše rozhodnutí, a to i včetně eventuality, co uděláte, pokud se jeho chování nezmění a on (dohodou nebo Vámi) nastavená pravidla nedodrží. Je to tvrdé, ale nejste povinna protrpět život po boku sobeckého člověka uspokojujícího jen svoje vášně a nutkání.
Objektivní zjištění závažnosti problému s alkoholem je možné pouze v ordinaci adiktologa, psychiatra či psychologa, a dovedu si představit, že návštěva Vašeho přítele u nás může být Vaší první podmínkou pro setrvání ve vztahu.
Přeju hodně zdaru a dobrá rozhodnutí.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 16 25 26 27 28 29 30 31 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky