Tabák

Tyto dotazy se týkají tabáku.

Položit dotaz

14.03.2013 - Chorobné hromadění věcí Dobrý den, mám úplně stejný problém jako paní, jejíž dotaz (z 27.2.) jsem si právě přečetla. Ve většině bodů se oba naše případy shodují. Maminka hromadí věci a není schopna nic vyhodit. Bohužel hromadí i věci jako jsou např. staré noviny a časopisy. Navíc domů nosí i věci, které jiní lidé vyhodí jako nepotřebné, pokud by se "daly k něčemu ještě použít". Situace v bytě již je velice tristní. Bylo by potřeba pozvat instalatéra či elektrikáře, ale stydí se je do bytu vpustit, a tak se takovéto problémy odkládají. Dívala jsem se rovněž na pořad "Po krk v odpadcích", kde takto postiženým lidem pomáhají odborníci, kteří se na tuto problematiku specializují. Obávám se, že bez podobné odborné pomoci s maminkou nic nezmůžeme. (Ona si uvědomuje, že má problém, ale není schopna ho vyřešit. Říká, že doma uklidí, ale není toho schopna. Navíc uklízení v jejím pojetí znamená pouze přesouvání věcí. Pokud se úklidu ujme někdo jiný a něco vyhodí, je schopna to i obrečet, nebo být dlouho naštvaná.) Nemohli byste mi prosím poradit, na koho konkrétně se obrátit (v Praze). Situace už je velmi vážná i co se zdravotních rizik a soužití v domě týče. Mockrát děkuji.
Dobrý den,

případ vaší maminky bych doporučila zkonzultovat s psychiatrem či klinickém psychologem. Kontakt lze najít na těchto webových stránkách http://www.psychiatr.org/, http://www.psychoportal.cz/ambulance-klinickych-psychologu

s pozdravem

Petra Vondráčková
27.02.2013 - chorobné hromaďení věcí Dobrý den, nedávno jsem v televizi viděla pořad po krk v odpadcich a úplně jsem se lekla kam až hromaďení věcí může zajít. Proto jsem se rozhodla najít pomoc dříve než bude pozdě. Jsem si téměř jistá, že moje maminka touto poruchou také trpí. Dokud jsme s bratry byli každý den doma, bylo tam celkem útulno, ale postupně jsme začali z domova odcházet na internáty a koleje a to už trošku začínalo ke konci mých studií (jsem nejmladší) už jsme si domů ani nemohli pozvat kamarády, protože jeden víkend jsme si domov uklidili ale do toho příštího už to nevydrželo . A teď když už jsme všichni odstěhovaní začíná být situace neúnosná. Maminka navíc onemocněla rakovinou prsu v té době se to zhoršilo opět o dost. Dnes už je vyléčená, ale pořád jí to nevadí. Maminka nevyhodí vůbec nic snad jen opravdu odpad jako obaly od jídla (ovšem takový který nejde umýt a schovat k dalšímu použití) . Má dokonce i oblečení které nosila ona na základní škole protože tenkrát bylo moc pěkné a co kdyby do něj ještě někdy zhubla. Loni se mi narodila dcera snažila jsem se jí vysvětlit, že když si domě neuklidí alespoň tak aby se tam dalo bezpečně chodit a bylo tam čisto malou vozit jednoduše nebudu, ale ani to nezabralo. Dceři bude pomalu rok a změna žádná. Ona sama, ale nechce ani slyšet o tom, že stav její domácnosti není normální vůbec si nepřipouští že je to bordel a nesnese jakékoliv naše pokusy to uklidit. Když se naštvu a začnu vyhazovat "hezké" skleničky od čehokoliv nebo něco podobného dojde kolikrát i na slzičky. Já ji, ale nechci nijak ubližovat jen chci aby to tam bylo hezké jako dříve. Jak mám takového člověka přesvědčit, že s tím musí něco dělat? A co se s tím vlastně dělat dá?
Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
je mi líto, že máte s maminkou starosti. Je těžké snažit se změnit druhého, který si svůj problém neuvědomuje. Dá se vlastně říct, že problém máte Vy a ne Vaše máma. Vy se trápíte tím, jak ona žije, jak to s ní může neblaze dopadnout.
V této chvíli je to otázka motivace. Jak dosáhnout toho, aby si Vaše máma problém uvědomila? Co Vy můžete udělat, aby své chování změnila?
Z popisu situace mohu dát pouze obecná doporučení. Dejte jí důrazně najevo, že Vám její chování (křečkování, neuklízení) vadí, ale neodsuzujte ji jako osobu. Projevte o ni zájem a nabídněte jí podporu, ale nepřebírejte za ni odpovědnost. Stanovte si pravidla, za jakých se s ní budete stýkat a ty pak důsledně dodržujte. Stručně například takto: maminko, mám Tě ráda, ale mám o Tebe strach, vadí mi ten nepořádek, který máš doma; domnívám se, že to může být nebezpečné jak pro Tebe, tak pro moji dceru, a proto jsem se rozhodla, že Tě budeme navštěvovat pouze tehdy, když budeš mít přijatelně uklizeno, Ty nás navštěvovat můžeš nebo spolu můžeme chodit ven, ale u Tebe doma se necítím bezpečně; pokud bys chtěla, ráda Ti s úklidem pomůžu.
Jsou to pouze obecná doporučení, Vaše situace je jedinečná, takže konkrétní návrhy řešení budou také individuální. Doporučuji Vám ještě před nějakou "akcí" obrátit se osobně na psychologa a přijmout jako pracovní hypotézu informaci, že problém v této chvíli máte Vy. Vy byste se měla ochránit a zůstat silná, abyste mamince dokázala pomoct ve chvíli, kdy Vaši pomoc bude ochotna a schopna přijmout. Proces změny bývá bolestivý a dlouhodobý a nelze se vyhnout nepříjemným emocím a situacím, ale konflikty jsou nedílnou součástí všech vztahů a posouvají je dál.
Pokud se věci pohnou a Vaše maminka bude ochotna své chování změnit, je potřeba nepotřebné věci vyházet nebo rozdat, stanovit pravidla k udržování pořádku a ty pak důsledně dodržovat. Nic překvapivého. I pro ni by ale bylo určitě velmi užitečné, pokud by navštívila psychoterapeuta. Vaše zmínka o rakovině může naznačovat i psychosomatický charakter onemocnění, hromadění věcí může souviset i s hromaděním nevyjádřených emocí, které kdesi v hlouhce pracují a rozežírají nejen duši, ale i tělo... To jsou však hypotetické spekulace, které mají co dělat spíše s psychologickými teoriemi než s Vaším problémem. Jenom chci naznačit, že hromadění věcí nebývá jediným tématem, která se v terapii nelátkových závislostí vynoří, často je problém širší a hlubší (deprese, úzkosti apod.).
Držím palce a přeju, ať se Vaše rodina opětovně zcelí, pokud napětí kvůli snaze o změnu konflikty vyvolá.
Jaroslav Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance