Tabák

Tyto dotazy se týkají tabáku.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 9 13 17 18 » Na konec
11.08.2021 - Závislost na nikotinových žvýkačkách Dobrý den, můj manžel již 7 let žvýká nikotinové žvýkačky (cca 20/den). Nikdy jsem manžela, se kterým žiji 20 let, neviděla kouřit. Jen od něj vím, že při stresu byl schopný naráz vykouřit celou krabičku. Nikotinové žvýkačky začal žvýkat zřejmě proto, že měl pocit, že se tím uklidní a nebude mu to zdravotně škodit. Myslí si, že nikotin je neškodný. Kromě nikotinu má problém s alkoholem a léčí se s depresemi (užívá léky předepisované internistkou, na psychoterapie nechodí). Posledních 15 let pracuje v manažerských pozicích, což mu přináší velký stres. Na žádnou léčbu docházet nechce, má pocit, že si vše dokáže zvládnout sám. Z mého pohledu to není pravda. Alkohol dokáže pár dní vynechat, ale stačí malý impulz a napije se. Když mu dojdou žvýkačky, dojede si pro ně v jakýkoliv čas do pohotovostní lékárny. Setkáváte se s lidmi závislými na nikotinových žvýkačkách? Jak se lze této závislosti zbavit? Existuje nějaké zařízení, které by léčilo závislosti anonymně? Mohla bych k vám přijít na konzultaci? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,

moc děkuji za dotaz a důvěru. Pokusím se postupně
odpovědět na Vaše dotazy. Závislost na nikotinových žvýkačkách určitě vzniknout může a pracuje se s ní podobně jako s ostatními látkovými závislostmi. Anonymně funguje skupina Anonymních alkoholiků a ambulance a poradny některých neziskových organizací. Přehled
můžete najít na https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci.

K nám na konzultaci určitě přijít můžete. Prostor
pro blízké osoby máme každou středu od 15:00 (Apolinářská 4, Praha 2). Nemusíte se objednávat, stačí čekat v čekárně.Přeji hodně sil,
Denisa Vajdlová
24.06.2021 - Plánované těhotenství Dobrý den, nyní kouřím cca 10 cigaret denně a chtěla jsem se zeptat, jaká doba od poslední cigarety do početí je pro tělo matky a plod nejbezpečnější.
Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den,
Děkuji za Váš dotaz a oceňuji, že se o tomto tématu snažíte zjistit více informací. V případě snahy o početí platí, že čím dříve s kouřením přestanete, tím lépe. Kouření je rizikem pro reprodukci, ještě před tím, než vůbec žena zjistí, že je těhotná. Má negativní vliv na pohyb řasinek ve vejcovodech, což může mít za následek problémy s početím. Následně jsou častější i problémy v těhotenství. Některé zdroje uvádí, že ideální je přestat rok před plánovaným početím, a to jak pro ženu, tak pro muže.

S pozdravem

Denisa Vajdlová
Na začátek « 1 2 3 4 5 9 13 17 18 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky