Pro osoby blízké

Zodpovědné dotazy položené osobami blízkými a rodinými příslušníky.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 15 29 43 57 67 » Na konec
08.04.2021 - Otec alkoholik Dobrý den. Můj otec má diagnostikovanou bipolární poruchu a alkoholismus, má invalidní důchod tudíž je každý den doma. Nic nedělá, celý den jen čeká až prijde moje máma z práce. p
Prošli jsme si s ním už hodně nepříjemnými situacemi, přišli jsme o rodinný dům, zázemí, důvěru. Naše situace je těžká, vzhledem k tomu, že táta odmítá terapii. Chodí sice jednou měsíčně ke své adiktolozce a psychiatricce, nicméně žádná cílená terapie na jeho alkoholismus se nekoná. Poslední 3 roky pravidelně jednou za půl roku nebo i míň příležitostně pije, ale vždy si to obhájí tím, že je alkoholik a že ti zkrátka někdy pijí a že je to normální. Za poslední 3 týdny už se napil podruhé, co víme, já si osobně myslím, že pije víc, ale nepřizná to. Moje matka už to bohužel vzdala a k žádné změně ho nepřesvědčuje, smířila se s tím, co jí říká, že to takhle už bude napořád a že se někdy napije.
Já sama s alkoholismem ani bipolární poruchou osobní zkušenost nemám, tudíž nevím, jak přesně tyto dvě poruchy na člověka dopadají, ale přijde mi, že s dobrou terapií, nebo alespoň s nějakou terapií, by se jeho relapsy mohli alespoň zlepšit a hlavně by to prospělo celé naší rodině. Mám dva bratry, oba to s ním už vzdali, nevěří mu. Já se pořád snažím chápat, že je nemocný, ale on se vůbec nesnaží, aby se jeho situace zlepšila a to ani s alkoholismem, ani s bipolární poruchou. Bere hodně druhů léků na zmíněnou bipolární poruchu, i díky tomu o něho mám strach, když tak často pije. Nevím si rady, jak ho namotivovat, jak se k němu chovat. On spoléhá na to, že tu pro něho pořád budu, ale já už mám svou rodinu a upřímně to nezvládám. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz a sdílení Vaší situace, která je pro Vás zajisté náročná a vyčerpávající. Skvělou zprávou je, že Váš otec dostává odbornou péči a dochází za svou adiktoložkou a psychiatričkou. S nimi pravděpodobně pracuje na stabilizaci jeho stavu, ať už se to týká bipolární poruchy nebo závislosti na alkoholu.
Pokud máte pocit, že je tato péče nedostačující, navrhuji si s ním o tom promluvit. Sdělte mu, že máte pocit, že poslední dobou pije častěji a máte o něj strach vzhledem k lékům, které užívá. Určitě by bylo dobré si s ním promluvit o tom, jestli je se svým adiktologem a psychiatrem spokojený a popřípadě společně najít nějaké alternativy. Pochopila jsem, že byste chtěla, aby podstupovat intenzivnější psychoterapii. To je pochopitelné a i tento Váš pocit by bylo dobré sdílet s Vaším otcem, který toto téma následně může probrat se svým lékařem nebo adiktologem.
Cítím potřebu zmínit, že průběh léčby si vždy nakonec zvolí pacient sám. Vy mu můžete pomoci tak, že ho budete v této léčbě podporovat a sdílet s ním Vaše postřehy a poznatky.
Pokud byste chtěla probrat svoje zkušenosti a pocity spojené se závislostí Vašeho otce, přiložím Vám odkaz na poradnu pro rodinné příslušníky, kde byste dostala větší prostor pro ujasnění si, jak se k Vašemu otci chovat.
http://www.sananim.cz/o-nas-1/poradna-pro-rodice-ppr.html

S pozdravem

Denisa Vajdlová
23.03.2021 - Otec alkoholik Dobrý den, otec je alkoholikem 15 let. Po rozvodu s mojí matkou a následném přestěhování se na byt, kde žije už cca 5 let sám, se mu stav zhoršil. Je cizinec a česky se nedomluví, a tak nemá žádné socialní kontakty, až na mě. V roce 2019 měl vážné zdravotní komplikace, kdy přestal úplně jíst a několikrát omdlel. V té době jsem pociťovala mírnou bezmoc, komunikovala jsem s jeho Dr. a snažila jsem se mu zařídit léčbu. Nebyla jsem úspěšná, protože léčba v ČR probíhá pouze v češtině a na léčbu v zahraničí jsem neměla finance. Protože je to můj otec, tak jsem se na něj nevykašlala, ač se to nabízelo. Psychicky mě to vyčerpávalo a připadala jsem si na pokraji sil, až na mého přítele jsem jinou podporu neměla. V tomto roce 2019 byl hospitalizován se zlomeninami žeber a díky bohu za to, protože v nemocnici vystřízlivěl a nabyl síly. Naivně jsem doufala, že se změní, protože po jeho pobytu v nemocnici vydržel 1 rok abstinovat a pravidelně docházel k praktickému lékaři i psychiatrovi. V roce 2020 začal znovu pít a dodnes se tak děje v měsíčních cyklech - pije - jedu za ním - seberu mu alkohol, peníze - přestane pít - je mu špatně - zotaví se, funguje normálně - začne pít.
Chtěla bych se zeptat, zda je nějaká šance, že se změní, a poprosit Vás o radu.
Cítím se bezvýchodně a jako hlupák, protože mám pocit, že využívá mé dobroty. Hodně mě to ovlivnilo a mám pocit, že kvůli němu nemůžu žít normální život.
Děkuji a přeji všem pevné zdraví - fyzické i psychické.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Nepíšete, jakým jazykem otec mluví. Fungují i psychologové, kteří mluví cizími jazyky, jedná se však o soukromé zařízení s přímými platbami. Většina z těchto odborníků v současné době nabízejí online konzultace.

Teoreticky šance na změnu existuje vždy, ze zkušenosti se závislými je to však málo pravděpodobné. Typicky potřebují nějaký náraz, změnu, něco, co je donutí změnit dosavadní chování (zdravotní stav, změna v rodině, úraz...). Můžete ho pro abstinenci povzbuzovat, zásadní je zde důslednost. Všechny hranice, které nastavíte, musíte být schopni dodržet. Jejich nedodržování a neplnění výhrůžek vede jen k prohlubování závislostního chování.
Vřele Vám doporučuji vyhledat péči především pro sebe. Píšete, jak je to náročné, proto neváhejte a kontaktujte psychologa/psychoterapeuta. Vaše stabilita je nutná pro Váš život, pro podporu otce, i v případě, že se rozhodnete ho dále nepodporovat.
Držím palce a přeji hodně sil,
za adiktologickou ambulanci Lada Broklová.
Na začátek « 1 2 3 4 15 29 43 57 67 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky