Prokrastinace (chorobné odkládání)

Zodpovědné dotazy týkající se tématu prokrastinace.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

22.07.2019 - prokrastinace mé dcery je to šílšné a už se obávám .... musím se optat:je možné se extrémní prokrastinace a možná i deprese zbavit,...dcera má titul Bc. momentálněsi hledá..resp. má hledat práci....a nadále bude studovat na titul Ing,..Jenže to jak vše odkláda je už tak hrozné, že i léky-vitamíny si nevezme třeba i týden i když ji leží "u nosu"Prostě už ani nereaguje ....je jak polomrtvá a také unavená a špatně spí a málo jí a já se bojím o její zdravotní stav. Je pravdou, že v ranném dětství, jako nechtěné dítě, prodělala, dle mého názoru, postraumatickou poruchu a má i lehkou mozkovou disfunkci, ale i tak mi to připadá příliš....poradíte kam a jak na to?...děkuji
Dobrý den,
doporučila bych udělat psychiatrické vyšetření, jelikož prokrastinace může být až sekundárním problémem. To, co popisujete by opravdu mohlo ohrozit zdraví vaší dcery po fyzické i psychické stránce. Vaše dcera je však dospělá a rozhodnutí o návštěvě lékaře musí udělat ona. Doporučovala bych si s ní o tom v klidu, s pochopením a podporou promluvit a nabídnout pomoc, jelikož psychiatrická či psychologická pomoc by ji mohla pomoci.

Držím pěsti
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
16.11.2018 - Prokrastinace Dobrý den,

z Vašich odpovědí na otázky na prokrastinaci v této poradně usuzuji, že terapii prokrastinace vaše klinika neprovádí, a z formulací jako "hledáš-li pomocnou ruku, najdeš ji konci své paže" nebo "jakákoli rada je zbytečná, pokud se podle ní nebudete chovat" spojených s (nefunkčním) odkazem na sepsané tipy pak dále to, že tuto terapii ani nepovažujete za užitečnou či smysluplnou (a, pokud čtu správně mezi řádky, že celá prokrastinace je pseudoproblém). Mám se tedy jako živitel rodiny, jehož těžká prokrastinace progreduje k nezaměstnatelnosti a je vlastními silami zcela nezvládnutelná, smířit s tím, že pomoc neexistuje? Pro rozhodnutí o budoucnosti (např. kariérní) je taková informace zcela zásadní. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pomoc určitě existuje, ale je třeba ji brát primárně jako podporu či doprovázení, protože po cestě úzdravy musíte kráčet sám - o tom jsou právě Vámi citované rady. Naše klinika se léčbou prokrastinace nezabývá, s prokrastinací by Vám měl být schopen poradit každý poradenský psycholog nebo dobrý kouč. Pokud Vám problémy způsobené prokrastinací přerůstají přes hlavu a Vy nevíte kudy kam, zoufáte si a trpí tím i Vaše okolí, možná bude potřeba ještě psychiatrické vyšetření, zda prokrastinace není sekundární problém způsobený třeba depresí nebo nějakou jinou chorobou.
Díky za pochopení.
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky