Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 24 25 26 27 28 29 30 31 46 61 75 » Na konec
26.07.2019 - Alkohol Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na mou manželku a její pití.
Posledního třičtvrtě roku pije denně víno . V pracuje na směny a v případě , druhý den jde do přáce tak vypije 3 až 4 dvou deci vína. Pokud ovšem má volno tak si dává 1,5 litru až dva litry a pije prakticky dokud nemá dopito. Dost se o tom hádáme a tvrdí mi , že je v pohodě a pod kontrolou. Bohužel náš vztah je kvůli tomu velmi narušený . Zároveň má diabetes melitus 1 stupně a léčí se inzulínem. Je jí 39 let a vše bych řekl velmi bagatelizuje , musím řici , že nevím co mám dělat bojím se hlavně o její zdravotní stav. Jsou projevi škodlivosti u alkoholu v případě diabetu rychlejší a nebezpečnější ? S pozdravem P.N.
Dobrý den,

je dobře, že se na nás obracíte, vidím, že máte o manželku velkou starost. Máte pravdu v tom, že pití alkoholu u diabetiků by mělo být velice omezené (jedna či max dvě sklenky a jednou za čas), jinak hrozí vážné život ohrožující stavy, více informací zde: http://www.diabetickaasociace.cz/radi/diabetik-a-alkohol-ano-ale/ a zde: https://ocukrovce.cz/diabetes-a-alkohol/

Situace s Vaší manželkou nemá jednoduché řešení, konfliktům se rozhodně nevyhnete. Takhle na dálku nelze závislost diagnostikovat, ale mohlo by se o ni jednat. Plané vyhrožování nepomáhá, pomůžou jedině činy. Když ji nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnila, je třeba nějak změnit postoje a chování jejího okolí. Žádný alkoholik nevidí chybu u sebe, a každý tvrdí, že má své pití pod kontrolou. Dokud nevystřízliví, není ani schopen to jinak vnímat. Doporučovala bych toto: vyjádřit obavy o zdraví, nabídnout podporu směrem k abstinenci, stanovit pravidla soužití zahrnující zejména žádoucí chování ve vztahu k alkoholu (abstinence, suchý dům, pravidelné docházení terapie či hospitalizace) a důsledné netolerování jejich případného nedodržování. Může vás to však stát spousty energie a bez výsledku. Pokud se manželka nerozhodne pro změnu či léčbu sama, je těžké ji přinutit.
Pokud nic nezabírá, je potřeba zachránit alespoň sebe. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché, ale Vaši manželku probere pouze nějaká akce, která ji vystaví skutečnému nepohodlí a ohrožení, které si díky alkoholu a péči neuvědomuje.
A Vám, stejně jako všem dalším blízkým, kteří trpí, doporučuji osobně vyhledat nějakou poradenskou či psychoterapeutickou oporu. Jednak můžete najít konkrétní postupy a strategie, jak na Vaši manželku, jednak potřebujete sami pohladit po duši a podpořit v nelehké situaci.

U nás v ambulanci pořádáme každou středu v 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky, kde situaci můžete detailněji probrat s kolegou.

Držím pěsti.
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
24.07.2019 - Alkoholik v rodině Dobrý den,

na toto téma mám přečteno několik článků,ale i přesto jsem se odvážila napsat. I když vim, že tento boj je dávno prohraný. V naší rodině máme alkoholika. Řekla bych, že je to už poslední stupeň alkoholismu. Konkrétně se jedná o mého bratra.Je o 10 let starší ode mě a tato situace mě velmi trápí. Jako nejmladší člen rodiny bych mu chtěla hrozně moc pomoci, ale vím, že pokud to nechce on sám, že to nepůjde. Celá rodina je z toho ve stresu a hlavně se kvůli němu vyvolávají neustálé hádky. Řekla bych, že bratr by byl nejlepší člověk na světě, kdyby ho neovládal alkohol. Je pravdou, že od mládí popíjel s kamarády a když nastala nějaká horší situace řešil vše alkoholem. Během roku se situace nejvíc zhoršila. Opustila ho žena s dětmi(4,8 let). Samozřejmě požádala o rozvod. Propustili ho z prace. Ovšem našel si jinou. Po třičtvrtě roce kdy se mu stal kolaps a měl nastoupit na pořádné vyšetření do nemocnice se na to vykašlal a zatím je na neschopence a v práci chce podat výpověď. Za ten rok byl v nemocnici několikrát. Buď s něčím rozbitým a nebo se stavem kdy tělo už nezvládalo pít alkohol (v té době jsme nevěděli, že takové stavy mohou nastat), jinak bysme to řešili klidně psychiatrickou léčebnou aspoň na dva dny. Víme, že to situaci ani tak nezachrání. Neustále nám tvrdí, jak je v pořádku. Alkohol si schovává a nebo si odběhne a přijde a už je z něj cítit. Když mu to řekneme je zle a je výbušný a tvrdí, že nepije. Bohužel za několik hodin se začne motat a už mu nejde ani pořádně rozumět. Ale i tak tvrdí, že nic nepil. Co se týče jeho zdravotního stavu, je to velmi špatné. Dělají se mu vředy. Zhubl za poslední 2 mesice 10kg. Má hrozně hubené ruky a nohy a kůže se mu vysušuje. Začínají mu vypadávat vlasy. Má chodit na odběry a bohužel tam ani nedojde. Do nemocnice se nehlásí ani na gastro vyšetření. Děti za ním jezdí, ale více je hlídá naše rodina než on sám. Když ho ty děti vidí jsou z toho vyhukane i přesto, že jsme jeho bývalé ženě řekli, že ty děti není vhodné teď mu dávat na hlidani, tak ona na tom trvá. Můj dotaz zni. Kde si můžeme jako rodina o tomto problemu promluvit i bez něj, protože bysme ho nedostali nikam. A jak se připravit a hlavně maminku na to nejhorsi. A jak vysvětlit dětem tuto situaci. Už teď se ho boji a pláčou. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

Situace s Vaším bratrem nemá jednoduché řešení. Pokud nebude on sám chtít udělat změnu, Vy ho nepřinutíte. Změna osobnosti je někdy nevratná a bohužel je výrazný i nástup demence, za který alkohol zodpovídá. Snaha ho přinutit by Vás stála zbytečně hodně energie, kterou potřebujete věnovat sobě a rodině. Naříkání, vyhrožování ani vydírání nepomáhá. Když ho nelze přesvědčit racionálně, aby své chování změnil, je třeba nějak změnit postoje a chování jeho okolí, tedy rodiny - stanovit jasná pravidla a kontroly (alkotestr). Pokud ani to nepomáhá, je důležité, abyste se Vy sama i celá rodina smířili s danou situací a vyhledali pomoc pro sebe. Bydlí s někým z rodiny? Pokud ano, měla by rodina popřemýšlet o domluvě s ním na samostatném bydlení. Vy ani Vaše rodina nemáte povinnost situaci snášet, soužití s pijanem je zničující a pokud nic nezabírá, je potřeba zachránit alespoň sebe. Zní to možná necitlivě, rozhodně to není bezbolestné a jednoduché.

Vám, stejně jako všem dalším blízkým, kteří kvůli jeho pití, agresivitě a lhaní trpí, doporučuji osobně vyhledat nějakou poradenskou či psychoterapeutickou oporu. Jednak můžete najít konkrétní postupy a strategie, jak na Vašeho bratra, jednak potřebujete sami pohladit po duši a podpořit v nelehké situaci.

Doporučuji vyhledat například skupiny pro rodinné příslušníky a osoby blízké, kde Vám mohou odborníci poradit, co dělat. Zde pro pomoc mapa pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

Držím pěsti.
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 16 24 25 26 27 28 29 30 31 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky