Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 16 31 46 61 72 » Na konec
12.12.2021 - Manželka alkoholička Dobrý den,
chtěla bych poradit - kamarád má manželku alkoholicku. Kvůli alkoholu přišla o jednu práci, nedali jí to do záznamu, pak před pár měsíci o papíry a dnes ji na hodinu vyhodili poté, co v práci nadýchala a ještě to bude mít v záznamu. Žena pořád vidí všechno špatné na manželovi a svůj problém si nechce připustit. Mají čtyři děti a ztráta příjmu pro ně může mít existenční dopad. Kamarád je bezradný a neví, co má dělat... Jelikož dělá na směny, neumí si ani představit, že by manželka nastoupila na léčení, protože neví, jak by to sám s dětmi zvládl... Můžete mi poradit, jak mu mám pomocí? Kam by se měl obrátit? Bydlí kousek od Vrchlabí.

Děkuji.
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz. Situace Vašeho kamaráda není jednoduchá. Doporučuji, aby problémy manželky nepřehlížel, začal jednat a zmírnil tak negativní dopady na rodinu. Doporučte mu, aby manželce popsal své obavy o dopadech jejího pití na osud celé rodiny, pokud možno bez výčitek nebo výhružek. Pomáhá přímo sdělit možnosti řešení, které on sám bude považovat za smysluplné.

Pokud není možná dlouhodobější ústavní péče, lze využít krátkodobější pobyt na detoxifikační jednotce (seznam najdete zde https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ ). Další formou péče jsou denní stacionáře, kde lze docházet na terapeutický program trvající určitou dobu, program probíhá obvykle v pracovních dnech. Další formou je péče ambulantní, zde bych doporučila nalézt adiktologickou ambulanci v místě bydliště a obrátit se na pomoc přímo tam (Mapa pomoci - drogy-info.cz).

Může se stát, že manželka bude i nadále odmítat podstoupit odbornou péči a své potíže s alkoholem bagatelizovat. V tom případě je možné se dohodnout na koalici v rámci širší rodiny, pokud je taková pomoc od širší rodiny možná. Existují také skupiny pro rodinné příslušníky závislých, kde je možné v této situaci najít úlevu a přijít na další možná řešení.

Přeji hodně sil,
za adiktologickou ambulanci, Zuzana Pavelcová
14.11.2021 - Oba rodiče - alkohol Dobrý den, oba moji rodiče mají již v řádu let potíže s vyšší konzumací alkoholu. Od chvíle kdy jsem si toho všimla (před 5 lety cca) se o tom s nimi bavím čas od času. Otec alespoň přizná nadměrné pití a nezatajuje ho, nicméně má pocit, že to není problém (“jaterní testy mám v pořádku”). S matkou je to horší, bavily jsme se o tom intenzivněji, je vidět, že ví, že to nedokáže ovládat. Taky ví, že to není v pořádku a proto přede mnou pije především tajně (ale mám přehled o mizení množství alkoholu v domě). Taky mám informace od jejich přátel, kteří si přemíry pití všimli. Rodiče pijí jen večer (alespoň myslím/doufám), ale v obrovském množství, které o víkendu ještě nejspíš vzrůstá (oba usínají jen díky své opilosti. Matka navíc začíná mít změny v chování (lítostivá, slovně útočná, vyčítavá, zlá) - z podobny nejmilejšího s nejsrdečnějšího člověka na světě je to obrovský skok. Je mi přes 30, s rodiči nežiji, respektuji jejich životní volby, ale v tomto případě to už je za hranicí strachu o jejich život (a zároveň se mi s nimi přestává chtít stýkat, natož jim svěřovat děti). Máte, prosím, nějakou radu jak postupovat (s respektem, ale naléhavostí)? Běžné narážky a žádosti ať se starají o své zdraví a tolik nepijí jsou bez úspěchu už léta.
Moc děkuji.
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Chápu naléhavost Vaší situace i to, že máte o své rodiče strach. Bohužel i v tomto případě však platí, že kdo si nechce nechat pomoci, tomu pomoci nelze. Každopádně je dobré, že s rodiči o jejich pití hovoříte. Rozhodně Vás v tomto podporuji a pokračujte v tom. Bylo by dobré s nimi otevřeně hovořit o Vaší nevoli k nim jezdit nebo posílat své děti, možná by na to mohli alespoň trochu slyšet. Píšete, že se Vaše matka mění i povahově, rozhodně se jí to nebojte říct. Každopádně je taky dobré navrhnout konkrétní řešení. Vysvětlete jim, jaké jsou možnosti léčby, že lze docházet do nějakého zařízení ambulantně, ne být někde „zavřený“. Nabídněte jim také pomoc s hledáním, objednáváním se nebo přímo doprovodem do daného zařízení. Přeji mnoho štěstí a trpělivosti.
Níže Vám zasílám Mapu pomoci, kde budete moci vyhledat vhodné zařízení. https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
S pozdravem
Iva Knížková
Na začátek « 1 2 3 4 16 31 46 61 72 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky