Marihuana

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 6 11 16 21 » Na konec
10.06.2019 - Závislost na trávě u 17 letého ve výchovném zařízení Náš pěstounský syn (17) je kvůli závažným poruchám chování umístěn ve výchovném ústavu, kde začal denně kouřit marihuanu a krást ve velkém (tisíce), aby na ni měl, a na alkohol. Má ADHD (od 9 let medikované - Ritalin, později Strattera). Má v anamnéze drogy už v prenatálním období (bohužel nevíme jaké, ale podle spisu matka byla opakovaně v léčbě). Teď je prakticky permanentně pod vlivem. Ústav se sice snaží mit ho stále pod dozorem, ale on si to vždycky zařídí tak, aby se k jointu dostal. Všechno je mu jedno, i to, že je v podmínce za dva závažné trestné činy a ústav ho při další krádeži hodlá už nahlásit PČR; ví, že pak nejspíš půjde sedět natvrdo (12 m). Záleží nám na něm jako na vlastním dítěti, ale nevíme, jaké jsou možnosti mu pomoci. Existuje pobytová léčba závislosti tohoto typu? Může mu být nařízena? A měla by smysl, když on nemá dostatečnou motivaci a tento stav mu vlastně vyhovuje? Za pár měsíců mu skončí ústavní výchova a my máme doma další 3 děti, nemůžeme je ohrozit tím, že bychom si v takovém stavu vzali zpátky domů. Sami ho ochránit ani mu pomoci nezvládneme. :-(
Dobrý den,
teoretických možností pomoci je celkem dost, bohužel jsou ale limitované přesně tím, co zmiňujete: motivací. Léčba může pomoci pouze tomu, kdo chce svůj život změnit a je ochoten spolupracovat.
Pro Vašeho syna by se pravděpodobně hodila terapeutická komunita Karlov (http://www.sananim.cz/o-nas-1/terapeuticka-komunita-karlov-tkk.html), doporučuji obrátit se na ně osobně s dotazem, za jakých podmínek by to šlo.
Soud může v rámci trestního řízení nařídit ochranné léčení (§99 trestního zákoníku), pokud páchání trestné činnosti souvisí s užíváním drog. K otázce nutnosti ochranného léčení se v těchto případech vždy vyjadřuje soudní znalec z oboru psychiatrie, který často nedoporučí uložení ochranné léčby u nemotivovaných pachatelů. Soud může také v rámci podmíněného upuštění od potrestání s dohledem uložit povinnost podrobit se léčení závislosti(§44c), ale to je stejně jako v předešlém případě smysluplné pouze u motivovaného pachatele.
(https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40)
Vaše situace je nelehká a neexistuje pro ni jednoduchá a univerzální rada. Abyste to zvládli co nejlépe, i s ohledem na vaše další tři děti, doporučuji se osobně obrátit na některou adiktologickou ambulanci. Jde nejen o strategii, jak na vašeho syna, ale i o to, co to dělá s vámi, jak to prožíváte a jak to na sebe necháte dolehnout.
S pozdravem
Jarda Vacek
24.03.2019 - Můj stav po prvním užití marihuany Dobrý den,
nechci se zde nijak extra rozepisovat, jen stručně napsat svůj stav po prvním užití marihuany v "jointu".
Po asi 3-4 šluknutí a podržení v plicích 5 sekund (jak mi kamarád radil) jsem po cca 10-15 min - dostal můj nejhorší stav v životě a zároveň zde píší, že už nikdy víc! Začínalo to z pozvolna ovšem se vším všudy. Začalo to mírnou dezorientací v prostoru, vnímáním opožděného zvuku i kontaktu s přáteli...zvuk jsem vnímal střídavě a to v tom smyslu, že byl jednou extrémně hlasitý a podruhé zase tišší, přišlo mi že se všechny mé pocity, tak 100 zvýšily, myslel jsem si, že to na mě bude mít vliv typu: smích, uvolněnost a pod. Opak byl pravdou....měl jsem pálivou bolest v levé části krku, rameni, až po levou část celé nohy. Srdce mi tak hrozně tlouklo a i mě v něm bolelo, že jsem přátelům říkal at mi zavolají sanitku.. měl pocit, že dostanu infarkt..byl jsem z toho dost vystrašený můj mozek mě zcela ovládl...popsal jsem zde ve zkratce pár stavů, které jsem u toho vnímal, budu rad za vysvětlení..a popsaní problémů., které jsem zde uvedl. Děkuji.
Dobrý den,
stav, který popisujete po požití marihuany je možný. Většinou souvisí s množstvím a poměrem látek. Zjednodušeně řečeno tráva, neboli skunk, která se pěstuje ve vnitřních podmínkách s umělým světlem a hnojivem, bývá mnohem silnější a obsahuje vysoké množství THC a nižší množství CBD. Ta poté může způsobit mnohem více nepříjemných zkušeností. Příznaky mohou být jak fyzické - jak píšete tlukot srdce, bolest, tak i psychické, které mohou vést až k psychóze.
Pokud by stav neustupoval, tak bych Vám doporučila vyhledat lékaře nebo psychiatra.
Hezký den
Lenka Varyšová
Na začátek « 1 2 3 4 6 11 16 21 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance