Marihuana

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 6 11 16 21 25 » Na konec
29.07.2019 - Marihuana Dobrý den, už asi 2 roky užívám marihuanu každý den, poslední 2 týdny když si zakourim tak mám pocit ze se nemůžu nadechnout (respektive úplně dokončit nádech), z toho jak mi to nejde tak začnu tak jako v hlavě panikarit. Raději jsem na chvíli přestala ale dostavily se abstinencni příznaky tak mi lékař předepsat Sertralin 50mg denně. Nyní už se cítím dobře ale stejně když si zakoupením tak mám pocit ze nemůžu dýchat ale už to není jako dřív. Nevíte čím by to mohlo být ?
Dobrý den,
při kouření marihuany se poměrně často u uživatelů objevují i nežádoucí účinky, jako jsou stavy úzkosti nebo dokonce paniky (vystupňovaná úzkost s obavou o vlastní život nebo se strachem, že se zblázníte či se vám něco stane). Tyto stavy jsou doprovázeny i tělesnými příznaky, z nichž nejvýraznější jsou bušení srdce, studené končetiny, tlak či bolest na hrudi či pocity ztíženého dýchání. Tyto stavy se častěji vyskytují, pokud se to s množstvím zkonzumované marihuany přežene (předávkování), ale u citlivých jedinců se mohou objevit i při běžných či dokonce malých dávkách, nejčastěji pak u dlouhodobých uživatelů, což je asi Váš případ. I po odeznění účinků drogy mohou tyto stavy přetrvávat několik dnů až týdnů.
Doporučuji Vám marihuanu vysadit úplně a sledovat, zda dojde ke zlepšení. Pokud lékař nenalezl na plicích problém, zkuste mu říct pravdu a celou situaci s ním probrat. Chápu, že se Vám do toho nechce, ale povinností lékaře je ctít lékařské tajemství, a pokud Vám záleží na vlastním zdraví, je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Potíže mohou mít i příčinu v psychice, takže ani návštěva psychiatra není od věci. Doporučovala bych Vám tedy navštívit adiktologickou ambulanci, pokud Vám nepůjde odvykat. Seznam poraden naleznete zde na mapě pomoci: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

Držím pěsti

Za adiktologickou poradnu Kateřina Rokosová
25.07.2019 - Marihuana - abstinenční příznaky Dobrý den, prosím o radu. Manžel 20 let užíval marihuanu téměř denně, hlavně večer, aby se zbavil stresu z práce (OSVČ). Před měsícem prodělal cévní mozkovou příhodu a od té doby abstinuje. První týden byl podrážděný, negativní ke všemu, v noci se extrémně potil, ale pak se to zlepšilo. Před příhodou manžel trávil v práci hodně času a teď byl poprvé byl po letech doma 20 dnů. Nyní (3 dny) se mu večer dostavují deprese - panický strach, stavy úzkosti, nemůže spát. Jak dlouho můžou tyto stavy trvat? Existuje nějaká medikace, která by pomohla? Mohu mu v těchto stavech nějak pomoci já?

Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
abstinenční příznaky při vysazení marihuany mohou být velice nepříjemné. Průběh je individuální. Bohužel neexistuje žádný volně dostupný prostředek, který by je mírnil. Doporučuji klid (vyvarovat se nadměrnému stresu), dostatek tekutin, vyvarovat se jiným návykovým látkám (alkoholu) a podporu a pochopení z Vaší strany, plánování volného času a přiměřenou fyzickou aktivitu. Doporučila bych mimo zdravého životního stylu také doplňky stravy tzv. nootropika (např. ginko biloba), které zlepšují kognitivní funkce. Marihuana působí na jednotlivé lidi různě, může přivodit silné psychické obtíže, které ovšem po ukončení užívání většinou do několika týdnů ustoupí. Přesto by stav Vašeho manžela pravděpodobně stál za konzultaci s odborníkem (psychologem, psychiatrem, adiktologem). I když absťák po pár dnech odezní, je třeba věnovat se terapii závislosti jako takové, nejedná se pouze o tělesnou složku a odbourání kanabinodiů, ale o řešení příčin a následků užívání marihuany v psychoterapii - je potřeba řešit příčinu.

Na spánek doporučuji dodržovat spánkovou hygienu a vyzkoušet přípravky s melatoninem a bylinné čaje (meduňka atd). Pokud by manžel opět začal marihuanu užívat a měl problém přestat, může sám kontaktovat adiktologickou ambulanci- naleznete je v mapě pomoci.
http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=15#result

Pokud byste se chtěla dozvědět více informací a poradit se s odborníkem, doporučuji vyhledat poradnu pro rodinné příslušníky a osoby blízké. U nás v ambulanci pořádáme každou středu v 15:00 skupinu pro rodinné příslušníky, kde situaci můžete detailněji probrat s kolegou.

Držím palce
Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 2 3 4 6 11 16 21 25 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance