Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 16 23 24 25 26 27 28 29 31 46 61 75 » Na konec
30.07.2019 - Matka alkoholička Dobrý den. Po smrti otce, jejího manžela, žije matka semnou a mými dětmi. Ale je alkoholička. A odmítá jakkoliv pomoc. Ani vyhrožování. Je v důchodu a občas si přivydělá. Žijeme v pronájmu, ale její spotřeba alkoholu a v cigaretách nám dělá dost velkou trhlinu v rozpočtu. Nevím už co dál a jsem zoufalá. Hlavně se od nás nechce hnout. Poraďte prosím, co s tím.
Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz, Vaše situace není jednoduchá.

V této chvíli myslete zejména na to, jak zajistit bezpečí a dobré podmínky pro život pro Vás a Vaši rodinu. Nechtějte zachránit matku, ona se musí zachránit sama, Vy zachraňte sebe a svoji rodinu. Jedině pokud budete odhodlaná prosazovat Vaše zájmy, můžete matce opravdu pomoct. A aby se matka chtěla změnit, musí pocítit, že to takhle dál nejde. V podstatě není možné užívání návykových látek u blízkých zabránit. Na co se však dá mít vliv je chování, dodržování pravidel a dohod. Můžete s ní promluvit o obavách, strachu, lítosti, pochybách nebo vzteku, které můžete cítit. Většinou nemá smysl obviňovat, vyhrožovat a dávat ultimáta, která se nedají dodržet. Najděte vhodný okamžik, zkuste své obavy co nejvíce konkretizovat a nabídněte jí pomoc. Buďte nekompromisní ohledně pití alkoholu, dohodněte se na sankcích za porušení stanovených podmínek.

Život s alkoholikem není snadný, danou situaci nemáte povinnost snášet - nemáte povinnost s ní bydlet. Té netoleranci vůči chování, které ohrožuje Vaše zdraví ale i samotný život, a zároveň vytrvalosti a ochotě být ji citově i fyzicky nablízku v těžkých chvílích, se říká "tvrdá láska" a velmi podrobně o ní píše např. terapeut Jan Jílek v knize Ze závislosti do nezávislosti (Spoluzávislí a nešťastní).
Podívejte se na našem webu na ostatní zodpovězené dotazy v rubrice alkohol - zjistíte, že Váš problém je velmi častý, a že lze vyřešit nebo alespoň najít úlevu.

V této chvíli jste to Vy, kdo potřebuje odbornou pomoc. Pokud se Vaše matka léčit nechce nebo svůj problém nepovažuje za vážný, zajděte Vy osobně do poradny či k psychologovi a proberte to s ním - společně přijdete na strategii, jak ji můžete pomoct tak, abyste se tím sama nenechala zničit.
U nás v ambulanci pořádáme každou středu v 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky, kde se dozvíte potřebné informace a situaci můžete detailněji probrat s kolegou.

Přeju hodně zdaru na této nelehké cestě,
Hodně sil

Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
30.07.2019 - kvartální alkoholik Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně manžela, který je kvartální alkoholik, tzn. jednou za čas 1-2 měsíce začne pít a pije 3-4 dny v kuse, schovává si lahve s vínem po bytě. Mám strach, že ztratí práci kvůli takovýmto excesům a také to neprospívá manželskému soužití ani dětem. Během posledního popíjení, jsem ho požádala, aby zašel do poradny se poradit jak to utlumit, ale odmítl, ale slíbil že pít přestane. Domluvili jsme se, že ani já alkohol pít nebudu (alkohol si dám jen příležitostně ve společnosti), abych podpořila jeho výdrž. Ráda bych se zeptala jak můžu dále jeho nepití podpořit, aby vydržel. Zatím nepil skoro 2 měsíce. Děkuji. HM
Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Vidím, že máte o manžela opravdovou starost. Partnerovi doporučuji navštívit odborníka (adiktologa, psychiatra) a pokusit se tak vyřešit důvody jeho pití. Pokud partner nebude chtít vyhledat pomoc (psychologickou, psychoterapeutickou či poradenskou), jste to vy, kdo ji potřebuje, zvláště pokud partner začne opět pít.
Co se týče rad, buďte nekompromisní ohledně pití, dohodněte se na sankcích za porušení stanovených podmínek. Ale nevyhrožujte ničím, co nedokážete splnit, pak to ztrácí smysl. Doporučuji Vám knihu Jana Jílka Ze závislosti do nezávislosti.

U nás v ambulanci pořádáme každou středu od 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky a osoby blízké, kde situaci můžete blíže probrat s kolegou. Jinak bych vám také navrhla návštěvu párové terapie.
Držím palce a přeji hodně vytrvalosti

Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 16 23 24 25 26 27 28 29 31 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky