Marihuana

Položit dotaz

Na začátek « 1 3 4 5 6 7 8 9 13 19 25 29 » Na konec
26.06.2019 - Marihuana Dobrý den,
je mi 17 a užívám marihuanu něco přes rok. Ze začátku jsem si ji dávala tak jednou za pár měsíců vždy jen s přáteli nebo na akcích, později jsem ji začala užívat čím dál tím častěji.
Z jednou za měsíc se stalo jednou za týden. Nevadilo mi to, pořád jsem cítila, že to mám pod kontrolou, protože jsem to pokaždé činila s přáteli. Ale od té doby, co jsem ji začala hulit sama doma, mám pocit, že začínám být závislá.
Marihuanu si nekupuji, protože k ní mám volný přístup, můžu si ji vzít, kdykoliv jen chci, jelikož ji mojí rodiče suší na půdě. Nemůžu od ní tzv. utéct a ani nechci, chci ji jen omezit.
Nikdy jsem neměla špatný stav, i když jsem se ho snažila vyvolat, abych sama sebe od častého hulení odradila.
Kdykoliv jsem si v poslední době řekla, že bych to měla omezit, nevydržela jsem ani týden a to mě velice trápí. Chci mít znovu pocit, že své chutě ovládám, že to mám pod kontrolou, a že marihuana neovládá mě.
Proto Vás chci požádat o nějaké tipy jak prozatímně přestat a později začít užívat s rozumem, aniž by to vyústilo v závislost.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
určitě je třeba ocenit, že se sama pokoušíte změnit svůj život k lepšímu. Slyším, že vás problém opravdu trápí a zasahuje vám do života. Situace u vás není jednoduchá vzhledem k tomu, že marihuanu užívají i ti, s kterými bydlíte. I když se říká, že marihuana je lehká droga, závislost na ní je přeci jen častá a také nebezpečná a rozhodně není lehké ji překonat. Abstinenční příznaky, které popisujete, jsou časté a prochází jimi většina z těch, kteří se pokouší s hulením seknout. Ze dne na den všechno změnit jen tak nejde. Někdy nelze dosáhnout kontrolovaného užívání a je potřeba od drogy začít abstinovat úplně, tělo i mysl si zkrátka říká o svou dávku.
Abstinence od drogy je jen začátek a je to spíš nutná podmínka dalších změn než samotný jejich cíl. Doporučuji Vám se osobně obrátit na někoho, kdo Vám může pomoci. Čím víc podpory budete v začátcích mít a čím intenzivněji se na změnu zaměříte, tím spíš tohle těžké období překonáte a změnu si udržíte. Zkuste se podívat také na stránky se svépomocnou aplikací:
http://www.koncimshulenim.cz/online-lecba/
A tady najdete adresář těch, kdo Vám můžou ve Vašem regionu pomoct (zkuste vyhledat adiktologickou abmulanci, AT ambulance, psychiatrickou léčbu nebo kontaktní centra):
http://www.drogy-info.cz/index.php/map/
Držím palce

Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
10.06.2019 - Závislost na trávě u 17 letého ve výchovném zařízení Náš pěstounský syn (17) je kvůli závažným poruchám chování umístěn ve výchovném ústavu, kde začal denně kouřit marihuanu a krást ve velkém (tisíce), aby na ni měl, a na alkohol. Má ADHD (od 9 let medikované - Ritalin, později Strattera). Má v anamnéze drogy už v prenatálním období (bohužel nevíme jaké, ale podle spisu matka byla opakovaně v léčbě). Teď je prakticky permanentně pod vlivem. Ústav se sice snaží mit ho stále pod dozorem, ale on si to vždycky zařídí tak, aby se k jointu dostal. Všechno je mu jedno, i to, že je v podmínce za dva závažné trestné činy a ústav ho při další krádeži hodlá už nahlásit PČR; ví, že pak nejspíš půjde sedět natvrdo (12 m). Záleží nám na něm jako na vlastním dítěti, ale nevíme, jaké jsou možnosti mu pomoci. Existuje pobytová léčba závislosti tohoto typu? Může mu být nařízena? A měla by smysl, když on nemá dostatečnou motivaci a tento stav mu vlastně vyhovuje? Za pár měsíců mu skončí ústavní výchova a my máme doma další 3 děti, nemůžeme je ohrozit tím, že bychom si v takovém stavu vzali zpátky domů. Sami ho ochránit ani mu pomoci nezvládneme. :-(
Dobrý den,
teoretických možností pomoci je celkem dost, bohužel jsou ale limitované přesně tím, co zmiňujete: motivací. Léčba může pomoci pouze tomu, kdo chce svůj život změnit a je ochoten spolupracovat.
Pro Vašeho syna by se pravděpodobně hodila terapeutická komunita Karlov (http://www.sananim.cz/o-nas-1/terapeuticka-komunita-karlov-tkk.html), doporučuji obrátit se na ně osobně s dotazem, za jakých podmínek by to šlo.
Soud může v rámci trestního řízení nařídit ochranné léčení (§99 trestního zákoníku), pokud páchání trestné činnosti souvisí s užíváním drog. K otázce nutnosti ochranného léčení se v těchto případech vždy vyjadřuje soudní znalec z oboru psychiatrie, který často nedoporučí uložení ochranné léčby u nemotivovaných pachatelů. Soud může také v rámci podmíněného upuštění od potrestání s dohledem uložit povinnost podrobit se léčení závislosti(§44c), ale to je stejně jako v předešlém případě smysluplné pouze u motivovaného pachatele.
(https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40)
Vaše situace je nelehká a neexistuje pro ni jednoduchá a univerzální rada. Abyste to zvládli co nejlépe, i s ohledem na vaše další tři děti, doporučuji se osobně obrátit na některou adiktologickou ambulanci. Jde nejen o strategii, jak na vašeho syna, ale i o to, co to dělá s vámi, jak to prožíváte a jak to na sebe necháte dolehnout.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 3 4 5 6 7 8 9 13 19 25 29 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s COVID-19 jsou zrušeny veškeré skupinové aktivity včetně prostoru pro rodinné příslušníky. Děkujeme za pochopení, tým adiktologické ambulance