Marihuana

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 8 15 22 25 26 27 28 29 30 31 34 » Na konec
24.04.2013 - užívání marihuany a vliv na plod Dobrý den, velmi prosím o radu. Přestala jsem užívat antikoncepci a téměř okamžitě jsem otěhotněla. I když to bylo nečekané, přijmula jsem to s radostí. Budoucí otec je ovšem dlouholetým (s přestávkou pouze na pár měsíců a to před rokem), denním kuřákem marihuany. Já drogy neužívám, nicméně mu "toto" toleruji. Ale nyní mne napadla myšlenka, která mne velmi trápí: "Je nějaká možnost, že by plod byl ohrožen (a to zejména mentální či tělesnou retardací či dokonce deformitami apod. kvůli tomu, že přítel je kuřákem marihuany a kouřil marihuanu i v době, kdy dítě bylo počato?" Je prostě možnost, že by bylo sperma nějak zdegenerováno kouřením marihuany a tudíž by se dítě, mohlo narodit s těžkými vadami v podobě postižení či deformací?:-((( Jsem z toho nešťastná a mám pocit strachu a viny. Podotýkám, že já marihuanu nekouřím. Děkuji velmi!!!
Dobrý den,
podobný dotaz jsme tu již měli, takže budu vycházet z odpovědi na něj:
výzkumné studie, které se zaměřovaly na vliv dlouhodobého užívání konopných drog, sledovaly u mužů hladinu testosteronu, množství a pohyblivost spermií (žádné závažné a nevratné následky v podstatě nebyly prokázány), ale vývoj plodu v matčině lůně ovlivňuje z hlediska mužského "příspěvku" pouze genetická informace, kterou spermie nese. Spermie mužů aktuálně užívajících marihuanu mohou být "zmatené" a méně pohyblivé, ale pokud už dojde k oplodnění, tyto vlastnosti spermií se takříkajíc nepočítají, to znamená, že prospívání plodu a následný psychomotický vývoj po porodu není na užívání marihuany otcem nijak závislý. Něco jiného je, kdyby matka kouřila marihuanu v těhotenství.
Několikaleté denní užívání marihuany ale může představovat riziko pro vznik závislosti na konopných drogách, a zcela jistě ovlivňuje životní styl otce, a potažmo celé rodiny, a to jsou faktory prostředí, které se na vývoji dítěte podílí bezprostředně. Z tohoto hlediska bych doporučil se na příchod dítěte dobře připravit a vyhnout se pokud možno co nejvíce rizikům, která jsou s užíváním návykových látek spojeny, ať už legálních či nelegálních, a to jak otcem, tak matkou.
Díky za dotaz a přeju mnoho štěstí pro celou rodinu.
Jarda Vacek
22.02.2013 - kombinace marihuany a MgSO4 Dobrý den.
Mám dotaz ohledně účinků MgSO4 podaného intramuskulárně a současného bezprostředního užití marihuany. Partner vykouřil cca 0,5 g marihuany a poté mu byla aplikována injekce do svalu MgSO4 10% 5ml. Hned po aplikaci se dostavily silné bolesti a křeče v celém těle, zimnice, studený pot, dýchání bylo zrychlené a povrchní přechodně asi 20min a pulz byl v normě. Tento stav přetrval asi 40min, než partner usnul. Poté se dýchání a záškuby těla zklidnily. Tato reakce mě velice překvapila a ptám se na to, zda to mohlo být kombinací s marihuanou nebo spíš jako alergická reakce na magnesium?

Předem velice děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den,
z Vašeho popisu nelze reakci uspokojivě vysvětlit, ale s největší pravděpodobností šlo o relativně mírné předávkování magnesiem, přičemž okamžitá reakce mohla být způsobena nedokonalou intramuskulární aplikací - jeho část se mohla dostat přímo do žíly. "Relativně mírné předávkování", i když věřím, že subjektivně nepříjemné a ohrožující, píšu proto, že těžší předávkování může mít za následek smrt útlumem dýchání a zástavou srdce. Nepříznivé reakce mohou také souviset s poruchou funkce ledvin.
O souvislosti se současným užitím marihuany mohu napsat jen obecně: kombinování několika drog je velmi rizikové, reakce mohou být nepředvídatelné, užité látky mohou své účinky navzájem posilovat a nebo vyvolat účinky zcela nečekané a paradoxní. Jedním z nejčastějších nepříznivých účinků konopných drog je rozvoj úzkostných až panických stavů, jejichž příznaky jsou po neurovegetativní stránce (pot, třes, zimnice, mělké a rychlé dýchání, bušení srdce...) velmi podobné příznakům předávkování magnesiem.
Je fajn, že máte starost o svého přítele a zajímáte se o jeho zdraví.
Věřím, že popisované chování byl jednorázový experiment, a do budoucna doporučuji vyvarovat se jakékoliv kombinaci drog.
V případě přetrvávajících problémů se určitě co nejdřív obraťte na lékaře osobně.
Jaroslav Vacek
Na začátek « 1 8 15 22 25 26 27 28 29 30 31 34 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky