Prokrastinace (chorobné odkládání)

Zodpovědné dotazy týkající se tématu prokrastinace.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

20.06.2017 - Prokrastinace Dobrý den, je mi 24 let a vždy jsem prokrastinovala. Už od první třídy na základní škole. Teď moje prokrastinace dosáhla tu největší a nejťežší úroveň. (V testu těžký stupeň prokratinace). Jsem na VŠ teprve 1 rok (prědtým jsem studovala cosi jiné), a mám problém učit se na zkoušky. Nejenže si je odkládam na nejposlednejší možní termín, ale už se ani nedokážu přinutiť učit na první řádny termín zkoušky.... (protože vím že to pude pak opravit). Velice mě to trápi... :( předtým jsem alespoň dokázala máknout den, dva před zkouškou a teď ani to ne. Muj pocit nálehavosti jaksi mizí a nepociťuji takú nutnosť učiť se. (Studium jsem si vybrala sama a jsem spokojená jenže nikomu se nechce učit nezáživné věci které tu a tam patří ke studiu.) Dnes jsem psala test na 1. opravném termínu a ani na nej jsem se nedokázala přinutiť učit. Nevíte o někom kdo úspešně porazil prokrastinaci? Na netu je plno rad ale nefungují u mě. A psychologum moc nevěrím (měla jsem s nimi špatné zkušenosti). Pomohli by mi skutečne efektívní rady od nehoko kto si prošel tým samým co já. Dekuji za možnou odpověd.
Dobrý den,
jakákoliv rada je zbytečná, pokud se podle ní nebudete chovat. Na našich stránkách najdete velké množství tipů, jak odkládání překonat (https://poradna.adiktologie.cz/article/clanky-o-tematu-2/jak-s-prokrastinaci-bojovat/), stejně tak i v mnoha knihách (např. Konec prokrastinace). Pokud Vám to nejde samotné, zkuste vyhledat nějakého terapeuta či kouče, který Vám pomůže si udělat jasno ve Vaši prioritách a provede Vás nejtěžším obdobím. Psychologové a terapeuti rozhodně nejsou všichni stejní, ačkoliv má jejich snažení stejný cíl (ulevit od problémů, pomoct), jejich přístup a metody bývají relativně hodně odlišné. Jsou to lidi a někteří Vám prostě sednou a jiní ne. Vyberte si toho, kdo je Vám sympatický a na koho máte dobré reference, a uvidíte, zda Vám sedne. Stejně tak, jako Vám žádný chirurg prokrastinaci nevyoperuje, ani terapeut nebo kouč Vás zázračně nevyléčí, jste to jedině Vy, Vaše rozhodnost, vytrvalost, důslednost a píle, které Vám mohou pomoci.

Hodně zdaru

Jarda Vacek a Lenka Richterová
04.06.2017 - Prokrastinace Nejhorší je prokrastinovat čtením o prokrastinaci :D nemýlím-li se.
Díky za podnět :)
Aby z toho čtení mohlo vyjít i něco do praxe, tak bych Vám doporučila hlavně článek Jak s prokrastinací bojovat: https://poradna.adiktologie.cz/article/clanky-o-tematu-2/jak-s-prokrastinaci-bojovat/

Hodně sil

Lenka Richterová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky