Marihuana

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 8 15 22 29 34 » Na konec
18.12.2021 - Marihuana Dobrý den, kouřil jsem marihuanu 5 let v kuse. 3 roky od rána do večera, poslední 2 roky pouze večer po práci. Před měsícem a půl, jsem přišel večer z práce domů, zakouřil jsem si klasicky marihuanu (kouřil jsem ji v bongu), po druhém kotli, jsem si šel lehnout a v posteli mi začali panicko/úzkostlivé stavy, silná bolest na hrudi a strach.. Po nějaké době se mi podařilo usnout, ale když jsem se ráno vzbudil, úzkostlivé stavy přetrvávali. Byly tak silné že jsem nebyl schopen jít do práce, jen jsem se "třásl strachy" a bál jsem se že už zůstanu poznamenaný. Začal jsem problém řešit s praktickým lékařem a následně s psychiatrem. Bez použití medikace, zhruba po tydnu panické ataky/úzkostlivě stavy odezněli, jednou, asi 3 týdny od příhody, se mě zmocnila úzkost bez jakekoliv zjevné příčiny. Nyní mám sem tam depresivní stavy ale to přikládám abstinenčním příznakům, jinak díky strachu nemam na kouření marihuany ani pomyšlení. Nyní(v podstatě od začátku co se mi příhoda stala, akorát ze začátku jsem tomu nepřikládal díky uzkostem apod. moc pozornosti) mě trápí, že ačkoliv jsem už měsíc a půl střízlivý, se střízlivý necítím, vsechno na mě působí tak trochu zvláštně, celkově mi to např. nemyslí tak dobře jako před incidentem. Prijde mi že moje kratkodobá paměť je horší než byla, a celkově delam takove malé chyby, které jsem předtím nedělal. (např. v praci) a také mám sem tam takové mžitko-mini-halucinace(např. když jedu v autě a zahlednu sloup s polepem tak na okamžik si myslim ze je to člověk, atp.. S mým psychiatrem jsem to probíral, a ten si myslí, že si to sedne a že to chce čas. Jinak jsem fungující, spolehlivý, člověk se super prací, bez nějakých finančních problémů atp. Můj dotaz tedy z ní, myslíte si že si to "sedne" a Můj střízlivý stav bude zase plnohodnotně střízlivý?
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz a omlouvám se za prodlevu s odpovědí, dotaz nám zapadl. Oceňuji Váš zájem s užíváním marihuany přestat. Dlouhodobé užívání s sebou nese negativní dopady, některé popisujete (zhoršení krátkodobé paměti, zhoršení celkového psychického stavu, ale i například problémy v práci a se spánkem). Za zmínku určitě stojí to, že užívání marihuany může prohloubit úzkostné stavy a být spouštěčem Vámi zmiňovaných panických atak. Po vysazení drogy mohou přetrvávat nepříjemné stavy i několik týdnů (typicky to bývá nespavost či psychický propad). Váš psychický i fyzický stav by se však časem měl zlepšovat a problémy spojené s užíváním marihuany ustupovat.
Doporučila bych Vám navštívit adiktologickou ambulanci, pokud potíže stále přetrvávají (zde na Mapě pomoci naleznete kontakty: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/). Další možností je začít docházet na terapii a Vaše problémy řešit i touto cestou. Váš psychický stav s psychiatrem průběžně konzultujte. Doporučila bych v rámci medikace antidepresiva bez závislostního potenciálu. Benzodiazepiny (Lexaurin, Xanax apod.) a Z-léky (Zolpidem) jsou léky se závislostním potenciálem a nezřídka dochází k závislosti na těchto lécích jako důsledek dlouhodobého užívání těchto léků.

S pozdravem, za adiktologickou ambulanci,

Kateřina Rokosová
29.06.2021 - Marihuana a Tabák Dobrý den, před 20 dnů jsem přestala kouřit marihuanu po asi 6 letech a před pár dny i kouřit cigarety. Abstineční příznaky moc nemám.. zvýšila se mi chuť na jídlo a hodně spím teď. Občas moje nálady neovládám ale není to nic hrozného.. mám spíš jiný problém. Vždycky jsem měla ráda sex a od té doby jsem ztratila chuť na sex... už to není takový jako dřív. Je možné ,že se to zlepší a bude to zase v normálu ? když jsem si zakouřila marihuanu tak to bylo o dost hezčí a teď si připadám jak znecitlivělá.. tak mě zajímá jestli to je jenom z toho zvyku nebo prostě Marihuana zlepšuje prožití sexu
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz a za Vaši odvahu dotaz položit. V léčbě závislostí se s tématem sexuality setkáváme velmi často a v mnoha podobách. Někteří si sex ve střízlivosti již ani nepamatují, pro některé návykové látky znamenaly prostředek, jak se mohou seznámit a zbavit se zábran studu a ostýchavosti, jiní využívali návykových látek k vyšším výkonům, apod. Naše zkušenost je taková, že se v adiktologické péči můžeme pokusit o nápravu těchto problémů a postupem času mnozí z pacientů a klientů mluví o tom, že střízlivý prožitek ze sexu je mnohem intenzivnější než pod vlivem návykových látek. V každém případě bychom ovšem doporučili konzultaci nebo pomoc odborníka, kterému byste se mohla svěřit a který by Vám mohl ulehčit Vaši cestu ke změně.

Za adiktologickou ambulanci, Tomáš Jandáč
Na začátek « 1 2 3 4 8 15 22 29 34 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky