Tabák

Tyto dotazy se týkají tabáku.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 6 9 13 17 18 » Na konec
23.12.2020 - Kdy se obnoví přirozené vyplavování dopaminu? Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: Je mi čtyřicet let, cigarety kouřím od třiadvaceti let. Před třemi týdny jsem přestala kouřit s využitím přípravku Defumoxan, již jsem ho dobrala. Abstinenční příznaky jsem měla a stále ještě mám: výrazná zácpa – od odložení cigaret jsem se ještě ani jednou dostatečně nevyprázdnila; zvýšená chuť k jídlu a přibrání dvou kilogramů, což mě velmi stresuje, nechci přibrat; dále depresivní stavy, hlavně neschopnost cítit z čehokoli radost. Má otázka tedy vlastně zní, kdy tyto příznaky vymizejí. Vím, že je to do nějaké míry individuální, ale přetrvává ve mně strach typu „co když se mi to v mozku nespraví a dopaminové receptory nebudou umět už nikdy fungovat bez nikotinu“. Vlastně bych si moc přála přečíst si ujištění, že ten dopamin se určitě obnoví a budu si zas připadat normálně. Pro doplnění uvádím, že už čtrnáct let abstinuji od alkoholu, na kterém jsem tehdy byla rok silně závislá. Závislost na alkoholu jsem díky odborné léčbě zvládla dobře, ale cigarety se mě držely ještě dlouhé roky. Bojím se, abych abstinenční příznaky teď zvládla. Za jakýkoli podnět od vás budu ráda. L. N.
Dobrý den.
omlouváme se za prodlevu s odpovědí, ale čekali jsme na vyjádření psychiatra, které Vám zde posílám: V praxi jsem se s defumoxanem nikdy nepotkal. Nežádoucí účinky, které popisujete (zácpa), jdou spíše na vrub vysazení nikotinu, než na vrub léku. Předpokládám, že by se stav měl postupně upravit. Neumím ale odhadnout, jak dlouho to bude trvat. Fungovat normálně budete, ale může to být jiné, než když jste kouřila. Přece jen metabolický vliv nikotinu tam nebude. Doporučuji zintenzivnit pohyb, zdravě jíst a v případě zácpy zkusit něco šetrného a přírodního, např. lactulosu a stravu s vysokým obsahem vlákniny. Zkuste taky čaje z meduňky a máty. Zklidňují a opravují disfunkci trávicího traktu. Počítejte s tím, že to bude ještě nějakou dobru trvat, než se vše upraví. Ale to nejspíš víte, když jste přestávala pít, taky to chvíli trvalo.
A co se přibírání na váze týká, hlídejte, abyste cigarety nenahrazovala uzobáváním, bonbony nebo sladkými nápoji. Doporučuji mít na uzobávání spíše zeleninu nebo zkusit Paipo na přechodnou dobu.
MUDr. Jakub Minařík a Kateřina Rokosová
14.12.2020 - Nikotinové sáčky Dobrý den,
u nás na škole začaly být populární nikotinové sáčky, které se vkládají pod horní ret. Mohu poprosit o expertní názor na tuto novinku na trhu? Výrobci vychvalují pozitivní vliv na paměť, odbourávání únavy apod. Je to ale stále nikotin...
Děkuji,
Smolová
Dobrý den,
nejedná se vlastně o žádnou novinku, žvýkací tabák se užívá již stovky let, jde pouze o nový marketing zacílený na získání nových spotřebitelů. U této formy užívání odpadají nežádoucí účinky kouření, pravděpodobně je i snížené riziko rozvoje rakoviny, protože sáčky neobsahují přímo tabák, nicméně rizika spojená s rozvojem závislosti na nikotinu a přechodu na jiné škodlivější formy užívání je nemalé. A jelikož se jedná o tabákový výrobek, prodej dětem (pod 18 let) je nezákonný a postižitelný. Mnohem pozitivnější vliv na paměť a odbourávání únavy má pestrá strava, dostatek pohybu, pravidelný denní režim a vydatný spánek...
Za poradnu Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 6 9 13 17 18 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky