Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 16 31 46 61 75 » Na konec
11.01.2022 - Syn 15 let. Užívá marihuanu Dobrý den prosím Vás o radu. Jako matka jsem už v koncích. Synovi je 15 let již byl dvakrát hospitalizován v PN Opava kde absolvoval detox. Ale nic mu to nedalo. Marihuanu užívá nadále a zjistili jsme,že užívá benzodiazepany. Které mi ukradl. Byl odvezen RZS a na druhý den propuštěn. Je agresivní, když mu nevyhovime. Dokonce napadl i manžela vyhrožoval, že nás všechny podřeže. Volali jsme PCR, syn utekl ven. Doma krade, nespí čeká až usnesení a šmejdí po bytě. Mám moc velký strach. Léčil se u psychiatra. Již jsem ho objednala k adiktologovi. Co mohu od lékaře očekávat? Pomůže to synovi? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,

Děkujeme moc za Vaši odvahu sdílet příběh. Vzhledem k tomu, kolik emocí je z Vaší výpovědi cítit, je důležité a doporučujeme, abyste vyhledala pomoc a podporu také sama pro sebe. Situace, ve které se nacházíte je velmi náročná a blízcí osob, které užívají návykové látky, často zapomínají na péči o sebe samé. Pokud navštívíte adiktologa, zřejmě toto stejné doporučení uslyšíte také od něj. Zejména

v dětské a adolescentní adiktologické péči je velmi důležitá spolupráce s rodinou a s celým systémem. Nelze jen očekávat, že se změní pouze dotyčný mladistvý uživatel.

S přáním pěkného dne, za adiktologickou ambulanci,
Kateřina Rokosová
31.12.2021 - Dítě krade Dobrý den,
mám 15 letého syna. Bohužel tráví denně na počítači či mobilu i 6 hodin a více. Zkoušeli jsme různá omezení, vysvětlování, jiné aktivity, ale vše dokáže obejít.
Před dvěma roky začal krást doma peníze. Trvalo než jsme na to přišli, ale přiznal se k 40 000Kč. Jakà je částka doopravdy nevím, protože často i když s ním mluvím a vše přizná, zjistím, že zase lhal.
Naštvala mě to a řekl jsem, že účty do kterých ty peníze narval mi odevzdá. Tak je schoval u kamaráda.
Teď jsme ve fázi, že jsem mu sebral mobil i počítač, protože jinak není ho možné v hraní omezit. I tak si ale cestu najde ( škola, kamarád atd).
Nevím co dál, syn má vše sebrané, doma musím schovávat jakoukoliv korunu do trezoru aby mě neokradl. Usmívá se na mě, jak mu nic nevadí, vše je super, všemu rozumí a za zády páří a krade dál.
Pokaždé, když je přistižen tak toho spíš naoko deset minut lituje a jedeme nanovo.
Psycholog řekl, že dokud on sám nebude chtít změnu, tak mu nepomůže.
Nevíte o něčem, co by nám pomohlo? Děkuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Považuji za důležité, že se snažíte hledat cestu, jak synovi čas u počítače strukturovat a obnovit ve vašem vztahu vzájemnou důvěru. Vaše situace není jednoduchá, ale určitě je řešitelná. Přijde mi důležité, abyste našel prostor, kde vy sám se můžete poradit a sejmul ze sebe "tíhu" řešení. V Plzni se můžete obrátit třeba na Adiktologický ultidisciplinární tým v rámci Spolku Ulice, který nabízí poradenství právě pro rodinné příslušníky (ulice-plzen.com). Dále také lze kontaktovat ambulanci pro nelátkové závislosti CPPT v Plzni, kteří nabízejí odborné adiktologické poradenství pro rodinné příslušníky (CPPT - AMBULANCE PRO NELÁTKOVÉ ZÁVISLOSTI).

Přeji hodně sil a trpělivosti.
Zuzana Pavelcová
Na začátek « 1 2 3 4 5 16 31 46 61 75 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky