Prokrastinace (chorobné odkládání)

Zodpovědné dotazy týkající se tématu prokrastinace.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 » Na konec
16.11.2018 - Prokrastinace Dobrý den,

z Vašich odpovědí na otázky na prokrastinaci v této poradně usuzuji, že terapii prokrastinace vaše klinika neprovádí, a z formulací jako "hledáš-li pomocnou ruku, najdeš ji konci své paže" nebo "jakákoli rada je zbytečná, pokud se podle ní nebudete chovat" spojených s (nefunkčním) odkazem na sepsané tipy pak dále to, že tuto terapii ani nepovažujete za užitečnou či smysluplnou (a, pokud čtu správně mezi řádky, že celá prokrastinace je pseudoproblém). Mám se tedy jako živitel rodiny, jehož těžká prokrastinace progreduje k nezaměstnatelnosti a je vlastními silami zcela nezvládnutelná, smířit s tím, že pomoc neexistuje? Pro rozhodnutí o budoucnosti (např. kariérní) je taková informace zcela zásadní. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pomoc určitě existuje, ale je třeba ji brát primárně jako podporu či doprovázení, protože po cestě úzdravy musíte kráčet sám - o tom jsou právě Vámi citované rady. Naše klinika se léčbou prokrastinace nezabývá, s prokrastinací by Vám měl být schopen poradit každý poradenský psycholog nebo dobrý kouč. Pokud Vám problémy způsobené prokrastinací přerůstají přes hlavu a Vy nevíte kudy kam, zoufáte si a trpí tím i Vaše okolí, možná bude potřeba ještě psychiatrické vyšetření, zda prokrastinace není sekundární problém způsobený třeba depresí nebo nějakou jinou chorobou.
Díky za pochopení.
Jarda Vacek
20.06.2017 - Prokrastinace Dobrý den, je mi 24 let a vždy jsem prokrastinovala. Už od první třídy na základní škole. Teď moje prokrastinace dosáhla tu největší a nejťežší úroveň. (V testu těžký stupeň prokratinace). Jsem na VŠ teprve 1 rok (prědtým jsem studovala cosi jiné), a mám problém učit se na zkoušky. Nejenže si je odkládam na nejposlednejší možní termín, ale už se ani nedokážu přinutiť učit na první řádny termín zkoušky.... (protože vím že to pude pak opravit). Velice mě to trápi... :( předtým jsem alespoň dokázala máknout den, dva před zkouškou a teď ani to ne. Muj pocit nálehavosti jaksi mizí a nepociťuji takú nutnosť učiť se. (Studium jsem si vybrala sama a jsem spokojená jenže nikomu se nechce učit nezáživné věci které tu a tam patří ke studiu.) Dnes jsem psala test na 1. opravném termínu a ani na nej jsem se nedokázala přinutiť učit. Nevíte o někom kdo úspešně porazil prokrastinaci? Na netu je plno rad ale nefungují u mě. A psychologum moc nevěrím (měla jsem s nimi špatné zkušenosti). Pomohli by mi skutečne efektívní rady od nehoko kto si prošel tým samým co já. Dekuji za možnou odpověd.
Dobrý den,
jakákoliv rada je zbytečná, pokud se podle ní nebudete chovat. Na našich stránkách najdete velké množství tipů, jak odkládání překonat (https://poradna.adiktologie.cz/article/clanky-o-tematu-2/jak-s-prokrastinaci-bojovat/), stejně tak i v mnoha knihách (např. Konec prokrastinace). Pokud Vám to nejde samotné, zkuste vyhledat nějakého terapeuta či kouče, který Vám pomůže si udělat jasno ve Vaši prioritách a provede Vás nejtěžším obdobím. Psychologové a terapeuti rozhodně nejsou všichni stejní, ačkoliv má jejich snažení stejný cíl (ulevit od problémů, pomoct), jejich přístup a metody bývají relativně hodně odlišné. Jsou to lidi a někteří Vám prostě sednou a jiní ne. Vyberte si toho, kdo je Vám sympatický a na koho máte dobré reference, a uvidíte, zda Vám sedne. Stejně tak, jako Vám žádný chirurg prokrastinaci nevyoperuje, ani terapeut nebo kouč Vás zázračně nevyléčí, jste to jedině Vy, Vaše rozhodnost, vytrvalost, důslednost a píle, které Vám mohou pomoci.

Hodně zdaru

Jarda Vacek a Lenka Richterová
Na začátek « 1 2 3 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance

Zapojte se do studie odvykání kouření s mobilní aplikací. Více informací na: www.bit.ly/studiekoureni