Tabák

Tyto dotazy se týkají tabáku.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 9 13 17 18 » Na konec
08.02.2021 - Silné abstinenční příznaky Zdravím,
Už po několikáté se pokouším přestat kouřit, největší úspěch byl zatím přejít na plnitelné e-cigarety, avšak když se ráno rozhodnu, že už si nepotáhnu, tak během dne se dostaví velice silné abstinenční příznaky (nemůžu se soustředit, dělá mi problém řídit a dělat běžné činnosti, motá se mi hlava), zkrátka si připadám jako kdybych si vzal nějakou silnou drogu - né, že bych se nějaké zbavoval. Dělá mi obrovský problém fungovat a obvykle později v druhé polovině dne si zase potahám, nejpozději další den ráno. Nejdéle jsem to vydržel 3 dny, ale měl jsem téměř autonehodu, tak jsem se na přestávání zatím vykašlal, nevím jak pokračovat dál. Děkuji za pomoc
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. To, co popisujete jsou příznaky velmi silného odvykacího stavu. Některé znaky tohoto stavu mohou přetrvávat týdny či až měsíce. Doporučuji postupně snižovat dávku nikotinu v elektronické cigaretě. Takto se časem můžete dostat až na nulovou hranici. Pokud byste chtěl vysadit nikotin naráz, tak rozhodně nedoporučuji řídit vozidlo vzhledem ke zkušenostem, které jste popsal. Můžete se obrátit na Národní linku pro odvykání kouření 800 350 000. Dále doporučuji navštívit odborníka (https://www.slzt.cz/centra-lecby), s kterým můžete postup odvykání konzultovat, například jednou z možností jsou náhradní nikotinové preparáty – náplasti, žvýkačky, bonbony apod., které se užívají na přechodnou dobu a díky kterým může být odvykání snazší. Také doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci, kde Vám pracovníci pomohou se závislostí na nikotinu. Pro vyhledání vhodného zařízení navštivte stránky https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/, kde podle místa Vašeho bydliště naleznete možnosti léčby.
Za adiktologickou ambulanci Iva Knížková a Kateřina Rokosová
07.01.2021 - Nikotin, receptory Dobrý den, už přes měsíc nekouřím, motivaci k tomu stále mám, ale můj problém je, že mi stále asi nefungují správně mozkové receptory, které předtím řídil nikotin. Nejsem v normálním rozpoložení, nejsem schopna se kvalitně uvolnit psychicky ani fyzicky. Necítím nejen radost, ale ani smysluplnost běžného počínání, špatně spím. Zřejmě jde o nedostatek dopaminu. Jsem ze svého stavu už dost vyčerpaná. Prosím, kdy se mozkové receptory po zanechání kouření zase obnoví a člověk se začně cítít normálně? Jak velké je riziko, že se receptory neobnoví a že abstinující bude trpět depresí vlastně trvale?
(Dotaz jsem již jednou posílala, asi trochu jinak formulovaný, ale nevím, zda jsem ho odeslala správně – proto to tímto zkouším znovu a předem velmi děkuji za odpověď.) L. N.
Dobrý den,
nikotin je z hlediska závislostního potenciálu jedna z nejtvrdších drog. V závislosti na tom, jak dlouho jste kouřila, můžete pociťovat abstinenční příznaky i několik měsíců. Skleslost a ztráta energie mezi ně může patřit, ale pokud dlouho neustupuje, je zbytečné se trápit, když je pomoc dostupná. Doporučuji navštívit psychiatra a celou situaci s ním osobně probrat. Podrobná diagnostika vyloučí nebo případně potvrdí depresi, farmakoterapie může pomoci překonat kritické období na začátku odvykání. Byla by škoda, abyste se ke kouření vrátila, když už jste vydržela úspěšně abstinovat takto dlouhou dobu. Z hlediska komplexního adiktologického přístupu, který zahrnuje nejen somatickou ale i psychosociální rovinu, je důležité abyste vyprázdněné místo po cigaretách něčím smysluplně zaplnila. Rozhovor s odborníkem pomůže odpovědět na otázku, jakou roli cigarety ve Vašem životě hrály, a jaký smysl má pro Vás nekouřit.
Přeju Vám hlavně vytrvalost, protože určitě bude líp.
Za online poradnu Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 9 13 17 18 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky