Tabák

Tyto dotazy se týkají tabáku.

Položit dotaz

04.12.2017 - kouření Dobrý večer,
ráda bych se zeptala - i když možná sem moje otázka ani nepatří ... Můj přítel je dlouholetý kuřák a říká, že přestat by nedokázal. Mluvili jsme o tom, že by mohl alespoň "přejít" na nějakou alternativu. Teď se objevil nový "vynález", který prý nespaluje tabák hořením, ale "jen" zvýšenou teplotou uvolňuje (ne)potřebné látky. (Jedná se o vaporizaci? nevím) Reference a hodnocení jsou ale dost rozporuplné. Chci se, prosím, zeptat, co je menší zlo, zda elektronické "cigarety" s tekutými náplněmi nebo ta "věc", (jmenuje se snad iq...). Vím, že jediná správná odpověď je "ani jedna z nich, jediné řešení je přestat kouřit". Ale k tomu jsme ještě nedospěli. Nepomáhají ani zdravotní argumenty odvolávající se na ostatní členy rodiny - já a kočka, ani estetické smyslové výhrady.
Děkuji za odpověď.
Barbora
Dobrý den,
pro Vašeho přítele by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby přestal kouřit úplně. Pokud však na to není připravený, tak e-cigarety jsou přeci jen méně škodlivé, nežli ty klasické. Přesné složení kouře závisí hodně na výrobci a na typu náplně, která se použije - škodlivé látky včetně kancerogenů sice e-cigarety obsahují, ale ve výrazně menším množství. Důležité je dodržovat odpovídající dávkování, jinak může dojít i k otravě nikotinem. Doporučila bych obsah nikotinu snižovat. Jestli jsou lepší e-cigarety nebo IQOS Vám bohužel neporadím, protože to nevím.
Hezký den
Lenka Richterová
12.01.2017 - Kouření Dobrý den,
chtěl bych skončit s kouřením.Dočetl jsem se,že je možné toto i léčit léky např, CHAMPIX aj. Je možno tyto léky zakoupit v lékárně,nebo musím navštívit Vaší poradnu.
Předem Vám děkuji za Vaší odpověd.
Dobrý den,

Champix (vareniklin) Vám může pomoc snížit chuť na cigaretu a zmírní také abstinenční příznaky. Podle výzkumů ztrojnásobuje úspěšnost v závislosti na míře dalších intervenci.
Champix je pouze na předpis, ale bez preskripčního omezení, tzn. může Vám ho předepsat každý lékař. Nicméně doporučuji navštívit některou z poraden, které se kouřením přímo zabývají. Mají z jeho používáním větší zkušenosti.

Přeji hezký den

Lenka Richterová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance