Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 15 29 43 57 70 » Na konec
20.07.2021 - Bily prášek Dobry den,nasla jsem u syna maly sáček asi 1x0,5cm,
ne v plastu,vypada to na prodysnou látku,je silné cítit mentolem.
Obsah je jemný prášek.
Syn trpí bulimii,velmi výbušny a naladovy.
Moc kontrolována ,ok
Dekuji Monika Ozgurova
Uz delší dobu mam podezření .
Dobrý den,
Děkujeme Vám za Váš příspěvek. Pokud by Vás zajímal obsah synova sáčku, není bohužel možné z takového popisu dělat relevantní závěry. Proto bych Vás odkázal na toxikologický ústav či jiné pracoviště, které dělá chemickou analýzu látek. Zároveň čtu Vaše znepokojení ohledně synova psychického stavu a možného onemocnění. Tento aspekt bych rozhodně nepodceňoval a doporučoval bych minimálně osobní konzultaci nebo péči psychiatra. Poruchami příjmu potravy se zabývají na příklad kolegové z centra Anabell nebo kolegové z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
S přáním pěkného dne,
Tomáš Jandáč
14.07.2021 - Závislost na alkoholu a psychická porucha/nemoc Dobrý den,
Můj syn je závislý na alkoholu, pravděpodobně zkouší i drogy (marihuanu). Je mu 33 let.
Před šesti lety se začal povahově měnit, začal dělat věci, které ohrožují jeho sociální situaci, například dává výpověď v práci, i když nemá jinou práci nalezenou, nepracuje, dělá dluhy na zdravotním pojištění a tak podobně. V posledních letech už přichází o práci tak, že s ním ukončuje pracovní poměr sám zaměstnavatel.
Ve stejnou dobu před těmi šesti lety začal i nadměrně pít alkohol. Vypozorovali jsme s manželem, že na jaře a v létě je jeho pití a jeho chování divočejší, na podzim a v zimě pije trochu méně, ale je zasmušilejší.
Pod vlivem alkoholu a i v kocovině nám vyčítá všechny křivdy, které jsme na něm údajně jako rodina napáchali, je podezřívavý, vyhrožuje nám zabitím, má záchvaty vzteku, překotně mluví nebo stále mluví (o minulosti), občas ztrácí podle mého názoru i kontakt s realitou.
Syn s námi nebydlí, pracoval v uplynulých letech také několik měsíců v zahraničí.
Bohužel mi dlouho trvalo, než jsem začala mít podezření, že trpí nějakou duševní poruchou či nemocí.
Domluvili jsme se se synem a s jeho souhlasem jsem ho objednala na psychiatrii.
Byl tam poprvé před rokem, paní doktorka řekla, že bipolární afektivní porucha to není, že je to hraniční porucha a že dokud je závislý na alkoholu, nemůže mu dát žádné léky na uklidnění. Nevím, jak pravidelně k paní doktorce docházel, spíš asi nedocházel. Při poslední nedávné návštěvě mu paní doktorka řekla, že jeho diagnóza není hraniční porucha, ale alkoholismus, a dala mu kontakt na protialkoholní léčebnu, kam se má objednat.
Syn tvrdí, že žádným institucím nedůvěřuje, léčit že se nepůjde, že je jenom trochu ADHD a že s tím se dá žít.
Vzhledem k jeho duševnímu stavu a nadměrné konzumaci alkoholu je opět bez práce a pravděpodobně brzy přijde o bydlení i o zbytek přátel.
Nechci zpochybňovat diagnózu paní doktorky, syn určitě je alkoholik, ale moje podezření na ještě i jinou duševní poruchu či nemoc stále trvá. Syn se opravdu chová "bláznivě" a není s ním "rozumná řeč".
Strašně moc mu s manželem chceme pomoci, podle mě jeho současný duševní stav v podstatě neumožňuje chození do práce a jeho šílená konzumace alkoholu všechno dělá ještě mnohem mnohem horší, hlavně ty jeho výkyvy nálad a záchvaty vzteku.
Mohli byste mi, prosím, poradit, co máme dělat?
Děkuji.
Lenka
Dobrý den,

opravdu se může jednat o kombinaci závislosti na alkoholu s jiným duševním onemocněním. Například zmiňovaná hraniční porucha je velmi častou diagnózou u závislostí. Píšete, že Vašemu synovi je 33 let, to znamená, že je dospělý a pokud se on sám nerozhodne, že se svou situací chce něco dělat, tak Vy ho těžko donutíte. Nedůvěra v instituce je také bohužel velmi častou překážkou k tomu začít měnit svůj životní styl. Každopádně neztrácejte naději a synovi buďte oporou. Vytipujte vhodnou situaci a nabídněte mu pomoc s telefonováním do zařízení nebo doprovod. Níže Vám zasílám Mapu pomoci, kde můžete vyhledat jakékoliv zařízení dle Vašich preferencí. https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

S pozdravem

Iva Knížková
Na začátek « 1 2 3 4 15 29 43 57 70 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky