Tabák

Tyto dotazy se týkají tabáku.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 7 10 11 » Na konec
10.09.2019 - pretrvavajici psychicke obtize Dobry den,

nekdy v polovine cervna letosniho roku jsem prestal kourit.

Do te doby jsem kouril elektronicky, cca 4 roky. Hodne. Nekdy v polovine kvetna jsem prestal kourit a presel na zvykacky, pak chvili naplasti a zhruba v te polovine cervna jsem s nikotinem prestal uplne.

Bohužel se zdá, že to nezvládám úplně bez obtíží. Skoro bych řekl až "depresivní stavy". Jsem podrážděný, netrpělivý, špatně spím, nic nemá smysl. Což má negativní dopady jak doma, tak v podnikání. A příliš se to nelepší.

Co s tím? Díky!
Dobrý den,
dovedu si představit, že kouření mělo ve Vašem životě funkci jakéhosi ventilu napětí a odreagování, a pokud jste pouze vysadil nikotin a odstranil rituál kouření, a nenahradil jste ho žádnou odpovídající zdravější formou relaxace, napětí se stále dere ven, ale nemá kudy. Ale samozřejmě to může mít mnohem složitější vysvětlení a může to souviset s mnoha aspekty Vašeho života. Popisujete sice typické odvykací příznaky, ale třeba podrážděnost a ztráta smyslu může mít mnohem hlubší kořeny. Napětí doma a v zaměstnání nemusí být jen důsledkem Vašeho podráždění a netrpělivosti, ale i jejich příčinou. Doporučuji Vám vyhledat nějakého terapeuta, psychologa či adiktologa osobně a probrat s ním svou situaci detailněji, třeba se vám společně podaří rozseknout bludný kruh a nějak vykročit na cestu změny. Není to snadné a nejde to samo, ale už jen to, že se někomu svěříte, může samo o sobě pomoct.
Tak držím palce.
Jarda Vacek
23.06.2019 - Substituční nikotinové preparáty v těhotenství Dobrý den,

Jsem na začátku 5. měsíce těhotenství. Od jeho zjištění jsem přestala kouřit a začala místo toho užívat nikotinovou substituci - konkrétně Nicorette sprej. Doteď se mi podařilo snížit dávky na 6 střiků - tj. 6 mg denně. Samozřejmě se pokusím přestat úplně.
Můj dotaz zní: může tato dávka nějak ohrozit miminko a pokud by se mi již nepodařila snížit, hrozí novorozenci nikotinový abstinenční syndrom?

Velice děkuji za odpověď
Lenka
Dobrý den Lenko,
je skvělé, že se Vám během těhotenství podařilo přestat kouřit cigarety.
V případě užívání náhradního nikotinu u těhotných žen se doporučují přednostně ústní formy (sprej, pastilky nebo žvýkačky) s krátkodobým účinkem nikotinu. Dávky by měly být pokud možno nízké (pouze při akutní chuti na cigaretu max. 1 vstřik).
Rozhodně je vhodnější, pokud těhotná žena užívá náhradní nikotin, než kdyby kouřila. Ideálně by mělo být dávkování vstřiků postupně snižováno (např. po týdnech).
Mírný abstinenční syndrom u miminka případně nastat může, nicméně je to nesrovnatelně nižší dopad, než kdyby těhotná maminka nadále kouřila.
Doporučujeme také dávkování náhradního nikotinu konzultovat s gynekologem.
S přáním zdraví pro Vás i Vaše miminko
Adam Kulhánek
Na začátek « 1 2 3 4 7 10 11 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance