Marihuana

Položit dotaz

Na začátek « 1 7 9 10 11 12 13 14 15 19 25 29 » Na konec
27.01.2018 - Užívání marihuany Dobrý den, je mi 15 a chci skusit mariuhanu. Může mě mírné (max 2 týdně) užívání hodně ovlivnit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je dobře, že se na užití marihuany předem teoreticky připravujete, když už se chystáte ji vyzkoušet. Každá droga má určitá rizika, která nespočívají jenom v jejích vlastnostech, ale záleží zejména na okolnostech jejího užití či opakovaného užívání. Proto je odpověď na otázku, zda vás může "hodně ovlivnit" velmi složitá. Právě účinky marihuany, kterou můžeme zařadit do skupiny tzv. halucinogenních drog, jsou z velké části ovlivněny těmito "nedrogovými faktory" - účinek záleží na tom, v jaké náladě, s kým a kde drogu užijete. Proto je dobré být odpočatý, v pohodě a mezi lidmi, kterým důvěřujete a cítíte se s nimi dobře. Pak můžete předpokládat, že zážitek bude příjemný a relativně bezpečný. Také kombinace s ostatními drogami je něco, co bych nedoporučoval - když se drogy míchají, jejich účinky mohou být nevyzpitatelné a velmi odlišné od těch očekávaných.
Pro většinu lidí vašeho věku, kteří marihuanu vyzkouší, nepředstavuje tento experiment žádné výraznější riziko, i když u křehkých jedinců náchylných k některým psychickým poruchám může i jednorázové užití způsobit masivní úzkost (tzv. panickou ataku) nebo dokonce propuknutí závažnějších depresivních stavů (intenzivní smutek) nebo psychotickou reakci (halucinace a bludy trvající i po odeznění účinků drogy). Určitě je dobré být na experiment připravený a získat co nejvíc informací, což už děláte (další info je např. zde http://www.odrogach.cz/skola/uzivani-navykovych-latek/myty-o-drogach/marihuana-neskodi.html?section_id=58).
Samostatnou otázkou je opakované užívání. Pokud byste užíval marihuanu pravidelně dvakrát týdně, patřil byste ve svém věku do kategorie těch, kteří užívají nejvíce, a to znamená, že byste byl mezi těmi nejvíc ohroženými rozvojem závislosti na marihuaně. Jste ve věku, kdy váš mozek a celý nervový systém ještě není zcela zralý a proto jste také mnohem náchylnější k rozvoji možné závislosti. To, co bez následků snese dvacetiletý nebo starší mozek, nemusí být pro mladší tak úplně bezpečné. Z tohoto důvodu bych vám doporučoval frekvenci užívání co nejnižší, rozhodně ne častější než jednou či dvakrát měsíčně. Mimo jiné i proto, abyste mezi jednotlivými užitími dokázal taky zcela vystřízlivět, protože se chcete určitě v životě věnovat i jiným věcem než užívání drog, a na to je dobré (a mnohdy nutné) mít čistou hlavu.
Zodpovědné a dobré rozhodbutí vám přeje
Jarda Vacek
18.01.2018 - Mariuhana a schizofrenie Dobrý den,
chci skusit mariuhanu ale bojím se aby se nespustila schisofrenie. Je to možně po pár cigaretách.
Dobrý den,
rád vidím, že před svým experimentem zodpovědně hledáte dostupné informace. Ano, jedním z popisovaných rizik užívání konopných drog je i spuštění tak závažného onemocnění jako je schizofrenie. A může se to stát i po jediné vykouřené cigaretě. Nicméně je to jev velmi vzácný, který postihuje zejména jedince, kteří mají tzv. predispozice, což znamená, že jsou vzhledem k dané chorobě obzvlášť zranitelní. Mohou být citlivější než ostatní, takříkajíc křehčí, a často i mezi svými příbuznými mají někoho, kdo nějakou duševní nemocí trpí či trpěl. Akutní intoxikace (tedy ten stav zkouření) je obecně pro člověka zátěžovou situací, zejména pokud neprobíhá bezproblémově, a právě tenhle stres (zátěž) je tím, co může spustit nějakou obranu - a pokud má dotyčný tendenci bránit se popřením reality a útěkem mimo ni, může mít tahle "obrana" podobu schizofrenie. Pokud se tomu chcete vyhnout, určitě je nejlepší radou vyvarovat se užívání jakýchkoliv drog. A pokud marihuanu prostě chcete vyzkoušet bez ohledu na všemožná rizika, udělejte to tak, abyste jich co nejvíc eliminoval: neužívejte ji nikdy, pokud trpíte úzkostmi nebo depresemi; neužívejte ji, když jste unavený nebo nemáte dobrou náladu; neužívejte ji o samotě, ale s lidmi, kterým důvěřujete a s nimiž se cítíte dobře; nemíchejte ji s ostatními drogami, protože pak jsou její účinky nevyzpytatelné; neužívejte větší množství, abyste byl schopen se co nejdříve dostat "nohama zpátky na zem". A kdyby se Vám udělalo špatně, nebojte se požádat o pomoc, řešením může někdy být i rychlá zdravotnická první pomoc. Buďte citlivý k sobě a ke svým potřebám - ačkoliv se může zdát, že marihuana tuto citlivost může prohlubovat, je to pouze iluze, a při častějším užívání budete spíš otupený.
Přeji dobrá rozhodnutí a hodně štěstí,
Jarda Vacek
Na začátek « 1 7 9 10 11 12 13 14 15 19 25 29 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s COVID-19 jsou zrušeny veškeré skupinové aktivity včetně prostoru pro rodinné příslušníky. Děkujeme za pochopení, tým adiktologické ambulance