Prokrastinace (chorobné odkládání)

Zodpovědné dotazy týkající se tématu prokrastinace.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

02.06.2017 - Prokrastinace při učení Dobrý den, studuji poslední ročník magisterského studia na vysoké škole. Už dříve jsem měla problémy s odkládáním učení na zkoušky, ale vždy jsem se nějakým způsobem k učení dostala a překonala jsem se. V poslední době se ale k učení nemohu vůbec dostat. Raději se podívám na oblíbený seriál, či vypomůžu doma nebo na zahrádce. Snažím se si učení naplánovat na jednotlivé dny, ale tento plán nikdy nedodržím, čímž se mi učení nakupí na poslední den před zkouškou a tu si tedy nakonec odložím. Tímto způsobem probíhají všechny mé zkoušky. Už začínám být docela zoufalá a nevím, jak s tímto problémem bojovat. Za jakékoliv rady budu velice vděčná.
Dobrý den,
jakákoliv rada je zbytečná, pokud se podle ní nebudete chovat. Na našich stránkách najdete velké množství tipů, jak odkládání překonat, stejně tak i v mnoha knihách. Pokud Vám to nejde samotné, zkuste vyhledat nějakého terapeuta či kouče, který Vám pomůže si udělat jasno ve Vaši prioritách a provede Vás nejtěžším obdobím. Stejně tak, jako Vám žádný chirurg prokrastinaci nevyoperuje, ani terapeut nebo kouč Vás zázračně nevyléčí, jste to jedině Vy, Vaše rozhodnost, vytrvalost, důslednost a píle, které Vám mohou pomoci. A připojím ještě jeden tradovaný citát: "Nejjistější místo, kde naleznete pomocnou ruku, je na konci Vašeho ramene."
Hodně zdaru v dokončení studia i v dalších cílech, které si v budoucnu stanovíte.
Jarda Vacek
01.06.2017 - prokrestinace Dobrý den, můj problém v tom, že v práci své úkoly zvládám celkem bez problémů. Ale jakmile přijdu domů, je situace úplně jiná. Pokud jsem měla partnera, bylo všechno v pořádku. Dokonce mě bavilo uklízet, vařit ...Před několika lety můj partner odešel a já si jsem začala být k domácím povinnostem lhostejná.Dnes jsem na tom tak, že odsunuji jakoukoli domácí práci včetně úklidu nashromážděného "bordelu" hodinu po hodině a následně den
po dni s tím, že musím dělat něco jiného. Před časem jsem se dověděla, že je snad možné tuhle moji apatii nějak
léčit. Mohli byste mi prosím doporučit nějakého lékaře v Brně? Hledala jsem na internetu, ale bohužel marně.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Je dobře, že se nad svým problémem zamýšlíte a hledáte možnosti pomoci. Doporučila bych Vám vyhledání psychoterapeuta, se kterým se můžete na situaci podívat soustavněji. Lze je nalézt například na této stránce: http://www.psychoterapeuti.cz/index.php?option=com_sobi2&Itemid=42
Pokud byste si nemohla dovolit sezení platit, je možné se také podívat na stránky Vaší zdravotní pojišťovny, kde jsou psychoterapeuti, kteří mají smlouvu a jsou tudíž hrazení ze zdravotního pojištění. Předem se můžete podívat i na jejich hodnocení na internetu.
S pozdravem
Lenka Richterová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky