Pro osoby blízké
Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
- 27.05.2020 - Alkohol Dobrý den, žiju se svou maminkou a nevlastním otcem, který mě vychovával téměř od malinka a má s mou maminkou syna(nevlastní bratr). Nikdy neměl problém s pitím alkoholu. Poslední tři roky ale pije intenzivně tvrdý alkohol. Každý den má minimálně 1,5promile , třikrát týdně až nad 2,5 promile. Každý den kromě víkendu chodí ráno do práce a když se vrátí odpoledne začíná pít. Pracuje ve své garáži a postupně pije a pije tvrdý alkohol. K tomu ho zapíjí pivem. Tak je to každý den a víkendy jsou ještě horší. Po alkoholu je nezodpovědný , občas má dobrou a občas rýpavou náladu. Bez pití je vzteklý, agresivní na ostatní (ale nikoho by neuhodil) a většinou ten čas raději prospí. Nevím na koho se obrátit. Maminka i já jsme z toho nešťastné a i ostatní názory lidi nám potvrdili že se jedna o závislost. Do léčebny dam nepůjde ale po nátlaku by šel. Poraďte prosím co s tím ? Koho mám kontaktovat a jak ho z toho vyléčit ?
-
Dobrý den,
je mi líto nejen to, že musíte řešit takový problém, ale navíc ještě přebíráte tuto zodpovědnost za svou maminku. Velmi pravděpodobně se skutečně jedná o závislost na alkoholu, ačkoliv tuto diagnózu lze potvrdit pouze psychiatrickým nebo adiktologickým vyšetřením. Závislost je nemoc, která má velmi komplikovaný průběh a postižený si jen obtížně připouští, že jí trpí. Aby si svůj problém Váš nevlastní otec plně uvědomil, je třeba aby následky svého chování pocítil. Vaše maminka by s ním měla mluvit o tom, že vám jeho chování vadí, že máte strach (o jeho i své zdraví, o jeho fungování v práci i v rodině...). Pokud to nebude stačit k tomu, aby uvažoval o změně, je třeba přistoupit k tvrdší taktice - nastavení podmínek a pravidel, za jakých s ním zůstanete, netolerování pití alkoholu či opilosti, a případné přistoupení k činu v případě, že pravidla poruší. Toto všechno by ale měla být starost Vaší maminky. Než přistoupíte k nějakým opatřením, doporučil bych ještě se zajít osobně poradit do adiktologické ambulance. Pokud se potom podaří otce dostat do léčby, ať už ambulantní nebo pobytové, podporujte ho podle doporučení jeho terapeutů, zejména mu vytvořte doma bezpečné prostředí bez alkoholu.
Doporučuji ambulanci Drog-out http://www.terapiezavislosti.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=122&Itemid=2495
Držím palce a přeju pevné nervy Vám i mamince,
Jarda Vacek
-
26.05.2020 - Alkohol - konzultace
Dobrý den, obracím se na Vás se žádosti o radu, jakým způsobem komunikovat s osobou, která měla problém s alkoholem, na co si dávat pozor, jak moc té osobě důvěřovat....
Popis naší situace: S přítelem jsme 13 let, bydlíme spolu v RD, oba máme dobrou práci, žádné dluhy, děti zatím nemáme, ale plánovali jsme založení rodiny. Bohužel jsem zjistila, že přítel potají pil. Ze začátku dle jeho slov jen tak po náročném dni, pak pro pocit pohody o víkendu, ale zklouzlo to až do do fáze, kdy pil i ve všední den a už ráno si musel lahev koupit s sebou do práce. Přitom normálně fungoval, proto jsem si ničeho vůbec nevšimla kromě zdravotních problému. Ty jsem si ale nespojovala vůbec s alkoholem :-( Přítelovy zdravotní problémy se začaly zhoršovat a skončil na JIP. Prodělal delirium tremens, cirhoza jater. Po 14 dnech na JIP, přesun na interní oddělení, kde je dodnes. Zatím nám povolili jen první 2 víkendy na propustku domů. S přítelem jsem měla možnost si promluvit o tom, co bylo, jak se to stalo...Nechci na něj ale nijak moc tlačit. Svěřil se mi ve stručnosti s tím, jak to začalo, že se pak chtěl někomu svěřit, ale nevěděl komu, že chtěl sám přestat, ale už to nešlo, že se přede mnou za svůj problém styděl a proto to přede mnou tajil za každou cenu. Svůj problém si uvědomil až v nemocnici po tom, co prodělal delirium. Teď ví, že mohl zemřít a že ještě stále nemá vyhráno (v jeho případě se bude řešit transplantace). Ale chce bojovat a alkohol už nechce ani vidět - uvědomil si, kam až ho jeho blbost dostala, že mě mohl ztratit a že ho to mohlo zabít! Uvědomuje si, že mi tím ublížil a jaký strach a stres teď prožívám. Nejen já, ale i celá naše rodina. Každopádně, teď jsme ve fázi, kdy možná přítele zanedlouho propustí z nemocnice do domácího ošetřování - za pravidelných kontrol u praktického lékaře, gastro atd. Pokud to půjde, souhlasí přítel i s ambulantní léčbou (ústavní léčbu nevím, jestli by jeho zdravotní stav dovolil). Můj dotaz zní: jak moc můžu příteli důvěřovat, že si vše opravdu tak uvědomil a na alkohol už kašle? Věřím tomu, že to čím si za poslední 2 měsíce v nemocnici prošel, mu dalo pěknou lekci. Ale pořád ve mě hlodá malý červíček pochybnosti nebo možná opatrnosti. A jak s ním komunikovat - podle mě nemá cenu se šťourat v minulosti a proč a jak a že mi lhal nebo mu vyčítat, že jsme plánovali rodinu, přitom věděl, že pije....udělala jsem za tím tlustou čáru. Dala jsem mu druhou šanci. Vím, že si ji zaslouží a jsem připravena teď bojovat s ním a za každou cenu mu být podporou. Ale současně jsem mu řekla, že tohle už nikdy nechci znovu zažít a jestli ještě jednou uklouzne, nejenže to budu řešit ukončením vztahu, ale taky by to jeho játra už nezvládla. Udělala jsem správně? Případně, jak k tomu má přistupovat moje a přítelova rodina? O problému samozřejmě všichni ví. Mají dělat, jakože nic? Dle mého názoru se zbytečně nevyptávat, ale důležité je vyjádření jejich podpory, že ano? Děkuji za Vaši radu. Budu za ni moc vděčná. -
Dobrý den,
Ve vašem životě máte samozřejmě složitou fázi a je velmi dobré, že jste se rozhodli nás kontaktovat.
Cirhóza jater a delirium je samozřejmě velmi závažný stav, proto péče a podpora vašeho partnera mu může pomoci pro zlepšení jeho stavu.
Skutečnost, že váš partner si uvědomil rozsah problému a že chápe, k čemu jeho závislost může vést, již umožňuje začít pracovat s jeho návykovým chováním a zahájit léčbu. Povědomí o problému je prvním krokem k uzdravení. Samozřejmě, můžete ho podpořit, být s ním, ale nejdůležitější věc stejně záleží na něm.
Z lásky k vašemu partnerovi byste měli mít pevný postoj a považovat závislé chování svého partnera za vážnou překážku ve vašem vztahu. Důležité je si pro sebe jasně stanovit, jaké máte hranice, za které již nemůžete ve vztahu jít.
Doporučuji Vám využít odborné podpory - obraťte se na adiktlogickou ambulanci dostupnou ve vašem okolí. Tam získáte i podporu pro sebe samotnou, protože žít se závislým či mít závislého v rodině, to je situaci stejně nelehká, jako sám závislostí trpět.
Na Mapě pomoci najdete ambulance, které se zaměřují na léčbu závislostí.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=8&d=&c=#result