Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Položit dotaz

Na začátek « 1 11 12 13 14 15 16 17 29 43 57 70 » Na konec
22.12.2019 - Otec alkoholik Dobrý den, můj nevlastní otec je těžký alkoholik. Pije už odjakživa, ale dřív to bylo jedno pivo týdně. Před zhruba sedmi lety to vygradovalo na několik piv denně a posléze i tvrdý alkohol. Tato situace nastala hned jak mamka nastoupila do práce po mateřské dovolené. Díky alkoholu pišel o všechno a nyní je v podstatě na samém dně.
Mamka se sním rozvedla,bráchu má ve své péči a vystěhovala ho. Takže otec teď žije sám v pronajatém domě, ale v podstatě přežívá jen v garáži, kde jen sedí v gauči a pije. Kdykoliv za ním přijdu, vidím okolo poházené plechovky nebo lahve od piva. Lahve od tvrdého alkoholu háže rovnou do popelnice (párkrát jsem tam několik lahví našla, jezdím mu tam občas trošku uklidit).
Dvakrát přišel o ŘP, vyhodili ho z jeho milovaného zaměstnání, protože tam chlapům kradl peníze, ačkoliv to byli jeho kamarádi (píšu byli protože o všechny přátele přišel kvůli změně chování). Jeho syn, tedy můj bratr k němu má úplnou averzi. Moje mamka pokaždé když s ním mluví mu jen vynadá, že vše zničil a že kašle na svého jediného syna (je to sice pravda, ale myslím si, že ho to jen potápí). Jednou se mě pokusil ve svém podnapilém stavu sexuálně zneužít, ale i přesto jsem nad ním jako jediná nezlomila hůl.
Chci mu pomoci, ale nevím jak. Jakoukoliv pomoc odmítá. Prý je v pořádku, ale jsou dny kdy mi zavolá uprostřed noci a pláče nebo je nešťastný a omlouvá se za vše co se stalo. Jsem z toho nešťastná, ale nenechávám na sobě noc znát a snažím se ho povzbudit (všechno bude v pořádku, nech mě ti pomoci, spolu to zvládneme, jsem tu pro tebe táto, nikdo o tom nemusí vědět, chápu to atd. ) Ale druhý den, když se probere ze svého stavu neštěstí vzpamatuje a dělá, že je vše OK. Co pro něj mohu udělat? Fakt ho z toho chci vytáhnout je to super chlap a zaslouží si nový start.
Děkuji za radu.
Dobrý den,
zcela se s Vámi ztotožňuji v tom, že pokud Váš nevlastní otec nepřestane pít, je jeho život v bezprostředním ohrožení. Aby léčba měla smysl, musí Váš otec chtít. Proto mu jeho pití netolerujte, excesy neomlouvejte, neusnadňujte mu to. Řekněte mu, že o něj máte strach, že vás samotné to trápí a že mu chcete pomoct. Buďte na něj ale tvrdí - jeho samotného máte rádi, ale vadí vám jeho pití. Je důležité, abyste jako rodina drželi pohromadě, a domluvili se na tom, jak se k němu budete chovat. Myslím, že to, že se za své pití stydí, volá vám a je mu to líto, je dobrý základ pro snahu s tím něco udělat.
Pokud by Váš tatínek nechtěl vyhledat odbornou pomoc, obraťte se na ni přímo Vy osobně, mohou Vám poradit, jakou ve Vaší specifické situaci zvolit strategii, abyste mohli tatínkovi pomoci.
Ambulanci najdete na mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=12#result
S přáním dobrého konce nelehké cesty
Kateřina Rokosová
29.11.2019 - Konspirační teorie Dobrý den, mám strach o svého příbuzného. Věří v nějaký nadpřirozený smysl života díky konspiračním teroiíím na internetu. Nemyslím, že má závislost na internetu, jen tam získal nějaké informace, díky kterým se mu asi lépe žije. Už to trvá dva roky. Ze začátku to byly sem tam nějaká videa na Youtube, nějaké obrázky, ale normálně se s námi o tom bavil - tím myslím, že docházelo k diskuzi, dialogu. Pak se to stupňovalo tak, že už nechtěl slyšet naše argumenty a že my vlastně nic nevidíme a ať otevřeme oči. Že vyměnili slunce, že žijeme ve středu země, že na světě vládnou elity a že jsou to vlastně reptiliáni, nějací ještěři, co nás tady ovládají. Že jsou židé s velkým ž a s malým ž a že to je ta nejdůležitější věc na světě, s jakým ž ten žid je. Celá historie je lež, jakože po těch dvou letech už stihl napadnout a změnit všechno v historii. Už neprobíhá dialog, už je to jen monolog a když chcete být racionální, tak pro něj to jen znamená, že nejste ještě na té jeho úrovni, ale nebojte se, to přijde, musíte tomu jen naslouchat ;) Jsou to velmi závažné věci a my jsme doufali, že ho to nějak pustí samo, protože už třikrát opustil zemi na týden, protože měla přijít Velká voda a měla spláchnout celou střední Evropu, ale že Tatry prej budou v pohodě. Tak vzal děti a odjel s něma do Tater. A pak když se vrátil, tak že to je dobře, že to teda udělají asi později a že to je pro nás přece jenom dobře. No prostě masakr. A tohle jsou velmi hrubé střípky z našich ,,konverzací".
Co v takovém případě dělat? Jako on určitě sám vůbec neví a podle mě už mu to nikdy nedojde, že potřebuje pomoct. Tak jak to udělat? Jak mu pomoct? On věří každý fotce upravený ve fotoshopu. Každému nekvalitnímu zrnitému videu z roku 2000. Každému hoaxu, co mu přijde na e-mail. Poslední dobou začal říkat, že nepotřebuje přece školu, nikdo z nás, on studoval teď dva roky na Youtube, říkal. Že tam je celá pravda. S tím se nedá bojovat.

Dostala jsem tip, že právě adiktologie by se mohla tímto zabývat. Co to je vlastně za závislost? Nebo to není závislost?

Omlouvám se za ztrátu úrovně češtiny, ale jinak se to popsat nedá, ty jeho bláboly.

Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den,
musí to být opravdu těžká situace u Vás v rodině, chápu Vaše obavy a je dobré, že situaci chcete řešit. Chování Vašeho příbuzného má vliv na jeho rozhodování a vyjadřování, čehož si blízké okolí všímá. Nelze zde s největší pravděpodobností mluvit o závislosti jako takové, ale spíše jak se člověk, konkrétně Váš příbuzný, vlivem různých i mylných informací projevuje, zároveň se může jednat o závažnou psychiatrickou diagnózu, která vyžaduje návštěvu odborného zařízení. Váš příbuzný nemá nadhled, i když mu to v rodině všichni říkáte. Je těžké ho přesvědčit, že dle Vás říká nesmysly. Co ale můžete udělat, tak je promluvit si s ním o obavách, pochybách či strachu, které z jeho chování můžete cítit. Následně mu můžete nabídnout pomoc. Samozřejmě je velmi pravděpodobné, že nebude chtít pomoc vyhledat. Z Vašeho popisu jsem pochopila, že má příbuzný děti. Bydlí s nimi sám nebo má i partnerku? Jak ona nahlíží na tento problém? Není to právě ona, kdo potřebuje odbornou pomoc? Pokud Váš příbuzný své chování nepovažuje za zvláštní, doporučte jeho blízké rodině, aby zašla k psychologovi a probrala s ním tento problém. Společně se pak můžete zamyslet nad možným řešením, jak na tento problém nahlížet, jak mu pomoct, aby jeho chováním netrpěla i blízká rodina. Zde na mapě pomoci naleznete kontakty:https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
V případě ohrožení života jeho či jeho dětí, blízkých, doporučujeme volat záchrannou službu.
Doufám, že Vám tato odpověď pomůže, držím palce.
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová a Eliška Deckertová
Na začátek « 1 11 12 13 14 15 16 17 29 43 57 70 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky