Tabák
Tyto dotazy se týkají tabáku.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
- 02.01.2019 - kouření Dobrý den, začla sem se léčit z duševních onemocnění z úzkosti, panických ataků, deprese.. Přestala jsem kvůli tomu a kvůli antidepresivům úplně pít alkohol a kouřit marihuanu tyto dvě věci dost patřily do meho zivota. Nyní už jen kouřím. Bohužel ale už 5 let . Dříve jsem kouřila modré camelky a nyní asi měsíc zpět jsem přešla na Davidofky slim. Přešla jsem na slabší cigarety i z duvodu strachu o zdravi . Vydrzela jsem asi 14 dni nekourit kvuli strachu. Vykourim tak 2 cigarety denne nekdy i 0. Dříve jsem kouřila 8-10 .A teď k dotazu, myslíte si, že opravdu je ať už sebemenší rozdíl mezi slabšími tedy slim cagaretami a silnějšími? Například ty zmíněné modré camelky? Myslíte si, že je vhodnější přestat postupně nebo najednou? Či je to individuální? Kouření mi přestalo kvůli strachu chutnat ale stejně mě něco cca jednou za dva/tři dny donutí na cigaretu dojít. Záleží nějak na množství cigaret? Že je lepší méně než více? Vážně mám strach i v mém věku po každé cigaretě že dostanu infarkt. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď přeju krásný den.
-
Dobrý den,
je třeba ocenit, že jste se rozhodla starat se o své zdraví a přestat s užíváním alkoholu a marihuany. Chtěl bych Vás podpořit i v úvahách o zanechání kouření cigaret, protože i to Vašemu zdraví rozhodně prospěje.
A k Vašim dotazům:
Ano, rozdíly v cigaretách existují, ale jsou vlastně zanedbatelné. Čím širší a delší cigareta, tím více škodlivých látek se při hoření uvolní. Slimky obsahují přibližně polovinu množství tabáku a tedy i polovinu škodlivých látek v porovnání s klasickými cigaretami. Rozdíly v samotném tabáku (tedy např. v barvách krabiček) jsou ale tak malé, že nemá smysl o nich uvažovat jako o něčem, co by Vás mohlo uchránit od škodlivých následků kouření. Čím méně toho vykouříte, tím menšímu riziku poškození se vystavujete. Ukazuje se, že účinnější je přestat s kouřením najednou než postupně snižovat počty vykouřených cigaret, nicméně i snižování počtu má význam pro zlepšení zdraví, pokud se nepodaří hned přestat úplně.
Cigarety obsahují velké množství látek, jejichž interakce s antidepresivy ještě není zcela prozkoumaná. Proto je každopádně lepší se jejich užívání vyvarovat i z tohoto důvodu. Navíc účinky nikotinu vyvolávají v těle autonomní nervovou reakci, která je velmi podobná úzkostným stavům, mohou tedy tyto stavy připomínat, prohlubovat a nebo i vyvolávat.
Přeju Vám dobrá rozhodnutí a hlavně zdraví,
Jarda Vacek -
04.12.2017 - kouření
Dobrý večer,
ráda bych se zeptala - i když možná sem moje otázka ani nepatří ... Můj přítel je dlouholetý kuřák a říká, že přestat by nedokázal. Mluvili jsme o tom, že by mohl alespoň "přejít" na nějakou alternativu. Teď se objevil nový "vynález", který prý nespaluje tabák hořením, ale "jen" zvýšenou teplotou uvolňuje (ne)potřebné látky. (Jedná se o vaporizaci? nevím) Reference a hodnocení jsou ale dost rozporuplné. Chci se, prosím, zeptat, co je menší zlo, zda elektronické "cigarety" s tekutými náplněmi nebo ta "věc", (jmenuje se snad iq...). Vím, že jediná správná odpověď je "ani jedna z nich, jediné řešení je přestat kouřit". Ale k tomu jsme ještě nedospěli. Nepomáhají ani zdravotní argumenty odvolávající se na ostatní členy rodiny - já a kočka, ani estetické smyslové výhrady.
Děkuji za odpověď.
Barbora -
Dobrý den,
pro Vašeho přítele by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby přestal kouřit úplně. Pokud však na to není připravený, tak e-cigarety jsou přeci jen méně škodlivé, nežli ty klasické. Přesné složení kouře závisí hodně na výrobci a na typu náplně, která se použije - škodlivé látky včetně kancerogenů sice e-cigarety obsahují, ale ve výrazně menším množství. Důležité je dodržovat odpovídající dávkování, jinak může dojít i k otravě nikotinem. Doporučila bych obsah nikotinu snižovat. Jestli jsou lepší e-cigarety nebo IQOS Vám bohužel neporadím, protože to nevím.
Hezký den
Lenka Richterová