Tabák

Tyto dotazy se týkají tabáku.

Položit dotaz

14.03.2019 - Dotaz - vaporizace Dobrý den, chtěl bych přestat kouřit, respektive nahradit to něčím zdravějším. Slyšel jsem o vaporizaci, prý je to zdravější a hlavně se do toho dají dát libovolné byliny i takové co neobsahují nikotin. Nikdy jsem to nezkoušel, tak bych se chtěl zeptat, dá se to nějak vyzkoušet bez toho, abych musel rovnou kupovat vaporizér za pár tisíc Kč? Nevíte jestli je to i zdraví prospěšné, třeba když do toho dám léčivé byliny?
Dobrý den,
tím, že přestanete kouřit, rozhodně zlepšíte své vyhlídky na dobré zdraví. Vaporizace uvolňuje některé účinné látky (tedy v podstatě drogy) i bez spalování, takže nedochází ke vdechování dehtu a nebezpečných látek v něm obsažených. Nemyslím si ale, že byste mohl očekávat obecně pozitivní účinky inhalace na své zdraví, pokud netrpíte nějakou nemocí, na kterou by ta která léčivka měla zabírat. Zároveň je třeba mít na paměti, že bez ohledu na způsob přijímání drogy si na jejím užívání lze vybudovat závislost, takže i když budete např. méně zatěžovat své plíce, mozek bude nikotinem či jinými drogami ovlivněn a pokud si na jejich přijímání zvykne, mohou mu pak chybět. Tak doporučuji opatrnost a střídmost.
Co se týká vyzkoušení vaporizéru, nemám o tom žádné informace, ale jako marketingový tah si nabídku zapůjčení před samotným nákupem dovedu u prodejců představit.
S pozdravem
Jarda Vacek
04.02.2019 - koureni dobry den, moje kamaradka prestava kourit. ma vsemozne psychicke problemy uz mnoho let, ale myslim, ze smeruje k lepsim zitrkum koureni se neni snadne vzdat, mam to za sebou uz nekolik let, ale doted si pamatuju, jak to bylo tezke. co je vhodne delat a rikat, abychom druheho podporili? informaci, ze je dobre nekourit, jiz jiste ma, a myslim, ze frazemi a beznymi informacemi ji lidi spis stvou:) postupuji intuitivne a snad dobre, ale treba neco nevim. chtela bych, aby se dala celkove dohromady (vice pohybu, zdravejsi jidlo), na cemz pracuje, je to pro ni velmi narocne. s alkoholem problem nema (prakticky nepije), pred desitkami let prestala s pervitinem, myslim ze mela i trosku poruchu prijmu potravy. je spis takovy typ "ode zdi ke zdi", jine kamaradky vicemene nema, partnera nema.
Dobrý den,

jde vidět, že vám na kamarádce hodně záleží. Důležité je si uvědomit vlastní možnosti a limity. Kamarádka má vlastní život, možnost volby a zodpovědnost za ni. Můžete ji pomoc vyplnit volný čas a třeba chodit společně cvičit, můžete ji také oceňovat za rozhodnutí přestat kouřit. Nenesete ale zodpovědnost za to, jak to vaše kamarádka má.
Doporučila bych jí například zavolat na linku pro odvykání kouření, kde s ní mohou probrat, jak postupovat a co dělat, když chce přestat. Číslo je 800 350 000 https://www.bezcigaret.cz/ Případně zvážit možnosti odborné podpory. Můžete ji nabídnout pomoc s vyhledáním péče. Rozhodnutí ale nechte na ni.

Hezké dny

Lenka Richterová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance