Tabák
Tyto dotazy se týkají tabáku.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
- 11.11.2020 - Abstinenční příznaky Dobrý den, před 4 týdny jsem přestala kouřit. Po psychické stránce je to dobré, ale fyzická stránka mi dává zabrat. pálení na hrudi a v krku, jakoby se o mě pokoušela nemoc - ale jinak jsem fit. První týden trvalo toto 1 den, poté klid- teď trvá již dva dny a ne ane se zbavit. Může být, prosím z toho? Kouřila jsem s občasnými pauzami cca 15 let. Předem děkuji.
-
Dobrý den,
Děkujeme Vám za dotaz a omlouváme se za prodlevu s odpovědí, dotaz nám zapadl. Náročné období, jakým je změna nebo opuštění jakéhokoliv návyku, může být doprovázeno somatickými projevy, které mohou mít příčinu v psychické nepohodě - tedy v takovém případě doporučujeme vyhledat adiktologickou/psychiatrickou či jinou pomoc. Vždycky ovšem doporučujeme postupovat tak, aby mohlo být vyloučeno somatické onemocnění. Je tedy vhodné navštívit lékaře specialistu, který by mohl provést diagnostickou rozvahu a zhodnotit Váš stav pro vyloučení jiného problému, který nesouvisí s kouřením cigaret. Mohu doporučit Plicní klinika FN v Hradci Králové.
Přejeme hodně sil do Vašeho rozhodnutí a pěkný den,
Tomáš Jandáč a Kateřina Rokosová
- 20.04.2020 - Abstinence Dobrý den, před cca 14 dny jsem přestala kouřit, nebo se tedy snažím přestat za těch 14 dní jsem vykouřila asi 4 cigarety.. Posledních pár dní se u mě objevily neobvyklé stavy. Hlavně nevolnost, pocit na zvracení.Mněla jsem i závratě, ale ty už odezněly. Jsem astmatik a trpím na úzkosti. Léky beru jen na astma. Velice špatně usínám. Můe to souvise s odvykáním? Nevím jestli se mám obrátit na lékaře. Děkuji
-
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Vaši snahu o odvykání velice podporuji. Astma, ale nejen to, se Vám může výrazně zlepšit, pokud kouřit přestanete. Zároveň předejdete propuknutí jiných onemocnění související s užíváním cigaret. Na lékaře bych se obrátila, pokud by tyto stavy přetrvávaly. Avšak může se jednat o abstinenční příznaky, ale měly by přejít, vydržte. Problém s usínáním může přetrvávat delší dobu. Pokud to nezvládnete, nedávejte si cigaretu, ale vyzkoušejte náhradní nikotinovou terapii (sprej, náplasti atd.). Nejlépe uděláte, když se poradíte s odborníkem na Národní lince pro odvykání 800 350 000, linka je bezplatná a můžete si naplánovat "sezení po telefonu" s daným pracovníkem, který Vám pomůže při odvykání a poradí Vám, kolik přesně a jak přípravky s náhradním nikotinem užívat.
Doporučuji na odvykání od cigaret vyzkoušet kořen Kudzu, také náhradní nikotinovou terapii, jak jsem psala výše a v úplně posledním případě Champix, pokud to opravdu nepůjde jinak - to se ale poraďte s lékařem a s Národní linkou.
Na spaní Vám doporučím dodržovat spánkovou hygienu: https://www.ikem.cz/cs/nespavost-spankova-hygiena/a-1997/ Například dobré tipy: zapněte si na mobilu, počítači a jiných zařízení filtr modrého světla např. od 18:00, neležte přes den v posteli, hýbejte se - nejlépe dopoledne/odpoledne, kofein omezte pijte jen dopoledne či max do 15:00, pijte bylinné čaje na spánek - meduňka, heřmánek, máta, lípa, nejlépe kombinovat (od 18:00), můžete také vyzkoušet kapky s kozlíkem lékařským či meduňkou. Pokud i přes všechnu snahu nebude spánek dobrý, ještě můžete vyzkoušet melatonin.
Za adiktologickou ambulanci, Kateřina Rokosová