Marihuana

Položit dotaz

Na začátek « 1 7 13 19 21 22 23 24 25 26 27 29 » Na konec
28.01.2013 - materstvi a marihuana Dobry den.
Prave jsem zjistila,ze jsem tehotna. Asi 14 dni. Jsem aktivni kuracka marihuany jiz 9 let. Rada.bych jiz byla maminkou a tak me zajima, zda muze byt plod ovlivnen? Jake to bude mit dusledky na zdravi ditete? Mockrat dekuji za vcasnoi odpoved :-).
Dobrý den,
oceňuji, že ke svému těhotenství přistupujete zodpovědně.
Užívání jakýchkoliv drog v těhotenství přináší nejen přímá biologická rizika pro vývoj plodu, ale může být rizikové i vzhledem k Vašemu životnímu stylu. Stav akutní intoxikace je prostě rizikovější než normální stav vědomí z mnoha důvodů, jak jistě tušíte. Proto doporučuji Váš životní styl přizpůsobit tomu, že jste těhotná, a užívání drog se raději vyhnout.
Co se týče přímých důsledků pro plod, nejsou důsledky nijak dramatické, jako např. v případě pití alkoholu, ale ze závěrů několika výzkumů vyplývá, že děti aktivních uživatelek konopí mají o něco nižší porodní váhu a menší obvod hlavičky, než je průměr, a to i pokud matky přestanou na začátku těhotenství konopí užívat. Rozdíl je samozřejmě větší v případě, že v užívání pokračují. Psychomotorický vývoj takových dětí je o něco pomalejší, a normální váhu doženou asi v půl roce věku.
Aktivní užívání konopí také nesvědčí laktaci, mateřského mléka se tvoří o něco míň a kanabinoidy mohou jeho prostřednictvím pronikat do těla dítěte, což opět zbržďuje jeho vývoj.
Na všechny možné další rizika, které nás mohou napadnout, neexistují výzkumy, což ovšem neznamená, že konopí nemůže škodit např. ranému vývoji nervové tkáně a provokovat deprese v pozdějším věku dítěte.
Rozhodně Vám tedy doporučuji omezit užívání konopí na minimum nebo ho vysadit úplně.
Děkujeme za dotaz a za tým poradny přeji, aby jste měla krásné, zdravé a šťastné miminko.
Jaroslav Vacek
17.01.2013 - Užívání marihuany otcem dítěte Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, že by mohlo dojít k negativnímu ovlivnění psychomotorického vývoje dítěte v případě, že otec dítěte kouří marihuanu v množství cca 1g denně, již několik let. Mám na mysli ovlivnění kvality spermií a následného vývoje plodu a již narozeného dítěte. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
výzkumné studie, které se zaměřovaly na vliv dlouhodobého užívání konopných drog, sledovaly u mužů hladinu testosteronu, množství a pohyblivost spermií (žádné závažné a nevratné následky v podstatě nebyly prokázány), ale vývoj plodu v matčině lůně ovlivňuje z hlediska mužského "příspěvku" pouze genetická informace, kterou spermie nese. Spermie mužů aktuálně užívajících marihuanu mohou být "zmatené" a méně pohyblivé, ale pokud už dojde k oplodnění, tyto vlastnosti spermií se takříkajíc nepočítají, to znamená, že prospívání plodu a následný psychomotický vývoj po porodu není na užívání marihuany otcem nijak závislý. Něco jiného je, kdyby matka kouřila marihuanu v těhotenství.
Několikaleté denní užívání marihuany ale může představovat riziko pro vznik závislosti na konopných drogách, a zcela jistě ovlivňuje životní styl otce, a potažmo celé rodiny, a to jsou faktory prostředí, které se na vývoji dítěte podílí bezprostředně. Z tohoto hlediska bych doporučil se na příchod dítěte dobře připravit a vyhnout se pokud možno co nejvíce rizikům, která jsou s užíváním návykových látek spojeny, ať už legálních či nelegálních, a to jak otcem, tak matkou.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 7 13 19 21 22 23 24 25 26 27 29 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s COVID-19 jsou zrušeny veškeré skupinové aktivity včetně prostoru pro rodinné příslušníky. Děkujeme za pochopení, tým adiktologické ambulance