Tabák

Tyto dotazy se týkají tabáku.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 7 10 11 » Na konec
23.06.2019 - Substituční nikotinové preparáty v těhotenství Dobrý den,

Jsem na začátku 5. měsíce těhotenství. Od jeho zjištění jsem přestala kouřit a začala místo toho užívat nikotinovou substituci - konkrétně Nicorette sprej. Doteď se mi podařilo snížit dávky na 6 střiků - tj. 6 mg denně. Samozřejmě se pokusím přestat úplně.
Můj dotaz zní: může tato dávka nějak ohrozit miminko a pokud by se mi již nepodařila snížit, hrozí novorozenci nikotinový abstinenční syndrom?

Velice děkuji za odpověď
Lenka
Dobrý den Lenko,
je skvělé, že se Vám během těhotenství podařilo přestat kouřit cigarety.
V případě užívání náhradního nikotinu u těhotných žen se doporučují přednostně ústní formy (sprej, pastilky nebo žvýkačky) s krátkodobým účinkem nikotinu. Dávky by měly být pokud možno nízké (pouze při akutní chuti na cigaretu max. 1 vstřik).
Rozhodně je vhodnější, pokud těhotná žena užívá náhradní nikotin, než kdyby kouřila. Ideálně by mělo být dávkování vstřiků postupně snižováno (např. po týdnech).
Mírný abstinenční syndrom u miminka případně nastat může, nicméně je to nesrovnatelně nižší dopad, než kdyby těhotná maminka nadále kouřila.
Doporučujeme také dávkování náhradního nikotinu konzultovat s gynekologem.
S přáním zdraví pro Vás i Vaše miminko
Adam Kulhánek
14.03.2019 - Dotaz - vaporizace Dobrý den, chtěl bych přestat kouřit, respektive nahradit to něčím zdravějším. Slyšel jsem o vaporizaci, prý je to zdravější a hlavně se do toho dají dát libovolné byliny i takové co neobsahují nikotin. Nikdy jsem to nezkoušel, tak bych se chtěl zeptat, dá se to nějak vyzkoušet bez toho, abych musel rovnou kupovat vaporizér za pár tisíc Kč? Nevíte jestli je to i zdraví prospěšné, třeba když do toho dám léčivé byliny?
Dobrý den,
tím, že přestanete kouřit, rozhodně zlepšíte své vyhlídky na dobré zdraví. Vaporizace uvolňuje některé účinné látky (tedy v podstatě drogy) i bez spalování, takže nedochází ke vdechování dehtu a nebezpečných látek v něm obsažených. Nemyslím si ale, že byste mohl očekávat obecně pozitivní účinky inhalace na své zdraví, pokud netrpíte nějakou nemocí, na kterou by ta která léčivka měla zabírat. Zároveň je třeba mít na paměti, že bez ohledu na způsob přijímání drogy si na jejím užívání lze vybudovat závislost, takže i když budete např. méně zatěžovat své plíce, mozek bude nikotinem či jinými drogami ovlivněn a pokud si na jejich přijímání zvykne, mohou mu pak chybět. Tak doporučuji opatrnost a střídmost.
Co se týká vyzkoušení vaporizéru, nemám o tom žádné informace, ale jako marketingový tah si nabídku zapůjčení před samotným nákupem dovedu u prodejců představit.
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 7 10 11 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance